Skocz do zawartości

księgowanie wyciągu bankowego

wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Aga2

Guest_Aga2
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2018 - 16:37

Witam

Na wyciągu bankowym w EUR pojawia się wpływ kwoty w EUR, przelanej z innego rachunku firmy w USD. Na wyciągu podane są kursy. Po jakim kursie zaksięgować te operacje?

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12655 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 wrzesień 2018 - 17:10

po takim aby kwota wyjście-wejście w PLN była taka sama na obu rachunkach 

#3 Guest_Aga2

Guest_Aga2
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2018 - 17:23

Rozumiem.

Znalazłam taką informację:

wycenia się po kursie, po jakim przeliczono walutę na złote w dniu jej wpływu na rachunek walutowy, tj. po kursie historycznym (kurs, po jakim zostały one zarachowane po raz pierwszy na koncie walutowym). 

Żeby to przeniesienie środków pomiędzy dwoma rachunkami nie wpłynęło na wartość w PLN na rachunkach walutowych.

Jest to dość logiczne, natomiast wydaje mi się trudne do wykonania.

Jeśli mam na rachunku np. 10 tys. eur, na które składa się wiele wpływów po różnych kursach, następnie dokonam przelewu 6 tys. eur to tak jakby powinnam zaksięgować wypływ po kursie jakim miałam wcześniej wpływy?

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12655 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 wrzesień 2018 - 17:50

A inny sposób to przeliczenie wyjścia waluty po kursie średnim NBP sprzed dnia tej operacji.

#5 Guest_Aga2

Guest_Aga2
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2018 - 18:31

Czyli w wersji opisanej przeze mnie "W związku z wyceną rozchodu waluty po kursach historycznych nie powstają różnice kursowe od własnych środków pieniężnych."

A w wersji opisanej przez Panią powstaną  różnice kursowe od własnych środków pieniężnych, natomiast to i tak ostatecznie wyjdzie na to samo, tylko przesunie się trochę w czasie. Dobrze rozumiem?

Obie wersje są prawidłowe, tylko ta druga łatwiejsza? :)

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych