Skocz do zawartości

KPiR

wróć do serwisu Księgowość 7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Asia

Guest_Asia
  • Goście

Napisano 19 wrzesień 2018 - 11:37

Cześć :)

3 września założyłam jednoosobową działalność fotograficzną, nie jestem vatowcem. Chcę prowadzić PKPiR w formie papierowej, czy mogę? Czy muszę dać do biura rachunkowego, żeby prowadzono tam w formie elektronicznej z JPK?

Generalnie moim kosztem będą: paliwo z samochodu prywatnego mojego przyszłego męża (muszę prowadzić do niego odrębną ewidencję użytkowania prawda?) + ewentualne jego naprawy, zakup niezbędnych filtrów fotograficznych, odpis amortyzacyjny przy zakupie drugiego obiektywu, na który cały czas zbieram a kosztuje on niemało bo bagatela 15 tysięcy (aparat, lampę, statyw, kamerę i pierwszy obiektyw zakupiłam za pieniądze, które otrzymałam z dotacji z Urzędu Pracy, więc tego nie odpisuję prawda?). A przychody wiadomo - sesje, kursy fotograficzne, filmowanie, sprzedaż zdjęć do wydawnictw.

Nie będzie tego dużo - po parę faktur zakupu i kilka rachunków, które wystawię. Korzystam też z ulgi na start. Ponieważ jestem bardzo młoda i nie stać mnie zbytnio na wydatki związane z biurem rachunkowym (życie sprawiło, że muszę patrzeć na każdą złotówkę, no i muszę kupić ten drugi obiektyw), chciałam zapytać o prowadzenie PKPiR ręcznie. No i o tą ewidencję samochodową. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak to mniej więcej wygląda?

Z góry dziękuję

#2 tumidajski

tumidajski

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 19 wrzesień 2018 - 12:29

Dzięki wielkie za sprawdzone info w tym temacie. Z całą pewnością mi się przyda :)

Człowiek, który nie robi błędów, zwykle nie robi niczego – Edward John Phelps

#3 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13699 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 wrzesień 2018 - 20:43

KPiR można prowadzić ręcznie w książce, którą można kupić w sklepie z drukami. 

Na wydatki dotyczące używania w dg samochodu prywatnego /niesłużbowego/ trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Na temat epp w internecie można znaleźć wiele informacji.

#4 Guest_marta

Guest_marta
  • Goście

Napisano 26 listopad 2018 - 18:09

KPiR można prowadzić ręcznie w książce, którą można kupić w sklepie z drukami. 

Na wydatki dotyczące używania w dg samochodu prywatnego /niesłużbowego/ trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Na temat epp w internecie można znaleźć wiele informacji.

IMO lepiej tę kasę zainwestować w jakiś prosty programik. Np. R2księga Mini za kilkadziesiąt zł czy nawet iFirma za podobne pieniądze. Będzie wygodniej, pewniej, itd. No i z możliwością generowania plików JPK FA, MAG, itd.

#5 KateO

KateO

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 27 listopad 2018 - 13:25

Warto popytać w tej kwestii znajomych. Według mnie jest to bardzo dobre rozwiązanie.

Trzeba śmiać się, nie czekając na szczęście, bo gotowiśmy umrzeć nie uśmiechnąwszy się ani razu – Jean de La Bruyere

#6 markorei

markorei

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 29 listopad 2018 - 14:00

A co z plikami JPK? ;)

Biorąc pod uwagę rozwój firmy proponuję zaopatrzyć się w dobry i łatwy w obsłudze program. Zobacz sobie Księgę z Pakietu Przedsiębiorcy. Za darmo można ją pobrać https://www.pakietpr...iorcy.pl/ksiega

Ma też kilometrówkę oczywiście.

#7 cztery04

cztery04

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 29 listopad 2018 - 15:13

Na pewno warto w tej kwestii poszperać w Internecie. To będzie najlepsze wyjście w tej sytuacji.

(...)na tym świecie nie ma nic trudniejszego od miłości.

#8 marcin.dolczewski

marcin.dolczewski

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 22 styczeń 2020 - 14:55

Wypróbuj Fineco Mała Księgowość :)

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych