Skocz do zawartości

Ile urlopu się należy?

Ile należy się urlopu.

wróć do serwisu Kadry 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Kris

Guest_Kris
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2018 - 20:01

Witam,

pracownik podjął u mnie w firmie swoją pierwszą pracę. Zatrudnienie na pełen etat. Wcześniej podobno był jakiś staż, jakaś praca dorywcza, ale żadnych dokumentów nie mam. Pracownik ma studia licencjackie, i jest w trakcie robienia magisterskich - a więc jak się domyślam do stażu pracy dolicza się 8 lat ze względu na studia. Dodatkowo pracownik doniósł mi po kilku miesiącach pracy zaświadczenie, że pracował w gospodarstwie rodziców przez 3 lata. Tak więc wychodzi, ze należy się pełny urlop 26 dni. Pracownik jest zatrudniony od kwietnia. Jak przeliczyć ile urlopu się należy?

Na początek przeliczyłem proporcjonalnie, ile dni urlopu się należy z uwagi na zatrudnienie od kwietnia. Brałem pod uwagę, że w ciągu roku należy się 20 dni (jeszcze nie miałem wtedy zaświadczenia o pracy na gospodarstwie). Następnie po doniesieniu tego zaświadczeniu o pracy na gospodarstwie (po którym wyszło, że staż pracy jest ponad 10 lat) po prostu doliczyłem 6 dni. Nie wiem czy to jest dobrze. Może powinienem dodać te 6 dni, ale licząc proporcjonalnie od kwietnia? A może jeszcze jakoś inaczej? 

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 wrzesień 2018 - 07:08

Trzy lata z tytułu pracy w gospodarstwie zaliczasz tylko wówczas, jeżeli równocześnie nie studiował.

Z tytułu pierwszej pracy za każdy przepracowany miesiąc liczysz mu 2,17 dnia bez zaokrąglania, a dopiero od stycznia 2019 z 26 proporcjonalnie do okresu umowy. W pierwszej pracy pracownik nabywa prawo do 1/12 urlopu po przepracowanym miesiącu, więc na dzień dzisiejszy miałby do wykorzystania 10,83 dni.

Jednak możesz od razu naliczyć pełny urlop, w takim przypadku na ten rok proporcjonalnie do okresu umowy przysługuje mu 20 dni.

A na przyszłość - 6 dni zaliczasz proporcjonalnie do okresu zatrudnienia u ciebie w danym roku, gdyby pracował u ciebie pełny rok to przysługiwało by mu 6 dni niezależnie od kiedy miałby prawo do urlopu uzupełniającego.

#3 Guest_Kris

Guest_Kris
  • Goście

Napisano 17 wrzesień 2018 - 07:49

A jeżeli te zaświadczenie o pracy w gospodarstwie jest z okresu nauki w szkole średniej? To zaliczam czy nie?

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 wrzesień 2018 - 08:18

Zaliczasz.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych