Skocz do zawartości

Wypłata wynagrodzenia po przerwaniu opieki nad dzieckiem

wróć do serwisu Kadry 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Justyna

Guest_Justyna
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2018 - 10:42

Witam,

Proszę o podpowiedź co zrobić w następującej kwestii:

Pracownik wziął L4 na opiekę nad dzieckiem w dniach 3-7 września (5 dni roboczych).

W druku Z15A wnioskuje o zasiłek za dni 3-5 września, ponieważ na 6-7 drugie L4, również na opiekę, wzięła jego żona.

Żona złożyła już u swojego pracodawcy dokumenty o wypłatę zasiłku w okresie 6-7, więc mojemu pracownikowi się nie należy.

Ale zwolnienie mojego pracownika nie zostało skorygowane przez lekarza, i formalnie obejmuje również te dwa dni.

Mój pracownik 6-7 września przyszedł do pracy.

Wyczytałam już w internetach, że pracownik może złożyć oświadczenie o przerwaniu opieki nad dzieckiem i wcześniejszym powrocie do pracy.

Czy jak mi złoży takie oświadczenie, to powinnam wpisać sobie po prostu w systemie L4 na 3-5 września, a za 6-7 wypłacić normalne wynagrodzenie?

Jaka jest podstawa prawna do wypłaty wynagrodzenia podstawowego za te 2 dni, 6-7 września, skoro wg dokumentu od lekarza (kopia L4 znajduje się w ZUS) pracownik był wtedy "niezdolny do pracy"?

Czy potem jak zrobię deklarację miesięczną do ZUS to nie wywali tam u nich jakichś błędów, że w ZUS zwolnienie jest do 7, a u mnie do 5?

Dzięki za odpowiedź.

Justyna

#2 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8427 postów

Napisano 15 wrzesień 2018 - 19:27

nie musi korzystać ze wszystkich dni zasiłku objętych  zwolnieniem lekarskim;

wypłacasz zgodnie z Z-15a

#3 Guest_Justyna

Guest_Justyna
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2018 - 09:56

Tak, to wiem że zasiłek mogę wypłacić za faktycznie wykorzystaną część dni, zgodnie z Z-15a.

Zastanawiam się tylko, czy kiedyś jakiś przewrażliwiony inspektor z PIP, ZUS albo nie wiem jakiej jeszcze instytucji nie zapyta mnie jakim prawem dopuściłam do pracy osobę na zwolnieniu lekarskim i wypłaciłam za to normalne wynagrodzenie za pracę (dni 6-7 września)?

Czy ktoś się kiedyś spotkał z takim przypadkiem?

Justyna

#4 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8427 postów

Napisano 21 wrzesień 2018 - 10:22

z zasiłku opiekuńczego pracownik moze zrezygnować;

inaczej, gdy zwolnienie dot. choroby pracownika

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0