Skocz do zawartości


Zdjęcie

opieka nad zdrowym dzieckiem


wróć do serwisu Kadry 9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Marta159

Marta159

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 13 wrzesień 2018 - 20:28

Witam,

    Pracownik ma umowę o pracę w dwóch miejscach

  • w pierwszym na pełny etat - z 2 dni opieki nad dzieckiem zdrowym korzysta żona
  • w drugim na 3/4 etatu

Czy w drugim miejscu pracy może on skorzystać z tego uprawnienia rodzicielskiego?

Bardzo proszę o podpowiedź.



#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2018 - 05:48

Nie, to uprawnienie przysługuje tylko jednemu z rodziców - skoro korzysta z niego żona, to on już prawa do niego nie ma, zgodnie z art. 1891 kp.



#3 Marta159

Marta159

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 14 wrzesień 2018 - 16:02

Nie, to uprawnienie przysługuje tylko jednemu z rodziców - skoro korzysta z niego żona, to on już prawa do niego nie ma, zgodnie z art. 1891 kp.

Dziękuję za odpowiedź!

 A czy żonie przysługują 2 dni zwolnienia? Czy ze względu na drugą umowę męża o pracę - 4 dni? Czy druga umowa o pracę ma w takiej sytuacji znaczenie?



#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 wrzesień 2018 - 07:26

2 dni przysługują z tytułu posiadania dziecka jednemu z rodziców, praca współmałżonka, nawet gdyby miał 5 innych etatów, w żaden sposób na to uprawnienie nie wpływa.

Ilość dzieci też nie.

 

Jednemu z rodziców przysługują 2 dni na rok. I tyle.



#5 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8724 postów

Napisano 17 wrzesień 2018 - 07:41

prawa i obowiązki pracownicze ustalane są oddzielnie,  z każdego stosunku pracy, więc jesli pracownik ma kilka etatów to z każdego ma uprawnienie do korzystania z wolnego na podst. art 188 kp;

jedyna przesłanką do pozbawienia wolnego jest korzystanie z uprawnienia przez drugiego rodzica



#6 Marta159

Marta159

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 17 wrzesień 2018 - 19:48

2 dni przysługują z tytułu posiadania dziecka jednemu z rodziców, praca współmałżonka, nawet gdyby miał 5 innych etatów, w żaden sposób na to uprawnienie nie wpływa.

Ilość dzieci też nie.

 

Jednemu z rodziców przysługują 2 dni na rok. I tyle.

Dziękuję!!!



#7 Marta159

Marta159

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 17 wrzesień 2018 - 19:49

prawa i obowiązki pracownicze ustalane są oddzielnie,  z każdego stosunku pracy, więc jesli pracownik ma kilka etatów to z każdego ma uprawnienie do korzystania z wolnego na podst. art 188 kp;

jedyna przesłanką do pozbawienia wolnego jest korzystanie z uprawnienia przez drugiego rodzica

Dziękuję!!!



#8 Perin30a

Perin30a

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 21 wrzesień 2018 - 09:53

Popytajcie znajomych w tej materii. Myślę, że to będzie dobre rozwiązanie.


    Wolę błąd entuzjasty od obojętności mędrca – Anatole France


#9 Guest_Grzegorz

Guest_Grzegorz
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2018 - 18:10

Witam. Mam pytanie-jakie warunki należy spełnić przy zglaszaniu pracodawcy chęci wykorzystania "opieki nad dzieckiem"? Złożyłem wniosek, że ja będę korzystał z tego uprawnienia i chodzi mi o to, czy o ten dzien wolny, należy wypełnić jakiś wniosek (tak jak o urlop wypoczynkowy)? Czy moze dotyczą tego takie zasady, jak przy urlopie na żądanie (tj można telefonicznie powiadomić, co najmniej godzinę przed rozpoczęciem pracy)?

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2018 - 12:21

Witam. Mam pytanie-jakie warunki należy spełnić przy zglaszaniu pracodawcy chęci wykorzystania "opieki nad dzieckiem"? Złożyłem wniosek, że ja będę korzystał z tego uprawnienia i chodzi mi o to, czy o ten dzien wolny, należy wypełnić jakiś wniosek (tak jak o urlop wypoczynkowy)? Czy moze dotyczą tego takie zasady, jak przy urlopie na żądanie (tj można telefonicznie powiadomić, co najmniej godzinę przed rozpoczęciem pracy)?

Musisz złożyć wniosek, co najmniej dzień wcześniej, bo to nie urlop na żądanie. No chyba, że pracodawca wyrazi zgodę na wolne tuż przed rozpoczęciem pracy. Wypełniasz wniosek, jaki obowiązuje u Ciebie w zakładzie.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych