Skocz do zawartości

Zdjęcie

Split payment – czy dalej warto prowadzić firmę w Polsce?

wróć do serwisu Księgowość 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Księgowość

Admin Księgowość

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy
  • 198126 postów

Napisano 22 sierpień 2018 - 13:05

Zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności (split payment) może przyczynić się do utraty płynności finansowej małych firm, które z powodu braku bieżących środków zmuszone będą do zaciągania kredytów obarczonych odsetkami, a nawet likwidacji działalności. Rozwiązanie to nie sprzyja osobom prowadzącym działalności na terenie Polski i płacącym podatki w naszym kraju.

Powrót do artykułu: Split payment – czy dalej warto prowadzić firmę w Polsce?

#2 Guest_civi

Guest_civi
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2018 - 13:05

Wcale nie chodzi o zablokowanie należnego VAT, tylko o zablokowanie pieniędzy przedsiębiorcy z kwoty netto, nikogo nie obchodziło przy tworzeniu przepisów jak zbilansować VAT z transakcji gotówkowych i opłacanych kartą. Mały biznes nie stosuje przelewów gdy kupuje urządzenie biurowe, ryzę papieru czy cokolwiek innego. W tej chwili VAT to do 46 procent faktury :))))))))))))) :/ :o Nie chcę nawet myśleć co stanie się gdy mój kontrahent opóźni zapłacenie faktury i VAT trafi po czasie na konto VAT a z mojego konta netto wcześniej swoją należność dostanie US.

#3 Kraktax

Kraktax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1061 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 22 sierpień 2018 - 20:30

Jak rozliczasz miesięcznie, to poczekasz miesiąc... Ale pomyśl: jak taka sytuacja dopadnie "kwartalnego"?

Profesjonalne biuro rachunkowe w Krakowie - http://kraktax.pl

#4 luna-story

luna-story

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 23 sierpień 2018 - 01:06

Od niedawna posiadam własną działalność gospodarczą i mam pytanie: czy obecnie wystawiając FV osobie fizycznej to muszę mu podać dwa numery konta do wpłaty: jeden do płatności netto i drugi do VAT, czy sam przelewać te pieniądze na drugie konto?

Przykładowo klient zamawia produkt X, który kosztuje 123 zł brutto i teraz przesyłając mu dane do płatności piszę:

"Proszę wpłacić należność za zamówiony produkt X w kwocie 123 zł brutto na poniższe konta:

Numer konta nr 1 - 100 zł

Numer konta nr 2 - 23 zł"

Tak to ma wyglądać?

#5 Ewa_księgowa

Ewa_księgowa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 104 postów

Napisano 23 sierpień 2018 - 07:09

Po pierwsze osoba fizyczna nie za płaci Ci SP bo ta forma płatnośc jest dla rozliczeń B2B. Po drugie podajesz zawsze swoje konto podstawowe Twój bank odpowiednio księguje wpłaty.

#6 Kraktax

Kraktax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1061 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 13 wrzesień 2018 - 19:17

Tak, bank sam sobie podzieli, jeżeli Twój klient kliknie: płacę przez split payment.

Profesjonalne biuro rachunkowe w Krakowie - http://kraktax.pl

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych