Skocz do zawartości

Zawieszenie działalności + ulga podatkowa

wróć do serwisu Moja Firma 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Ewelina

Guest_Ewelina
  • Goście

Napisano 17 sierpień 2018 - 08:45

Witam. Mam dwa tematy, w których mam wątpliwości. Proszę o pomoc.

1.
Od stycznia do marca pracowałam na umowie o pracę, korzystałam przez te 3msce z ulgi podatkowej 46,33 zł.
Od czerwca do końca sierpnia prowadzę działalność gospodarczą, nie płaciłam podatku dochodowego ze względu na niski dochód.

Od września do listopada będę pracowała na umowę o pracę, okres próbny. Nowemu pracodawcy dostarczyłam PIT 2, żeby naliczał mi ulgę. I zastanawiam się czy dobrze zrobiłam.. Czy ja już czasem tej ulgi nie wykorzystałam, nie mam pewności czy brak płatności za podatek dochodowy z działalności był spowodowany właśnie skorzystaniem też z ulgi. Robi to moja księgowa, ale nie widzę w dokumentach, że była odliczana ulga.

Czy powinnam wycofać PIT 2, czy już to zostawić i najwyżej będę zwracać za te 3 msce równowartość ulgi w nowym roku podatkowym?!

2.
W związku z podjęciem pracy na etacie w okresie od września do listopada, na okres próbny zdecydowałam się zawiesić działalność. Jeśli kolejna umowa będzie na czas nieokreślony to ją zamknę.
Wiem, że muszę złożyć wniosek o zawieszenie działalności i nie wiem czy z automatu zostanę wyrejestrowana z ZUS, czy muszę to zrobić sama. Ponieważ nowy pracodawca zgłosi mnie od ubezpieczenia od 01.09.2018.

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12439 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 sierpień 2018 - 21:59

Jeśli nie zamkniesz dg od września, to nie powinnaś podpisać PIT-2 u nowego pracodawcy, bo jest w PIT-2 punkt o nieosiąganiu przychodów z dg. A przecież będziesz je miała.

Skoro tylko zawiesisz dg, to moim zdaniem wycofaj podpisany PIT-2. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych