Skocz do zawartości

Rozliczenia ZUS a renta rodzinna

zus renta rodzinna brak informacji rozliczenia

wróć do serwisu Księgowość 7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Dominika

Guest_Dominika
  • Goście

Napisano 13 sierpień 2018 - 11:35

Witam,

pracownik przyjmując się do pracy podpisał oświadczenie PIT - 2, w którym zaznaczył że nie pobiera renty ani emerytury i ja jako zakład pracy mam zastosować kwotę zmniejszającą zaliczkę. Po 3 miesiącach przynosi decyzję, że otrzymał rentę rodzinną już 2 lata temu, jednak przy zatrudnieniu nic o niej nie wspomniał. Napisał już oświadczenie w którym wycofuje oświadczenie PIT - 2, jak to wygląda ze strony kadrowej i rozliczeń do ZUS-u pracodawcy, czy muszę wykonać korektę zestawów rozliczeniowych za poprzednie 3 miesiące, czy wystarczy, że od dnia wycofania oświadczenia przestanę w naliczeniach stosować kwotę zmniejszającą, bez potrzeby korekty poprzednich deklaracji?

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 sierpień 2018 - 18:06

A co ty chcesz w ZUS korygować? Jak już coś miałoby być to do Urzędu Skarbowego, ale na szczęście ty nic nie musisz - przestajesz stosować kwotę zmniejszającą, zachowujesz wszystkie otrzymane od pracownika dokumenty, a pracownik sam sobie rozliczy z PITem rocznym podwójnie wykorzystaną ulgę.

#3 Guest_Dominika

Guest_Dominika
  • Goście

Napisano 14 sierpień 2018 - 13:27

A co ty chcesz w ZUS korygować? Jak już coś miałoby być to do Urzędu Skarbowego, ale na szczęście ty nic nie musisz - przestajesz stosować kwotę zmniejszającą, zachowujesz wszystkie otrzymane od pracownika dokumenty, a pracownik sam sobie rozliczy z PITem rocznym podwójnie wykorzystaną ulgę.

Chciałam korygować ZUS, ponieważ wydawało mi się że otrzymując informację o rencie powinnam zmienić także kod ubezpieczenia pracownika, stąd moje pytanie o korektę poprzednich zestawów rozliczeniowych.

#4 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 14 sierpień 2018 - 13:29

Chciałam korygować ZUS, ponieważ wydawało mi się że otrzymując informację o rencie powinnam zmienić także kod ubezpieczenia pracownika, stąd moje pytanie o korektę poprzednich zestawów rozliczeniowych.

Renty rodzinnej nie zgłaszasz w kodzie ubezpieczenia.

#5 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3543 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 14 sierpień 2018 - 13:58

Wyrejestrowujesz na ZWUA z kodu 0110 00 i zgłaszasz na ZUA z kodem 0110 20,nic nie musisz korygować do tyłu

#6 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3543 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 14 sierpień 2018 - 13:59

#7 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 14 sierpień 2018 - 14:43

Maria nie ma racji. musisz wyrejestrować z tą samą datą co zgłosiłaś. następnie zgłosić z nowym kodem, i zrobić korekty deklaracji zmieniając kod tyt ubezpieczenia. Pracownik w ZUS widnieje jako rencista i musisz zmienić kod. Ja kiedyś miałam podobną sytuację

#8 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3543 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 16 sierpień 2018 - 10:31

Maria nie ma racji. musisz wyrejestrować z tą samą datą co zgłosiłaś. następnie zgłosić z nowym kodem, i zrobić korekty deklaracji zmieniając kod tyt ubezpieczenia. Pracownik w ZUS widnieje jako rencista i musisz zmienić kod. Ja kiedyś miałam podobną sytuację

Kiedyś było inaczej,teraz ZUS sam zmienia kod tytułu ubezpieczenia w raportach

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zus, renta rodzinna, brak informacji, rozliczenia

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych