Skocz do zawartości

Zasiłek w ciąży prośba o pomoc pilne!

wróć do serwisu Kadry 11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Ang

Guest_Ang
  • Goście

Napisano 09 sierpień 2018 - 12:20

Witam bardzo proszę o pomoc.

Zatrudniłam się u pracodawcy w połowie miesiąca, otrzymałam za część miesiąca wynagrodzenie.

W kolejnym miesiącu dokładnie w połowie okazało się że jestem w ciąży i musiałam iść na zwolnienie lekarskie ze względów zdrowotnych tak więc wypłata nie była pełna nie wiele pomniejszona.

Teraz obecnie przejął mnie ZUS - zakład pracy ma mniej niż 20 pracowników.

Moje pytanie brzmi od jakiej kwoty ZUS będzie liczył mój zasiłek od tej na umowie? czy od tych niepełnych kwot jakie otrzymałam?

Jak wyliczyć wynagrodzenie na zasiłku? Kwota która zostaje po odjęciu od 3277 brutto -13,76%-18% to kwota netto jaką otrzymam??? czy to wychodzi kwota brutto??

Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie.

Dziekuję!

#2 Guest_ANka

Guest_ANka
  • Goście

Napisano 09 sierpień 2018 - 13:49

Wszystko zależy od tego jaką masz podstawę chorobowego, a tego nie podałaś,

ZUS zapłaci Ci taką samą dniówkę zasiłku chorobowego jaką wypłacał zakład pracy.

#3 Guest_Ang

Guest_Ang
  • Goście

Napisano 09 sierpień 2018 - 14:33

Wszystko zależy od tego jaką masz podstawę chorobowego, a tego nie podałaś,

ZUS zapłaci Ci taką samą dniówkę zasiłku chorobowego jaką wypłacał zakład pracy.

Podstawa chorobowego? czy mogę prosić o doprecyzowanie co to jest? może znam odpowiedź ale nie wiem o co chodzi jeśli chodzi o to pojęcie:) dziękuje

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12505 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 sierpień 2018 - 19:15

A co to jest 3277,- zł, wynagrodzenie zasadnicze czy z jakimiś dodatkami ?

Podstawa chorobowego będzie wyliczona z twojej umowy, a nie ze zmniejszonych kwot wynagrodzeń. 

To co napisałaś wyżej o wyliczeniu kwoty zasiłku mniej więcej dobrze wygląda. ZUS pobierze 18 % zaliczki na podatek. Ale kwota zasiłku będzie wypłacana przez ZUS zgodnie z ilością dni na zwolnieniach ZLA.

Bardzo możliwe, że ZUS najpierw przeprowadzi postępowanie wyjaśniające czy twoje zatrudnienie nie było fikcyjne, bo bardzo szybko poszłaś na zwolnienie. 

#5 Guest_Ang

Guest_Ang
  • Goście

Napisano 09 sierpień 2018 - 19:42

To jest wynagrodzenie zasadnicze pełne brutto nie mamy żadnych dodatków. Jednak po odliczeniu 18 % i 13.76 % kwota jaka wychodzi to jest kwota netto? czyli wg obliczeń 3277-13,76%= 2828

2828- 18%= 2316 to jest kwotą netto? Dziękuję

#6 Guest_przyjaciółka

Guest_przyjaciółka
  • Goście

Napisano 10 sierpień 2018 - 14:01

Witam,

mam pytanie o wyliczenie okresu zasiłkowego w ciązy. Pracownica zatrudniona 3 lata, poszła na zwolnienie kilkudniowe z Kodem B w czerwcu, teraz zdeklarowała ze w sierpniu idzie na L4 juz do konca ciązy.

Moje pytanie brzmi okres jaki biore pod uwagę to 12 miesiecy poprzedzające powstanie niezdolności w czerwcu? (pomimo ze było one tylko 3 dniowe)

#7 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18065 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 10 sierpień 2018 - 14:12

Podstawa taka sama jaką miała do zwolnienia w czerwcu.
Nie będzie 3 m-cy kalendarzowych przerwy więc nie przeliczasz ponownie podstawy.

#8 Guest_przyjaciółka

Guest_przyjaciółka
  • Goście

Napisano 10 sierpień 2018 - 14:22

dziekuje

czyli jak minęłoby 3 miesiace od niezdolności w czerwcu to przeliczam ponownie, ale wtedy z wyłączeniem tego czerwca czy tylko tych dni niezdolności? i wtedy nadal mam 12 miesięcy jako podstawę? 

#9 Guest_przyjaciółka

Guest_przyjaciółka
  • Goście

Napisano 10 sierpień 2018 - 14:34

i jeszcze jedno pytanie czy jak pracownica ma podwyżke od kwietnia i zaszła w ciązę to korzystniej dla niej będzie nie brać kilkudniowego L4, po to aby miała jak największa ilość miesięcy braną pod uwagę po podwyżce, tak? 

#10 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18065 postów

Napisano 10 sierpień 2018 - 14:59

1. Tak
2. Tak

#11 Guest_:)

Guest_:)
  • Goście

Napisano 10 wrzesień 2018 - 09:59

Witam, 

pracownica miała 2 dniowe L4 w czerwcu, od października idzie na L4 ciążowe juz do końca. czy jak liczę 12 miesięcy poprzedzające niezdolność to wykluczam czerwiec całkowicie, czy jak? musze ponownie przeliczyć podstawę bo mineły 3 miesiące od poprzedniej niezdolności.  

#12 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18065 postów

Napisano 10 wrzesień 2018 - 10:37

Jeszcze nie poszła na zwolnienie.

Jeśli pójdzie w październiku, przeliczasz ponownie, czerwiec uzupełniasz, gdyby chorowała w czerwcu ponad połowę m-ca wówczas byś ten m-c odrzuciła.

Nie czytasz przepisów?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych