Skocz do zawartości

Umowa na zastępstwo a ciąża

wróć do serwisu Kadry 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Jessica

Guest_Jessica
  • Goście

Napisano 09 sierpień 2018 - 06:05

Witam,
Obecnie pracuje na umowę  na zastępstwo bez określonego czasu zakończenia umowy za dziewczynę, która obecnie jest na macierzyńskim i już wiadomo że nie wróci do pracy. Jak to jest obecnie w przypadku mojej ciąży? Mągą mnie zwolnić w trakcie ciąży? Wiem że były njuż takie wątki ale podobno wyszła jakaś nowelizacja, wg której mogą mnie zwolnić w trakcie ciąży ale nie mogę nic takiego odszukać. Jedynie do czego sie dokopałam w internecie to informacja, że jedyny moment w którym moja umowa ulega rozwiązaniu to powrót pracownicy którą zastępuję. Dziękuje za odpowiedzi 

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 sierpień 2018 - 06:31

Wypowiedzieć ci umowy nie mogą, ale twoja umowa w przypadku powrotu osoby zastępowanej ulega rozwiązaniu mimo ciąży, podobnie jest w sytuacji gdyby z osobą zastępowaną rozwiązano umowę.

Co miałaś na myśli pisząc, że ona nie wróci?

#3 Guest_J

Guest_J
  • Goście

Napisano 09 sierpień 2018 - 06:49

Po macierzyńskim odchodzi bo ma inna prace „nagrana”

#4 Guest_J

Guest_J
  • Goście

Napisano 09 sierpień 2018 - 07:01

Czyli jeśli w trakcie mojej ciąży rozwiążą z nią umowę to moja również ulega rozwiązaniu a co za tym idzie ZUS przestaje mi opłacać L4? Dobrze rozumiem?

#5 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18137 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 09 sierpień 2018 - 07:37

Czyli jeśli w trakcie mojej ciąży rozwiążą z nią umowę to moja również ulega rozwiązaniu a co za tym idzie ZUS przestaje mi opłacać L4? Dobrze rozumiem?

1.Tak, jeśli umowa osoby zastępowanej ulegnie rozwiązaniu, to twoja również.

2. Jeśli będzie ciągłość zwolnienia lekarskiego to ZUS będzie kontynuował wypłatę zasiłku chorobowego

#6 Guest_J

Guest_J
  • Goście

Napisano 09 sierpień 2018 - 07:51

Dziękuje za odpowiedzi 😉

#7 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18137 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 09 sierpień 2018 - 07:58

Proszę

#8 Guest_Ella

Guest_Ella
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2018 - 18:20

Mam podobną sytuację, z tym, że osoba, którą zastępuje - wróci. Co jeśli jej powrót zgrywa się z 5 miesiącem ciąży - rozumiem, że od 5 miesiąca zostaję bez środków do życia?

Nie orientuję się w przepisach, czy po prostu do dnia porodu będę dostawać środki?

Trochę smutne są takie umowy, człowiek pracuje dla danej firmy rok, dwa a potem zostaje z niczym-ale to już taka dygresja

#9 Guest_ANka

Guest_ANka
  • Goście

Napisano 24 sierpień 2018 - 11:17

Jeśli tak będzie to owszem, zostaniesz ewentualnie na zasiłku z PUP...

ALE możesz zacząć chorować

* Jeśli zachorujesz nie później niż 14 doni po rozwiązaniu umowy i choroba będzie trwała dłużej niż 30 dni ciągiem to ZUS wypłaci Ci zasiłek przez cały okres choroby,

-druk ZLA dostarczasz do ZUS i oni Ci mówią co dalej robić

* Jeśli zachorujesz ostatniego dnia trwania umowy zasiłek dostaniesz dostaniesz z ZUS przez cały okres trwania choroby. - pierwszy druk ZLA dostarczasz pracodawcy i on załatwia formalnoci - kolejne ZLA do ZUS

a po porodzie należy Ci się "kosiniakowe" - zasiłek macierzyński dla osób bezrobotnych, rolników, studentów itd..... w wysokości . 1.000,00zł miesięcznie

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 24 sierpień 2018 - 13:18

Trochę smutne są takie umowy, człowiek pracuje dla danej firmy rok, dwa a potem zostaje z niczym-ale to już taka dygresja

Umowy na czas określony, w tym zastępstwo, to norma - nie oczekujesz chyba od pracodawców, że, nie mając takiej potrzeby, zatrudniać będą od rozpoczęcia drogi zawodowej aż do emerytury?

Podejmując decyzję o podpisaniu umowy na zastępstwo bierzesz chyba konsekwencje takiej formy zatrudnienia?I wiedząc o swojej sytuacji zdecydowałaś się na ciążę, mając w perspektywie brak środków do życia, bez podstawowej wiedzy na co ewentualnie możesz liczyć? To dopiero jest smutne.

#11 Guest_IGa

Guest_IGa
  • Goście

Napisano 19 październik 2018 - 10:37

Mam podobną sytuację, z tym, że osoba, którą zastępuje - wróci. Co jeśli jej powrót zgrywa się z 5 miesiącem ciąży - rozumiem, że od 5 miesiąca zostaję bez środków do życia?

Nie orientuję się w przepisach, czy po prostu do dnia porodu będę dostawać środki?

przecież podpisując umowę jest napisane że na zastępstwo i wiadomo co będzie... skąd te zaskoczenie i smutek. Można było poszukać innej pracy. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych