Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

Nagroda jubileuszowa przy art 23(1)

nagroda jubileuszowa przejęcie międzyzakładowe

wróć do serwisu Kadry 7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Ewa43

Ewa43

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 07 sierpień 2018 - 08:34

Witam, mam zagwozdkę

Spółka 1 w marcu 2018 r. kupiła Spółkę 2, pracownicy zostali przejęci na podstawie art. 231.

W Spółce 1 jest regulamin wynagradzania, a w nim zapis o nagrodach jubileuszowych:

"1. Za długoletnią pracę pracownikowi przysługuje nagroda jubileuszowa: 

  • po 5 latach pracy w wysokości 100% wynagrodzenia, 
  • po 8 latach pracy w wysokości 200% wynagrodzenia, 
  • po 10 latach pracy w wysokości 300% wynagrodzenia.

2. Do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się okresy: 

  • zatrudnienia u pracodawcy, 
  • zasadniczej służby wojskowej."

Pytanie: czy pracownikom przejętym z art. 231 należą się nagrody jubileuszowe w nowej Spółce? Czy wliczamy staż pracy z poprzedniej Spółki do wypłaty nagrody jubileuszowej?



#2 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21709 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 07 sierpień 2018 - 08:52

TAK, pracownik ma ciągłośc pracy, wliczasz mu staż u poprzedniego pracodawcy, dla pracownika nie ma skutków prawnych dla jego umowy taka zmiana.



#3 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21709 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 07 sierpień 2018 - 08:53

Pytasz nie tylko tutaj, na innym Forum była taka odpowiedź.

czytaj KP jakie skutki ma ten art. dla pracownika



#4 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21709 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 07 sierpień 2018 - 08:56

Jeśli następuje przejście zakładu lub jego części na innego pracodawcę w trybie K.p., sytuacja pracowników nie ulega zmianie. Nowy pracodawca jest związany wszystkimi postanowieniami obowiązujących umów o pracę, a ich modyfikacja może odbyć się tylko na mocy porozumienia stron lub dokonanego przez pracodawcę wypowiedzenia zmieniającego ( K.p.).

Ważne: Do czasu wypowiedzenia pracownikom warunków pracy lub płacy przez pracodawcę, który przejął zakład pracy na podstawie art. 231 § 1 K.p., strony wiążą dotychczasowe warunki umów o pracę.

Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z dnia 24 października 1997 r. (sygn. akt , OSNP 1998/16/474). Z kolei w wyroku z dnia 21 września 1995 r. (sygn. akt , OSNP 1996/7/100) Sąd Najwyższy stwierdził, że: "W razie przejęcia zakładu pracy (art. 231 K.p.) dotychczasowa treść stosunku pracy nie ulega zmianie, również w zakresie nabycia prawa do nagrody jubileuszowej i odprawy rentowej. Uprawnienia te, wynikające dotychczas z układu zbiorowego lub zakładowego porozumienia płacowego, po przejęciu stają się treścią umowy o pracę.". Zdaniem sądu treść umownego stosunku pracy jest kształtowana nie tylko przez umowę o pracę i uregulowania specyficznych źródeł prawa pracy (takich jak układy zbiorowe lub regulaminy pracy), ale również przez powszechnie obowiązujące przepisy ustawodawstwa pracy, czyli przepisy Kodeksu pracy i innych ustaw, ratyfikowanych umów międzynarodowych oraz normatywnych aktów wykonawczych. Innymi słowy, wpływ na treść stosunku pracy mają zarówno czynności prawne stron, jak i akty normatywne prawa pracy. To zaś powoduje, że nowy pracodawca wstępując w dotychczasowe stosunki pracy jest związany także i tymi elementami stosunku pracy, które wynikają nie tylko z treści samych umów o pracę, ale i z porozumień zbiorowych oraz przepisów ustaw i rozporządzeń dotyczących pracowników w chwili przejęcia zakładu pracy.



#5 Ewa43

Ewa43

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 07 sierpień 2018 - 09:07

Dziękuję za odpowiedź :)

 

Miałam wątpliwość, bo Spółka przejęta nie posiadała Regulaminu (a w związku z tym nagród jubileuszowych). Natomiast w Regulaminie Spółki 1 jest zapis, że oo okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się okresy: 

  • zatrudnienia u pracodawcy, 
  • zasadniczej służby wojskowej.

Niestety nie znalazłam takiego wyroku sądowego.



#6 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21709 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 07 sierpień 2018 - 09:21

"......zatrudnienia u pracodawcy,......." ten pracodawca jest tym samym pracodawcą - tak to wygląda z p-ku widzenia pracownika i statusu prawnego jego umowy



#7 Ewa43

Ewa43

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 07 sierpień 2018 - 09:30

Dziękuję za rozwianie wątpliwości



#8 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21709 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 07 sierpień 2018 - 10:11

Proszę





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: nagroda jubileuszowa, przejęcie międzyzakładowe

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych