Skocz do zawartości


Gospodarstwo rolne a wysługa lat

#gospodarstwo #rolne # #wysługa #lat

wróć do serwisu Kadry 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Edyta

Guest_Edyta
  • Goście

Napisano 31 lipiec 2018 - 09:47

Witam,

sprawa przedstawia się tak...

 

W grudniu 1986r. dziadkowie przepisali a mnie gospodarstwo, miałem wtedy 18 lat. Pierwszą pracę podjąłem 02.04.1992r., w tym czasie odprowadzałem składki KRUS (1986-1992). W związku z tym zwracam się z pytaniem czy praca w tym gospodarstwie wlicza się do stażu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej czy wysługi lat? Jeżeli tak, w jaki sposób mam potwierdzić pracę w tym gospodarstwie? Posiadam jedynie akt własności.

 

Proszę o pomoc.



#2 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18068 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 31 lipiec 2018 - 09:52

Wliczenie  do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy - okresów pracy w gospodarstwie rolnym rodziców, uzależnione jest od uznania czy po dniu 31 grudnia 1982 r. pracował on w gospodarstwie rolnym .

Jeżeli właściwy urząd gminy nie dysponuje dokumentami pozwalającymi na wydanie zaświadczenia potwierdzającego okresy pracy w gospodarstwie rolnym - okresy te mogą być udowodnione zeznaniami co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w danym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo.


#3 Guest_Edyta

Guest_Edyta
  • Goście

Napisano 31 lipiec 2018 - 10:11

 

Wliczenie  do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy - okresów pracy w gospodarstwie rolnym rodziców, uzależnione jest od uznania czy po dniu 31 grudnia 1982 r. pracował on w gospodarstwie rolnym .

Jeżeli właściwy urząd gminy nie dysponuje dokumentami pozwalającymi na wydanie zaświadczenia potwierdzającego okresy pracy w gospodarstwie rolnym - okresy te mogą być udowodnione zeznaniami co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w danym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo.

 

Gospodarstwo nie należało do rodziców tylko dziadków. Czy istnieje możliwość zaliczenia tego okresu w zakładzie tylko i wyłącznie na zasadzie aktu notarialnego? Dostałam informację, że gmina nie dysponuje takimi dokumentami a dwóch świadków zabiera się ze sobą do ZUS, dotyczy to pracy w gospodarstwie w wieku 16 lat.



#4 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18068 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 31 lipiec 2018 - 10:45

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. Nr 54, poz. 310) - dalej u.w.p.g.r.,





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych