Skocz do zawartości

Samodzielne prowadzenie działalności.

wróć do serwisu Księgowość 24 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Iwona

Guest_Iwona
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2018 - 12:18

Witam. Mój mąż prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą na zasadach ogólnych nie jest VATowcem. Korzystamy z usług Biura Rachunkowego. Rozważam podjęcie się prowadzenia księgowości, z tym że nie mam żadnego doświadczenia. Mąż świadczy usługę swojemu szefowi i jeździ ciężarówką po Europie (samochód,paliwo, zlecenia są od szefa mąż tylko wsiada i jedzie) W związku z tym, bardzo proszę Państwo o udzielenie mi kilku informacji. Czy PKPIR musi być w formie elektronicznej czy może być w formie papierowej? Czy lepiej prowadzić w obu formach? Czy te wydruki zapisów dokonanych w danym miesiącu w PKPIR należy gdzieś wysyłać czy poprostu przechowywać z pozostałą dokumentacją? Jakiego programu księgowego warto używać (może są jakieś nie drogie i fajne)? Domyślam się ze PIT 5 należy wysyłać do 20 dnia następnego miesiąca do US? A jeśli chodzi o delegacje zagraniczne (ja je rozpisuje i liczę ) należy jedynie przeliczyć te diety na walutę Polską wg. Kursu NBP obowiązującego w dniu zakończenia się danej delegacji i poprostu zaksięgowac? Jak je mogę zaksięgowac (pytam bo nigdy nie spotkałam się z ksiegowaniem diet z delegacji) ? Czy ten dokument dotyczacy delegacji (chodzi o druk określający czas i miejsce docelowe, obliczenie diet wszystkich krajów przez które przejeżdżał mąż) musze gdzieś wysyłać czy poprostu przechowywać? Skąd czerpiecie wiedze odnosnie zmian wniesionych w przepisach? Jest może jeszcze coś czego nie wiem a powinnam wiedzieć? Wiem jeszcze, ze miesiac nalezy zamknac do 20 dnia nastepnego miesiąca. Bardzo proszę o odpowiedz. Pozdrawiam.

#2 Guest_Iwona

Guest_Iwona
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2018 - 13:22

Niestety nie mogę podjąć żadnego stażu w Biurze Rachunkowym w celu uzyskania wiedzy czy doświadczenia ponieważ, mam małe dzieci i muszę z nimi siedzieć w domu. Bardzo mi zależy na prowadzeniu księgowości w działalności mojego męża ponieważ chciałabym być na bieżąco i chociaż w ten sposób zdobywać doświadczenie.

#3 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13419 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 sierpień 2018 - 16:16

Nie ma obowiązku prowadzenia KPiR w formie elektronicznej ani w żadnym programie. Można mieć papierową książkę i ręcznie wpisywać to co trzeba. 

W trakcie roku nie wysyła się do US żadnych deklaracji podatkowych, poza deklaracją VAT. Ale tu nie ma vatowca. W internecie możesz znaleźć wiele przydatnych i podstawowych informacji na temat prowadzenia KPiR, poszukaj ich i czytaj, bo nie mając żadnego doświadczenia ani wiedzy, możesz nawet jakieś szkody poczynić. W sensie, że źle obliczysz dochód męża i należny podatek, który trzeba wpłacić do US.

Biura rachunkowe raczej nie przyjmują na staż osób bez żadnego przygotowania, więc nie myśl o tym.

Wydruków czy zapisów z KPiR ani dokumentów nigdzie się nie wysyła, przechowuje się je razem z dokumentami źródłowymi.

#4 toniety

toniety

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 17 sierpień 2018 - 08:44

Potwierdzam :) też korzystam z papierowej tylko.

#5 wiaterek

wiaterek

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 19 sierpień 2018 - 13:59

i ja także z papierowej :D także nie ma się czym martwić zupełnie. Ale warto doszkolić się w niektórych kruczkach 

#6 mleszczak

mleszczak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 610 postów

Napisano 06 styczeń 2019 - 22:36

Wychodzę z założenia, że prowadzenie księgowości rozsądniej jest zlecić profesjonalnemu biurze rachunkowemu. Moją zajmuje się wrocławskie biuro księgowe http://superksiegi.pl/i za nic nie zrezygnowałabym z jego usług!

#7 Forumowicz84

Forumowicz84

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 261 postów

Napisano 07 styczeń 2019 - 11:45

A o biurach serwisowanych słyszeliście? Czy Waszym zdaniem to fajna opcja? Bo ja znalazłem fajne porównanie na stronie http://biurokamienic...sa-lepsze-cz-2/i chyba sobie z niego skorzystam. Biura serwisowane są idealne dla osób, które nie potrzebuję konkretnego miejsca do pracy, a tylko dobrego adresu firmy.

#8 lendor

lendor

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 15 styczeń 2019 - 23:19

Ja mam znajomego,który prowadzi sobie sam księgowość w wersji elektronicznej. Da się, da się...

#9 Fizo

Fizo

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 854 postów

Napisano 21 marzec 2019 - 11:27

Elektroniczna to przyszłość, deklaracje są już elektroniczne.

#10 theanswer

theanswer

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 32 postów

Napisano 21 marzec 2019 - 15:52

Na pewno warto wypróbować księgowość online, a w przypadku kiedy akurat w naszym przypadku się nie sprawdzi - wrócić do tradycyjnej.

#11 Biuro rachunkowe TAX-LEX

Biuro rachunkowe TAX-LEX

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 marzec 2019 - 21:05

Pełna zgoda.

Biuro rachunkowe TAX-LEX oferuje swoim Klientom z Warszawy pełną księgowość, obsługę kadrowo-płacową oraz doradztwo prawne w zakresie prawa handlowego.

#12 Nelka

Nelka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 163 postów

Napisano 20 kwiecień 2019 - 21:06

Dokładnie tak, sama tez uważam, że prowadzenie księgowości samodzielnie wcale nie jest takie trudne, są świetne programy, łatwe w obsłudze, które niesamowicie to ułatwiają. Sprawdźcie program SKP, który dostępny jest na stronie www.ksiega-podatkowa.pl/wersja-testowa Możecie przez 60 dni korzystać z niego zupełnie za darmo. Jest to czas, by dokładnie zaznajomić się z jego możliwościami (darmowa wersja jest w pełni funkcjonalna), modułami i zobaczyć jak to wygląda w praktyce. Program jest prosty w obsłudze, więc bez obaw, poradzicie sobie. Jeżeli po testowych 60 dniach zdecydujecie się na kontynuację pracy za jego pomocą to nic nie będziecie musieli zmieniać, wszystkie dane i ustawienia zostaną zapamiętane. Jest to nie tylko nowoczesne, ale również profesjonalne rozwiązanie dla firm.

#13 Taylorka

Taylorka

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 maj 2019 - 14:08

Samodzielne prowadzenie działalności to naprawdę nie lada wyzwanie. Trzeba dokładnie przemyśleć wszystkie swoje działania.

#14 Hondek

Hondek

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 38 postów

Napisano 07 maj 2019 - 12:26

Ja mam znajomego,który prowadzi sobie sam księgowość w wersji elektronicznej. Da się, da się...

Oczywiście, że się da ;) Jak masz do tego solidny program to wszystko sam zrobić, a to ogromna zaleta w dzisiejszym świecie ;)

Ja osobiście korzystam z programu Księga z Pakietu Przedsiębiorcy, który jest mega intuicyjny i przejrzysty w obsłudze https://www.pakietpr...iorcy.pl/ksiega

#15 AutoSeba

AutoSeba

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 13 maj 2019 - 12:44

Również prowadzę samodzielnie w wersji elektronicznej. Wymaga to trochę czasu i nauki ale również daję satysfakcję.

#16 Jakub Mułkowski

Jakub Mułkowski

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 12 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 17 maj 2019 - 08:22

Mamy 2019 rok :) masę dostępnych, świetnych, systemów i to w dodatku za darmo. Dajcie żyć drzewom i zostawcie już te papierowe książki. Z tym się później nie da nic z robić. Problemy na każdym kroku, idź z tym do doradcy finansowego, analityk nie będzie w większości przypadków mógł tego rozczytać. Litości :D  To jedno! A dwa; nie znając nawet podstawowych podstaw nie brałbym się za coś. Nie brałbym też specjalnie pod uwagę internetowych szamanów, którzy "ja wszystko sam, ja sam" bo mogą być z tego później same problemy. Lepiej przeciwdziałać niż żałować i ponosić konsekwencję. Znajdź kilka biur rachunkowych w okolicy z dobrymi opiniami i wybierz jedno z nich. Zyskasz pewność i spokój :)

#17 gorgon

gorgon

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 187 postów

Napisano 01 czerwiec 2019 - 10:24

Moim zdaniem prowadzenie księgowości jest na tyle trudne i wymaga doświadczenia, że ciężko robić to samodzielnie. Lepiej skorzystać z profesjonalnego biura rachunkowego https://biuro-rachunkowe-otwock.pl/ , aby mieć pewność że księgowość w naszej firmie prowadzona prawidłowo

#18 janna44

janna44

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 03 czerwiec 2019 - 08:31

Prowadzenie księgowości nie jest łatwym zadaniem, łatwo o pomyłki gdy ma się na głowie jeszcze inne sprawy.

#19 Guest_DidZej

Guest_DidZej
  • Goście

Napisano 04 czerwiec 2019 - 08:28

Moim zdaniem prowadzenie samodzielnie rachunkowości + wykonywanie bieżącej pracy jest dość trudne i obarczone właśnie ryzykiem popełnienia błędu. Dlatego lepiej się skupić na pracy, a księgowość zostawić księgowej. Tu polecam kontakt z biurem Abacus z Warszawy, mieszczą się na Lanciego

#20 janeczka88

janeczka88

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 11 czerwiec 2019 - 08:48

Dzięki za pomoc

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych