Skocz do zawartości


prewspółczynnik


wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Jan

Guest_Jan
  • Goście

Napisano 19 lipiec 2018 - 12:45

Jest to prawomocny wyrok Sądu II instancji po rozpoznaniu kasacji wniesionej Gminę od wyroku WSA w Gdańsku.
Oznacza to, że wszystkie interpretacje, które zostały wydane dla wielu Gmin w Polsce bezpodstawnie uznają, iż Gminy mają prawo do stosowania prewskaźnika wyłącznie z rozporządzenia i nie mogą stosować innej metody rozliczania VAT. Powyższy wyrok oznacza, że te Gminy, które stosowały niekorzystny i krzywdzący prewskaźnik wg. rozporządzenia mają prawo uznać, iż nie odpowiada on obiektywnie rodzajowi prowadzonej działalności jednostki. W szczególności zatem można stosować klucze czasowe, klucze powierzchniowe i inne byleby tylko te inne metody obiektywnie odzwierciedlały strukturę sprzedaży i zaangażowanie VAT naliczonego. Tym samym Gminy mają prawo do złożenia korekt deklaracji podatkowych.
Jest to przełomowe, długooczekiwane orzeczenie NSA w tej sprawie. Na marginesie zauważyć należy, że w chwili obecnej Sądy I instancji wydały już kilkadziesiąt podobnych orzeczeń w sprawie.
Wyrok oznacza znacznie większe prawo do odliczenia VAT ( nawet kilkunastoprocentowe lub kilkudziesięcioprocentowe) a nie skromne 2-6% z rozporządzenia. Wychodzi na to, iż kolejny raz szkoląc Państwa i zachęcając w szerokim zakresie do wnoszenia skarg na interpretacje podatkowe – Michał Szczypiór oraz Tomasz Wojtania - mieli znowu rację 😊#2 Guest_Jan

Guest_Jan
  • Goście

Napisano 19 lipiec 2018 - 12:49

Przepraszam nie wkleiło mi początku.Co wy na to.

 

W dniu 26 czerwca 2018r Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż Gminy mogą pomijać rozporządzenie Ministra Finansów z 17 grudnia 2015r. w sprawie tzw. prewskaźnika VAT.#3 szlemka

szlemka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1566 postów

Napisano 19 lipiec 2018 - 14:43

Ale zaraz, zaraz, to nie jest tak, że wzór z rozporządzenia jest podany do stosowania ale jeżeli jednostka uzna, że jest on dla niej krzywdzący to może stosować inny  po konsultacji z US?

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy