Skocz do zawartości

split payment - jak wypłacić pieniądze z rachunku VAT?

VAT split payment

wróć do serwisu Księgowość 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_MM

Guest_MM
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2018 - 13:42

Chodzi o to, że jeden z naszych kontrahentów zapłacił nam w systemie split payment, no i oczywiście część pieniędzy, tych podatkowych VAT, jest zamrożona na rachunku VAT. Mam więc pytanie jak wypłacić te pieniądze z rachunku VAT? Czy musimy złożyć jakiś wniosek do urzędu skarbowego? Jakie są tutaj procedury?

#2 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18335 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 11 lipiec 2018 - 14:00

ustawa vat i prawo bankowe mówi, do czego można wykorzystać środki z r-ku vat
vat -Art. 108b
prawo bank. - Art. 62b.

#3 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18335 postów

Napisano 11 lipiec 2018 - 14:00

www.przepisy.*********/przepisy,4,42,42,4537,,20180110,ustawa-z-dnia-15122017-r-o-zmianie-ustawy-o-podatku-od.html

#4 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18335 postów

Napisano 11 lipiec 2018 - 14:01

niestety "gwiazdkuje" nazwę portalu

#5 jedenedek

jedenedek

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 12 lipiec 2018 - 11:34

Możesz przeczytać tutaj ciekawy artykuł o splitpayment - https://www.bpg.pl/n...lit-payment,306

Doświadczonych księgowych znajdziesz w biurze rachunkowym kadry i płace w Warszawie

logo.png

#6 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 02 wrzesień 2018 - 09:17

można przelać na prywatne konto w systemie splitpayment z tym że trzeba dać że wartość podatku to 100% (np. wartość przelewu 1000 zł w tym wartość podatku vat 1000 zł)

do prywatnych kont nie ma przydzielonego konta vat więc całość zostanie wprowadzona na normalne konto. ja w punkcie numer faktury wpisuje wpłata własna

#7 Guest_Daniel

Guest_Daniel
  • Goście

Napisano 25 wrzesień 2018 - 19:22

można przelać na prywatne konto w systemie splitpayment z tym że trzeba dać że wartość podatku to 100% (np. wartość przelewu 1000 zł w tym wartość podatku vat 1000 zł)

do prywatnych kont nie ma przydzielonego konta vat więc całość zostanie wprowadzona na normalne konto. ja w punkcie numer faktury wpisuje wpłata własna

A czy taki przelew jest legalny? Jest ktoś kto może na prosty język wytłumaczyć jak faktycznie to zrobić żeby później nie było problemów?

#8 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 06 październik 2018 - 09:33

Chodzi o to, że jeden z naszych kontrahentów zapłacił nam w systemie split payment, no i oczywiście część pieniędzy, tych podatkowych VAT, jest zamrożona na rachunku VAT. Mam więc pytanie jak wypłacić te pieniądze z rachunku VAT? Czy musimy złożyć jakiś wniosek do urzędu skarbowego? Jakie są tutaj procedury?

System załatwia małe firmy, bo tracą płynność finansową i zmusza je do wcześniejszych wpłat VAT przed 25, jeżeli chce się przelania na konto firmowe. Wpłaty co 3 miesięczne VAT-u w takiej sytuacji też nie są praktyczne. Duże firmy natomiast pozbywają się pieniędzy z konta VAT i obciążają w efekcie konta VAT małych firm. Duże firmy poradzą sobie z tym systemem, bo mają duże obroty, a te kwoty zobowiązań mogą im się kompensować. Ktoś na prawdę powinien to jeszcze raz przemyśleć, żeby można było z konta VAT również opłacać podatek dochodowy i ZUS. Może wtedy to rozwiązanie byłoby sprawiedliwe i praktyczne dla wszystkich stron - małych, średnich, dużych etc.

#9 Guest_Nikita_Bennet

Guest_Nikita_Bennet
  • Goście

Napisano 28 październik 2018 - 20:07

Ktoś na prawdę powinien to jeszcze raz przemyśleć, żeby można było z konta VAT również opłacać podatek dochodowy i ZUS. Może wtedy to rozwiązanie byłoby sprawiedliwe i praktyczne dla wszystkich stron - małych, średnich, dużych etc.

A może też i podatek rolny i KRUS.

Część VATowców to rolnicy, sam płacę podatek rolny, z krusu mnie skreślili bo podlegam innemu ubezpieczniu.

Gorszy jestem w swojej działalności??? Rolnik płaci tylko podatek rolny i ewentualnie VAT.
Także powinien mieć możliwość skorzystania z takiej opcji czyli zapłacenia kasą z konta VAT innych należności publiczno-prawnych.

Faktem jest że cały ten splitpayment to mocna lipa.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: VAT, split payment

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych