Skocz do zawartości


Zdjęcie

Umowa na czas określony - zastępstwo nauczyciela


wróć do serwisu Kadry 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Domi Nika

Domi Nika

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 25 czerwiec 2018 - 09:44

Witajcie.

 

Mam pytanie. Nauczyciel jest zatrudniony na umowę na czas określony od 01.09.2016 r. na czas zastępstwa nieobecności innego nauczyciela. Nie ma wpisanej końcowej daty rozwiązania umowy.

Zastępowana nauczycielka wróciła do pracy 23.06.2018 r.

Zastępujący ją nauczyciel był również zatrudniony w tej samej szkole już wcześniej od 01.09.2013 r. do 15.03.2015 r. Łączny czas zatrudnienia wynosi ponad 3 lata.

 

Ile w takim razie wynosi jego okres wypowiedzenia? Otrzymał pocztą informację, że 31.08.2018 r jego umowa ulegnie rozwiązaniu.

Czy nie jest to przypadkiem sprzeczne z prawem, gdyż w tym przypadku należy mu się 3-miesięczny okres wypowiedzenia ze skutkiem na 30.09.2018 r?

W związku z tym, że Karta Nauczyciela nie reguluje w tym przypadku rozwiązania umów na czas określony, odwołuje się do art. 36 KP.

Prosze o pomoc



#2 Guest_Gosia

Guest_Gosia
  • Goście

Napisano 25 czerwiec 2018 - 09:49

Umowa jest na czas zastępstwa . Kończy się w momencie przybycia osoby zastępowanej. I to wszystko. 23 czerwiec to koniec jej pracy. W tym dniu powinien otrzymać świadectwo pracy i wszystkie należne mu tytuły w związku z ustaniem stosunku pracy.



#3 Domi Nika

Domi Nika

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 25 czerwiec 2018 - 10:04

No własnie nie do końca, bo KP reguluje okresy wypowiedzenia w przypadku takich umów. Gdyby w umowie była wskazana data, że do 22.06.2018, to owszem rozwiązałaby się od razu, ale daty takiej nie ma, więc powinno się stosować okres wypowiedzenia, w tym przypadku 3 miesiące.



#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 25 czerwiec 2018 - 11:12

No własnie nie do końca, bo KP reguluje okresy wypowiedzenia w przypadku takich umów. Gdyby w umowie była wskazana data, że do 22.06.2018, to owszem rozwiązałaby się od razu, ale daty takiej nie ma, więc powinno się stosować okres wypowiedzenia, w tym przypadku 3 miesiące.

 

A właśnie, że do końca.

 

Mieszasz dwa pojęcia - rozwiązanie umowy terminowej (taką jest umowa na zastępstwo) z upływem czasu na który została zawarta (tu dzień powrotu osoby zastępowanej, co powinno być wskazane na umowie), a jej wypowiedzenie, które może nastąpić  w każdym czasie jej obowiązywania.

Umowa uległa rozwiązaniu 23.06.2018 r., chyba że macie umowę źle skonstruowaną i podaną konkretną późniejszą datę niż faktyczny dzień powrotu.



#5 Domi Nika

Domi Nika

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 25 czerwiec 2018 - 11:19

A właśnie, że do końca.

 

Mieszasz dwa pojęcia - rozwiązanie umowy terminowej (taką jest umowa na zastępstwo) z upływem czasu na który została zawarta (tu dzień powrotu osoby zastępowanej, co powinno być wskazane na umowie), a jej wypowiedzenie, które może nastąpić  w każdym czasie jej obowiązywania.

Umowa uległa rozwiązaniu 23.06.2018 r., chyba że macie umowę źle skonstruowaną i podaną konkretną późniejszą datę niż faktyczny dzień powrotu.

Nie ma podanej daty powrotu w ogóle



#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 25 czerwiec 2018 - 11:53

Daty powrotu się nie wskazuje dokładnie, jako termin rozwiązania umowy powinien być wskazany "dzień powrotu osoby zastępowanej".





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych