Skocz do zawartości


Zdjęcie

ODBIÓR NADGODZINW ZAMIAN ZA OPIEKĘ


wróć do serwisu Kadry 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Joanna06

Joanna06

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 21 czerwiec 2018 - 11:32

Witam,

Pracuję w dużej firmie, w której zaplanowany jest dzień w którym wszyscy pracownicy muszę odebrać nadgodziny.

JA złożyłam wniosek o opiekę nad dzieckiem .

W związku z tym mam pytanie: czy pracodawca może odmówić mi opieki nad dzieckiem a zlecić odbiór nadgodzin?

Co w tym przypadku jest ważniejsze odbiór nadgodzin w wyznaczonym przez pracodawcę dniu czy dzień wolny z tytułu opieki nad dzieckiem.

 

Dziękuję

 



#2 Guest_Mirka

Guest_Mirka
  • Goście

Napisano 21 czerwiec 2018 - 11:38

skoro w ten dzień będziesz odbierać nadgodziny to wycofaj wniosek o opiekę, wykorzystasz go w innym terminie

 



#3 Joanna06

Joanna06

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 21 czerwiec 2018 - 11:44

ALE WŁĄSNIE NIE CHCĘ ODEBRAĆ NADGODZIN W TYM DNIU, Z PROSTEO POWODU WOLĘ ŻEBY ZA TE GODZINY MI ZAPŁACONO.

ZASTANAWIAM SIĘ TYLKO CZY PRACODACA MOŻE MI WYCOFAĆ WNIOSEK O OPIEKĘ I W ZAMIAN ZMUSIĆ MNIE DO ODBIORU NADGODZIN?



#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 21 czerwiec 2018 - 12:22

Skoro wiesz, że masz zmieniony grafik i już ustalone wolne, to nie masz podstawy do żądania na ten dzień opieki.



#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 21 czerwiec 2018 - 12:45

Modyfikacja czasu pracy przez pracodawcę jest ważniejsza - pracodawca ustala rozkład czasu pracy, ty realizujesz swoje uprawnienia (urlop wypoczynkowy, opieka) w obrębie tego, co masz zaplanowane, plan wprowadzony jest odgórnie i dotyczy ogółu, a nie tylko ciebie.

Pracodawca cię do niczego nie zmusza - realizuje wyłącznie swoje uprawnienia przypisane mu w kodeksie pracy, z punktu widzenia kodeksu to raczej ty chcesz wymusić zapłatę wnioskując o opiekę, mimo że masz już ustalone wolne od pracy.



#6 Joanna06

Joanna06

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 21 czerwiec 2018 - 12:52

OK. DZIĘKUJĘ BARDZO ZA ODPOWIEDZ. CHCIAŁAM USTALIĆ WAŻNOŚĆ TYCH DWÓCH RZECZY



#7 coli

coli

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 407 postów

Napisano 21 czerwiec 2018 - 16:37

Jezeli pracodawca wyznaczył dzień na odbiór nadgodzin to żadaj aby udzielił ich o połowę więcej

 

 

Art. 151.2. § 1. W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca, na pisemny wniosek pracownika, może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy.

§ 2. Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika. W takim przypadku pracodawca udziela czasu wolnego od pracy, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, jednakże nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

§ 3. W przypadkach określonych w § 1 i 2 pracownikowi nie przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.




Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych