Skocz do zawartości

błędy lat poprzednich

bilans sprawozdanie błędy

wróć do serwisu Księgowość 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 20 czerwiec 2018 - 21:44

Pomocy, jestem w firmie, którą od 3 lat rozliczała księgowa i przez te 3 lata właściciele nie interesowali się jak są prowadzone księgi (sp z o.o.) 

Poprzednia księgowa sporządzając bilanse (wersja uproszczona) jak to określiła wpisywała wartości "z czapy" i tu również zacytuję "no wie Pani, kapitały, kredyty muszą się zgadzać czy zysk, a reszta to inwencja twórcza" i teraz mam problem, wiem na pewno, że nie były prowadzone żadne rozrachunki, w programie salda na rach bankowych nie zgadzają się +/- 400 tys, nie zgadzają się środki trwałe, zapytana o różnice kursowe delikatnie mnie wyśmiała. 

Także już wiem, że muszę się cofnąć i księgować wszystko od nowa od początku istnienia spółki (faktury schowane za szafą też się zdarzały) i stąd moje pytanie jak powinno wyglądać takie korygowanie lat poprzednich, wiem oczywiście, że będzie trzeb złożyć korekty CIT, ale czy powinnam zaksięgować wszystkie lata do systemu i zweryfikować z tym co ona złożyła do krs i w 2018 roku wykonać korektę każdego roku po kolei, czy może przyjąć jej bilanse i korygować na podstawie prowadzonych ksiąg przez nią ??

czy ktoś już był w tej nieprzyjemnej sytuacji ??

dodam, że poprzednia księgowa nie chce współpracować, RMK czy tabele amortyzacyjne nie istnieją 

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12247 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 20 czerwiec 2018 - 22:16

"ale czy powinnam zaksięgować wszystkie lata do systemu" - chyba nie chcesz powiedzieć, że dokumenty z poprzednich lat w ogóle nie są zaksięgowane ?

Faktycznie, sytuacja nie do pozazdroszczenia. Wiadomo, że złożonych w urzędach bilansów nie da się skorygować. Ewentualne doksięgowanie dokumentów można zrobić do 2017 roku, bo pewnie jeszcze nie jest zamknięty.  

#3 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 21 czerwiec 2018 - 05:51

No tak, są dziury, np 7 mc nie było ksiegowanych wyciągów bankowych, jest totalny nieporzadek więc korekta nie będzie polegała na doksiegowaniu dwoch dokumentów tylko tak naprawdę bilanse trzeba zrobić od nowa... tylko zastanawiam się czy mogę zrobić to tak: wziąć swgregatory i równoległe zaksięgować np 2015 sprawdzić co się nie zgadza i skorygować w 2018 i potem zaksięgować 2016, ale na bilansie otwarcia moim ? Też skorygować w 2018? Dodatkowo p. Księgowa nie rozróżniania importu usług, odwrotnego obciążenia, czy wnt, i jak już przychodziły powiadomienia to korygowala same deklaracje bez korekty w systemie.

#4 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 21 czerwiec 2018 - 17:56

Zechce ktoś pomóc? :)

#5 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12247 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 21 czerwiec 2018 - 21:17

"tylko tak naprawdę bilanse trzeba zrobić od nowa" - ale po co i w jaki sposób, przecież są zatwierdzone i złożone.

Nie napisałaś czy rok 2017 jest otwarty, pewnie tak, więc ja bym księgowała do 2017 te dokumenty, które nie były zaksięgowane, nawet w poprzednich latach.

Zrobiłabym jakieś korekty księgowań, które są konieczne, postarałabym się wyprowadzić salda do BZ za 2017 do zgodności np. z bankiem, kasą, podatkami, składkami ZUS.    

#6 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 23 czerwiec 2018 - 08:42

"tylko tak naprawdę bilanse trzeba zrobić od nowa" - ale po co i w jaki sposób, przecież są zatwierdzone i złożone.

Nie napisałaś czy rok 2017 jest otwarty, pewnie tak, więc ja bym księgowała do 2017 te dokumenty, które nie były zaksięgowane, nawet w poprzednich latach.

Zrobiłabym jakieś korekty księgowań, które są konieczne, postarałabym się wyprowadzić salda do BZ za 2017 do zgodności np. z bankiem, kasą, podatkami, składkami ZUS.    

jest otwarty, tak naprawdę żaden rok nie jest zamknięty. Problem w tym, że kwoty na wielu fakturach się nie zgadzają i to o duże kwoty, we wprowadzanych dokumentach są luki, np pół roku nie były księgowane WB w 2016, nie jestem w stanie z tego co tam jest wprowadzone wyliczyć różnic kursowych, a poprawiać każdy dokument w systemie i odkręcać potrwa znacznie dłużej niż wprowadzenie na nowo i po kolei rozliczanie danych dokumentów. Problemem też są same konta i brak zapisów na odpowiednich kontach typu środek trwały przyjęty na "4", pożyczka z bankiem na zarządzie itd, o miesięcznych dziurach w amortyzacji nie wspomnę 

#7 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17478 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 23 czerwiec 2018 - 09:33

Powiem tak:
To ogromne wyzwanie, jak ktoś jest mocno ambitny, to jego to nie przeraża, ale wyzwanie chyba raczej dla 3 biegłych rewidentów.
Raz byłam w identycznej sytuacji, nie zgadzał się ewidencja z 4 lat w tył że złożonymi sprawozdania i, żaden rok nie zamknięty i do tego poprzedniczka
"zgubiła" dużą część dowodów księgowych.
Mimo, że oferowane wynagrodzenie było kosmicznie wysokie, a umowa o pracę "z buta" na czas nieokreślony, odeszłam po 3 tygodniach.

#8 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17478 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 23 czerwiec 2018 - 09:34

Przepraszam za literówki ale piszę z komórki :)

#9 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 23 czerwiec 2018 - 12:26

ZosiaA mam wrażenie, że piszesz o mnie ;(

Powiem tak:
To ogromne wyzwanie, jak ktoś jest mocno ambitny, to jego to nie przeraża, ale wyzwanie chyba raczej dla 3 biegłych rewidentów.
Raz byłam w identycznej sytuacji, nie zgadzał się ewidencja z 4 lat w tył że złożonymi sprawozdania i, żaden rok nie zamknięty i do tego poprzedniczka
"zgubiła" dużą część dowodów księgowych.
Mimo, że oferowane wynagrodzenie było kosmicznie wysokie, a umowa o pracę "z buta" na czas nieokreślony, odeszłam po 3 tygodniach.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: bilans, sprawozdanie, błędy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych