Skocz do zawartości


Zdjęcie

Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli 2016


wróć do serwisu Kadry 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 516024 postów

Napisano 19 czerwiec 2018 - 11:59

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne otrzyma również nauczyciel, którego umowa o pracę rozwiązała się z upływem czasu, na który została nawiązany - tak orzekł Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 27 kwietnia 2016 r. Do tej pory istniały rozbieżności w orzecznictwie oraz w praktyce ZUS. Zobacz, jak uzyskać nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Powrót do artykułu: Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli 2016

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2018 - 11:59

W opisanych przypadkach nauczycielskie świadczenie kompensacyjne musi zostać przyznane od miesiąca zgłoszenia pierwszego wniosku i wypłacone wraz z odsetkami za okres trzech lat, liczony od nowego wniosku. ZUS interpretował ustawę nie mając podstawy prawnej. Podstawą do interpretacji ustawy może być tylko akt prawny w randze Rozporządzenia (np Ministra Pracy), a takiego aktu nigdy nie było. ZUS nie miał prawa do stosowania wcześniejszej interpretacji. Była ona niezgodna z prawem. Każdy, komu odmówiono tego świadczenia w opisanej sytuacji, powinien żądać wypłacenia zaległego świadczenia wraz z odsetkami z powodu odpowiedzialności ZUS.

#3 Guest_Janusz K.

Guest_Janusz K.
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2018 - 12:12

W opisanych przypadkach nauczycielskie świadczenie kompensacyjne musi zostać przyznane od miesiąca zgłoszenia pierwszego wniosku i wypłacone wraz z odsetkami za okres trzech lat, liczony od nowego wniosku. ZUS interpretował ustawę nie mając podstawy prawnej. Podstawą do interpretacji ustawy może być tylko akt prawny w randze Rozporządzenia (np Ministra Pracy), a takiego aktu nigdy nie było. ZUS nie miał prawa do stosowania wcześniejszej interpretacji. Była ona niezgodna z prawem. Każdy, komu odmówiono tego świadczenia w opisanej sytuacji, powinien żądać wypłacenia zaległego świadczenia wraz z odsetkami z powodu odpowiedzialności ZUS. P.S. To ja doprowadziłem do zmiany interpretacji poprzez interwencję KPRM w Departamencie Ubezpieczeń Społecznych. Doprowadziłem też do wystąpienia Pierwszej Prezes SN w sprawie ujednolicenia wykładni w siedmioosobowym składzie SN. Janusz K.

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2018 - 12:27

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne w opisanych przypadkach zostanie przyznane od miesiąca złożenia PIERWSZEGO WNIOSKU, wraz z odsetkami za nieterminowe wypłacenie świadczenia z winy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku odmowy - należy się odwołać do sądu. Sprawa wygrana na sto procent. J.K.Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy