Skocz do zawartości


Przekroczenie progu podatkowego-kłopot


wróć do serwisu Kadry 7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Mania

Guest_Mania
  • Goście

Napisano 15 czerwiec 2018 - 10:53

Dzień dobry!

Mój szef świadczy pracę na podstawie kontraktu menadżerskiego. Przeliczam jego dochód i z samego kontraktu do maja włącznie osiągnął dochód brutto 82.941,45. Do tego za korzystanie z auta doszedł Mu dochód 2.808,01, w sumie osiągnął dochód 85.749,46 zł. Próg dochodowy nie zmienił się od roku ubiegłego i wynosi 85.528,00 zł. Wynika z tego, że już w maju przekroczył I próg podatkowy a jednak system płacowy nie wpadł w 32 % podatek-nie wiem dlaczego. Czy możliwe jest, że do dochodu nie powinnam wliczać auta?  Ale są od niego odprowadzane składki i podatek....

Co robić?



#2 Guest_i

Guest_i
  • Goście

Napisano 15 czerwiec 2018 - 11:09

To o czym piszesz bierze się pod uwagę do ustalenia przekroczenia SKŁADEK a nie podatku.

Aby sprawdzić podatek:

-zlicz dochody

-pomniejsz je o składki społeczne

-pomniejsz je o koszty uzyskania

 

to co otrzymasz wskazuje czy próg został przekroczony.



#3 Guest_Ola

Guest_Ola
  • Goście

Napisano 15 czerwiec 2018 - 13:10

Podatek w wysokości 32% odlicza się od następnego miesiąca po tym, w którym nastąpiło przekroczenie.



#4 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12442 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 15 czerwiec 2018 - 16:10

Naliczanie wyższej zaliczki po przekroczeniu progu dotyczy pracowników, a twój szef nie jest pracownikiem. Może on złożyć wniosek do płatnika o pobieranie wyższych zaliczek na pdof /32 %/. 



#5 Guest_Mania

Guest_Mania
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2018 - 10:38

Wobec tego jego te przepisy nie dotyczą??? Faktycznie na kontrakt przeszedł w grudniu ubiegłego roku. Dotąd miał umowę o pracę i w momencie przekroczenia dawał mi oświadczenie, że będzie się rozliczał za rok podatkowy z żoną i owszem w mc przekroczenia był 32 % podatek a od kolejnego znów 18%. Czy kontrakt menadżerski coś w tej kwestii zmienia? Szef na pewno nie będzie chciał płacić wyższego podatku bo pieniądze inwestuje. Woli zapłacić podatek jednorazowo po rozliczeniu Pita...



#6 Guest_Mania

Guest_Mania
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2018 - 10:44

Dodam, że kontrakt ma charakter umowy zlecenie. Jesteśmy Sp.z o.o.



#7 Guest_Mania

Guest_Mania
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2018 - 11:27

Przeczytałam właśnie art.41 updof i wynika z niego i ile dobrze go interpretuję-że nawet jak szef wskoczy w wyższy próg to i tak nadal mam stosować 18%. Na pewno nie złoży mi oświadczenia o zastosowaniu 32%. Ciekawa jestem jak się zachowa mój program płacowy tzn. czy wyłapie tą subtelną różnicę czy zachowa się jak dotąd i policzy Mu w tym jednym mc 32%....

Mam jeszcze jedną wątpliwość dotyczącą rozliczenia PIT- w zasadzie przy rozliczeniu szef i tak będzie podlegał przepisom ogólnym więc do zwrotu będzie miał mimo stosowania 18%, po części 18% a po części 32% prawda?

 

A mam jeszcze jedno pytanie-dotyczące przekroczenia składek-rozumiem, że tutaj nic się nie zmienia i po przekroczeniu składek szef będzie zwolniony z opłacania społecznych?

 

 



#8 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12442 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 19 czerwiec 2018 - 21:02

To prawda, że nadal liczysz mu podatek 18 %, jeśli nie da żadnego oświadczenia. 

Twój program płacowy na pewno nie policzy mu wyższego podatku, bo dla niepracownika nie pilnuje kwoty dochodu do opodatkowania. A przynajmniej nie powinien.

W PIT od części dochodu pewnie policzy podatek według wyższej stawki.

Co do składek - po przekroczeniu limitu płatnik nie pobiera składek emerytalnych i rentowych.   





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych