Skocz do zawartości


Zdjęcie

Montaż klimatyzatora


wróć do serwisu Księgowość 19 odpowiedzi w tym temacie

#1 szkola_zespoł

szkola_zespoł

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 49 postów

Napisano 14 czerwiec 2018 - 07:47

Przed zmianą przepisów dot. środków trwałych zamontowanie klimatyzatora było dla mnie wydatkiem inwestycyjnym, ponieważ koszt przekraczał zawsze 3.500,00.

W obecnej sytuacji kiedy ze ŚT mamy do czynienia dopiero od 10.000 zastanawiam się do jakiego paragrafu powinien zostać zakwalifikowany zakup i montaż klimatyzatora ściennego. Pierwsza moja myśl to §4300. Analizując dalsze wydatki konserwacje klimatyzatorów ewidencjonuje zawsze w §4270 stąd moje wątpliwości.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

 



#2 Guest_borek

Guest_borek
  • Goście

Napisano 22 czerwiec 2018 - 18:52

ani 4300 ani 4270, albo 4210 jeśli samodzielny środek trwały (nie związany trwale z budynkiem) albo par. 6050 - ulepszenie środka trwąłego (budynku)



#3 szkola_zespoł

szkola_zespoł

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 49 postów

Napisano 25 czerwiec 2018 - 07:48

Inwestycyjny wydatek jest dopiero powyżej 10.000



#4 szlemka

szlemka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1564 postów

Napisano 25 czerwiec 2018 - 08:23

ulepszenie starego ŚT nie jest od kwoty 10 tys. Gdyby to było ulepszenie nowego ŚT to kwota 10 tys



#5 szlemka

szlemka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1564 postów

Napisano 25 czerwiec 2018 - 08:24

Nowych tj wprowadzonych po 31-12-2017 ma się rozumieć ;)



#6 szkola_zespoł

szkola_zespoł

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 49 postów

Napisano 27 czerwiec 2018 - 14:08

Ok. Dziękuję. Biorąc pod uwagę plan finansowy zaksięguję to w §4210



#7 szlemka

szlemka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1564 postów

Napisano 29 czerwiec 2018 - 09:14

Na potwierdzenie ;)

 
 
Nowy limit (10.000 zł) na ulepszenie nie obejmuje wszystkich środków trwałych - interpretacja indywidualna organu podatkowego
 
W przypadku ulepszenia po 31 grudnia 2017 r. środków trwałych przyjętych do używania przed 1 stycznia 2018 r., zastosowanie znajdzie dotychczasowy limit w wysokości 3.500 zł. Limitem 10.000 zł objęte są ulepszenia środków trwałych przyjętych do używania po 31 grudnia 2017 r.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 marca 2018 r., nr  .

Spółki wchodzące w skład podatkowej grupy kapitałowej (zwanej dalej PGK) posiadają środki trwałe przyjęte do używania do 31 grudnia 2017 r. Składniki te, o ile nie zostały całkowicie zamortyzowane, dla celów kalkulacji podstawy opodatkowania CIT, podlegają amortyzacji według przepisów określonych w ustawie o CIT. Wskazane środki trwałe w niektórych przypadkach są/będą ulepszane po dniu 1 stycznia 2018 r., w wyniku czego nastąpi wzrost ich wartości użytkowej. Wartość wydatków poniesionych na ulepszenie tych środków (w tym na nabycie części składowych lub peryferyjnych) przekroczy 3.500 zł, ale nie przekroczy 10.000 zł w roku podatkowym (w odniesieniu do pojedynczego środka trwałego).

Spółka wyznaczona na spółkę reprezentującą PGK w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o CIT miała wątpliwość, czy istnieje możliwość jednorazowego rozpoznania jako kosztu uzyskania przychodu wydatków na opisane we wniosku ulepszenia. Jej zdaniem wydatki na te ulepszenia mogą być rozliczone jako koszt podatkowy jednorazowo.

Organ podatkowy uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Stosownie bowiem do   updop, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r., jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków trwałych powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 10.000 zł. W przepisie przejściowym, tj. w   ustawy z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. poz. 2175), ustawodawca określił, że art. 16g ust. 13 updop stosuje się do składników majątku przyjętych do używania po dniu 31 grudnia 2017 r. Zdaniem organu podatkowego przepis ten należy interpretować w ten sposób, że w przypadku dokonywania w 2018 r. ulepszenia środka trwałego wprowadzonego do ewidencji przed 1 stycznia 2018 r. zastosowanie znajdzie dotychczasowy limit wynoszący 3.500 zł. Natomiast wyższy (10.000 zł) limit wydatków na ulepszenie środków trwałych, które można rozliczyć jednorazowo w kosztach uzyskania przychodów, dotyczy tylko majątku przyjętego do używania od 1 stycznia 2018 r.



#8 szkola_zespoł

szkola_zespoł

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 49 postów

Napisano 29 czerwiec 2018 - 10:05

Dziękuję za interpretację :-)



#9 szlemka

szlemka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1564 postów

Napisano 29 czerwiec 2018 - 11:32

Proszę:)



#10 Ginny17

Ginny17

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 29 czerwiec 2018 - 13:09

Niezwykle przydane porady. Jestem pewien, że wielu osobom się one przydadzą.



#11 BlackSoft

BlackSoft

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 06 lipiec 2018 - 23:58

dobry klimatyzator można kupić poniżej 3,500 :)



#12 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 10 październik 2018 - 09:01

Proszę o podpowiedź czy rozbudowa monitoringu w 2018 roku na kwotę 3000,00 będzie mi zwiększała wartość środka trwałego tj. budynku??



#13 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18334 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 10 październik 2018 - 09:08

Teraz rozbudowujesz, to znaczy, że monitoring już jest, czy jest on częścią składową tego budynku? czy kiedy był instalowany zwiększał wartość budynku, czy funkcjonuje samodzielnie?



#14 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 10 październik 2018 - 09:17

Tak teraz rozbudowuje, monitoring już jest i zwiększył wartość budynku w 2017 roku



#15 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18334 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 10 październik 2018 - 09:20

Jeśli do końca roku ta rozbudowa przekroczy 10.000 zwiększysz wtedy wartość budynku, na razie daj bezpośrednio w koszty, najwyżej później skorygujesz



#16 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 10 październik 2018 - 09:39

To mam jeszcze pytanie jeżeli montuje w budynku klimatyzatory to do wartości 10 000,00 zł jest to wydatek z paragrafu 4210??? i nie muszę zwiększać wartości budynku??



#17 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18334 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 10 październik 2018 - 09:48

Tak, w mojej ocenie, tak może być



#18 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 10 październik 2018 - 09:58

Dziękuję



#19 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18334 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 10 październik 2018 - 10:03

Proszę



#20 Guest_elka

Guest_elka
  • Goście

Napisano 18 październik 2018 - 12:37

To mam jeszcze pytanie jeżeli montuje w budynku klimatyzatory to do wartości 10 000,00 zł jest to wydatek z paragrafu 4210??? i nie muszę zwiększać wartości budynku??

 

To zależy jaki masz zapis w polityce rachunkowości, nie ma obligatoryjnej kwoty od jakiej nakłady stanowią ulepszenie środka trwałego zwiększającego jego wartość. Ten próg może być ustalony niezależnie od progu stanowiącego o istotnej wartości początkowej środka trwałego.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych