Kategorie
Skocz do zawartości

Podatek VAT


Gość ElaEla
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...

nie ma podziału dla kogo wynajmujesz wynajm zawsze 23%

wynajem obiektów sportowych 8% vat, poniżej przesyłam odpowiedź na interpelację

 

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 21825 w sprawie realizacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, wynikających z nowelizacji z października 2010 r.

Nawiązując do przesłanej przy piśmie z dnia 7 kwietnia 2011 r., znak: SPS-023-21825/11, interpelacji pana posła Stanisława Steca w sprawie wprowadzonej od dnia 1 stycznia 2011 r. nowelizacji ustawy z dnia 11 marca 2011 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), uprzejmie informuję.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 32 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. zwalnia się od podatku od towarów i usług usługi ściśle związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym świadczone przez kluby sportowe, związki sportowe oraz związki stowarzyszeń i innych osób prawnych, których celem statutowym jest działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu, pod warunkiem że:

a) są one konieczne do organizowania i uprawiania sportu lub organizowania wychowania fizycznego i uczestniczenia w nim,b) świadczący te usługi nie są nastawieni na osiąganie zysków,c) są one świadczone na rzecz osób uprawiających sport lub uczestniczących w wychowaniu fizycznym,

z wyłączeniem usług związanych z działalnością marketingową oraz reklamowo-promocyjną, wstępu na imprezy sportowe, usług odpłatnego prowadzenia statków przeznaczonych do uprawiania sportu i rekreacji, usług odpłatnego zakwaterowania związanych ze sportem lub wychowaniem fizycznym oraz usług wynajmu sprzętu sportowego i obiektów sportowych za odpłatnością.

W okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. usługi związane m.in. z działalnością obiektów sportowych, które nie korzystają z ww. zwolnienia, podlegają co do zasady opodatkowaniu według stawki 8%.

Na podstawie art. 146a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z poz. 179,185, i 186 załącznika nr 3 do tej ustawy opodatkowaniu stawką w wysokości 8% podlegają m.in.:

1) usługi w zakresie wstępu na imprezy sportowe,2) pozostałe usługi związane z rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu,3) działalność obiektów sportowych sklasyfikowana (wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, wprowadzonej w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. - Dz. U. Nr 207, poz. 1293, z późn. zm.) w grupowaniu 93.11.10.0; w grupowaniu tym sklasyfikowane są przykładowo usługi udostępniania obiektu sportowego, np. basenu, kortu tenisowego, hali sportowej na zasadzie wykupienia wstępu (poprzez zakup np. karnetu, biletu wstępu itp.), w celu wykorzystania go zgodnie z charakterem obiektu.

Odnosząc się do pytania w sprawie wysokości opodatkowania usług sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 93.11.10.0, informuję, że z roboczych ustaleń z Głównym Urzędem Statystycznym wynika, że w grupowaniu tym nie mieszczą się usługi działalności obiektów sportowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...