Skocz do zawartości

podatek od sprzedaży nieruchomości

podatek od sprzedaży nierucho

1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Marek

Guest_Marek
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2018 - 10:25

Witam.

Czy mam szansę nie zapłacić podatku urzędowi skarbowemu i skorzystać z ulgi od sprzedaży nieruchomości?

Pażdziernik 2011.

Kupiliśmy z żoną oraz teściami mieszkanie na kredyt. Tak też zostało wpisane do księgi wieczystej.

Grudzień 2016.

Sprzedaliśmy to mieszkanie (za 450 tyś.). Kredyt został spłacony (ok 150 tyś) a część pieniędzy przeznaczona została na wkład własny do kredytu. Mieliśmy upatrzony dom, więc w ciągu 2-3 miesięcy zakupiliśmy nową nieruchomość (na kredyt za 480 tyś.) (ja i żona).

Dowiedziałem się, że z ulgi podatkowej można skorzystać jeśli:

1. Upłynie 5 lat od zakupu tej nieruchomości.
  2. Cała kwota ze sprzedaży nieruchomości przeznaczona zostanie na zakup kolejnej nieruchomości.

Postanowiliśmy skorzystać z 1. opcji, lecz niestety nie zrozumiałem przepisu i okazało się, że to ma być 5 lat kalendarzowych, czyli takie prawo przysługiwałoby mi w 2017 roku (już w następnym miesiącu - styczniuL ).

Pozostało nam skorzystać z opcji 2. Cena nowej nieruchomości była wyższa niż cena za sprzedaż mieszkania, więc super - jako osoba kupująca nowy dom złożyłem stosowne zeznanie podatkowe, zeznając, że cena nowej nieruchmości będzie wyższa od sprzedanej.

Po kilku miesiącach otrzymałem pismo z urzędu skarbowego, że pozostali sprzedający (żona i teściowie) są zobowiązani do złożenia zeznania. Zobowiązani byliśmy do napisania czynnego żalu (żona z teściami) oraz wypełnienia deklaracji podatkowych (ja – korekty) . Tak też zrobiliśmy. Każdy był zobowiązany do rozliczenia się z 25% ceny sprzedaży nieruchomości. Czyli ja z żoną 50% a teściowie drugie 50%.

Według przepisów urzędu skarbowego, teściowie muszą zapłacić 50% podatku.

Czy istnieje jakiś sposób, aby teściowie nie byli zobowiązani do zapłacenia tegoż podatku?

Być może isnieje jakiś przepis, o którym nie wiem?

Pozdrawiam, Marek.

#2 awelko

awelko

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 68 postów

Napisano 10 listopad 2019 - 15:15

Według mnie jak sprzedajecie mieszkanie to z pomocą biura nieruchomości najlepiej. My w Krakowie zgłosilismy sie do biura abc dom

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych