Skocz do zawartości

Split payment - podzielona płatność w VAT w jednostkach samorządowych

wróć do serwisu Księgowość 34 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Lena55

Guest_Lena55
  • Goście

Napisano 07 czerwiec 2018 - 09:37

Split payment - podzielona płatność w VAT w jednostkach samorządowych. Czy ktoś jest bardziej zorientowany w temacie? Jestem kompletnie zielona. Wiem tyle, że split payment będzie polegał na tym, że kupujący będzie przelewał na zwykły rachunek sprzedawcy tylko kwotę netto. Natomiast równowartość podatku od towarów i usług przekaże na specjalne konto – rachunek VAT. Pieniądze na nim zgromadzone będą własnością sprzedawcy, ale dostęp do nich będzie ograniczony. Ze regulować z tego konta można tylko będzie podatek Vat. Że podzielona płatnośc vat słuzy tylko do transakcji pomiędzy podatnikami.

I tu troche teorii znalazłam:

"Nie oznacza to jednak, że split payment obejmie całą sprzedaż JST. Zgodnie z przepisami mechanizm podzielonej płatności będzie miał zastosowanie wyłącznie do dostaw towarów i świadczenia usług dokonywanych przez JST na rzecz innych podatników VAT. W przypadku więc sprzedaży przykładowo wody, jedynie faktury wystawione na rzecz firm będą mogły być regulowane w trybie podzielonej płatności. Faktury wystawiane na rzecz mieszkańców opłacane będą tak jak dotychczas – w całości na wskazany przez gminę rachunek rozliczeniowy.

Podobnie w przypadku należności regulowanych gotówką w kasie – te także wpływać będą w całości na dotychczasowy rachunek bankowy i to bez względu na to kto dokonywać będzie płatności – firma czy osoba fizyczna. Analogicznie jeśli chodzi o zakupy – jedynie zakupy udokumentowane fakturami będą mogły być regulowane przez JST w mechanizmie podzielonej płatności. Przy czym samorządy – podobnie jak pozostali podatnicy – będą miały swobodę wyboru w tym zakresie: to od gminy zależeć będzie czy daną fakturę zapłaci w mechanizmie split payment czy też nie.

Zastosowanie split payment nie jest przy tym w żaden sposób uzależnione od ewentualnego odliczenia podatku VAT naliczonego z danej faktury. Oznacza to, że w systemie podzielonej płatności gminy będą mogły płacić zarówno za faktury, z których odliczają VAT naliczony, jak i faktury z których takie odliczenie im nie przysługuje. Oczywiście w tym drugim przypadku JST nie będzie w stanie skorzystać z oferowanych przepisami ustawy korzyści (brak stosowania sankcji w przypadku zawyżonego odliczenia, obniżone odsetki, itd.), co do zasady jednak podzielona płatność należności wynikających z takich faktur będzie możliwa."

Proszę o komentarze jak to będzie funkcjonować w praktyce.

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 czerwiec 2018 - 10:34

Czy SP jest obowiązkowy czy na zasadzie dobrowolności?

#3 ona_

ona_

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 98 postów

Napisano 07 czerwiec 2018 - 11:51

Generalnie dobrowolny, ale... wszyscy zostaną w końcu zmuszeni do korzystania, bo jesli ktoś Tobie będzie płacił splitem (nie masz na to wpływu), to VAT będzie zbierał się na wydzielonym rachunku. I żeby te pieniądze wykorzystać będzie trzeba również zapłacić splitem (lub w rozliczeniach VAT z Urzędem Skarbowym)

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 czerwiec 2018 - 14:45

Obawiam się, że VAT nagromadzi mi się na rachunku, a ja nie będę mogła pomniejszyć jego wartości o faktury kosztowe płacone gotówką i stracę w ten sposób płynność, która już dziś jest pod znakiem zapytania, gdy kontrahenci nie płacą w terminie

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 czerwiec 2018 - 07:55

A jak będzie się przedstawiała sytuacja przy Vat scentralizowanym? Płatnikiem Vat jest Gmina. Czy jednostki samorządowe winny a takim przypadku mieć rachunek  bankowy dla Vat czy wystarczy jedno konto które będzie miała Gmina?

#6 Guest_ADA

Guest_ADA
  • Goście

Napisano 12 czerwiec 2018 - 08:03

Jak będziemy księgować płatności? Zapłata faktury teraz księgowałam 200 i 130 kwotę brutto. Jak będzie to po wprowadzeniu split payment?

#7 ona_

ona_

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 98 postów

Napisano 12 czerwiec 2018 - 09:07

Nie wyobrażam sobie jednego konta dla VAT dla wszystkich jednostek. U mnie bank otwiera dla każdego oddzielne. A jeśli chodzi o płatności, to chyba będzie trzeba wprowadzić albo nowe konto albo analitykę do istniejącego

#8 adamwwa

adamwwa

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 12 czerwiec 2018 - 09:52

Przykro mi, ale nie będę mógł pomóc. Nie jest to mój obszar wiedzy.

Ostatecznie przypominamy samotne bryły metalu krążące po osobnych orbitach.

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 czerwiec 2018 - 10:01

To po co ten komentarz adamwwa???

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 czerwiec 2018 - 13:16

Prosze o podpowiedz... do konto vat to trzeba będzie podawać na fakturze??? bo skad kontrahent bedzie wiedział gdzie przesłać podatek Vat? czy moze inaczej to działa?

#11 macjak

macjak

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 12 czerwiec 2018 - 13:21

Badzie trzeba podawać 2 numery na fv. A od klienta będzie zależało na który przeleje. Zastanawia mnie fakt co stanie się z pieniędzmi, gdy klient na konto vat przeleje całą kwotę pomijając konto na kwotę netto.

#12 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1564 postów

Napisano 12 czerwiec 2018 - 13:53

Nie podaje się konta vat na fakturze. W przelewie nabywca wpisuje vat kwota zł, brutto kwota zł i bank sam rozdziela na konto vat kwotę vat, a na konto bieżące kwotę netto

#13 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1564 postów

Napisano 12 czerwiec 2018 - 13:58

Aby wykonać przelew Split należy wypełnić formularz w systemie bankowości elektronicznej iPKO biznes: podać kwotę brutto oraz podatku, numer faktury VAT  oraz identyfikator dostawcy np. NIP wystawcy faktury. Bank automatycznie przenosi wskazaną kwotę z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy, po czym całość przelewana jest do kontrahenta. Jeśli na rachunku VAT nie ma wystarczających środków, wówczas brakująca część lub całość kwoty jest pobierana z rachunku rozliczeniowego i przesyłana do kontrahenta.

#14 Elvira

Elvira

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 18 postów

Napisano 14 czerwiec 2018 - 12:40

Z tego co widziałam u mnie w banku funkcja split będzie działać dopiero od 1 lipca i na razie będzie dobrowolna. Z jednej strony może to być niekorzystne, właśnie ze względu na płynność finansową. Ale z drugiej strony takie rozdzielenie może być bardziej przejrzyste, ile dostajemy netto, a osobno odkłada nam się VAT i widzimy mniej więcej ile będzie trzeba tego VATu zapłacić (przy rozliczeniu kwartalnym wydaje mi się to dobra opcja). Wszystko ma swoje plusy i minusy. Może się okazać, że z biegiem czasu bardziej to docenimy. A przelewy wcale nie będą przez to bardziej skomplikowane, tym bardziej, że ten VAT automatycznie będzie przyznawany na właściwy rachunek. 

#15 ona_

ona_

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 98 postów

Napisano 14 czerwiec 2018 - 13:31

Opcja jest oczywiście dobrowolna, ale tak jak napisałam wcześniej zostaniemy zmuszeni do płacenia splitem, jeśli nam będą płacić kontrahenci w ten sposób. A ile podatku trzeba zapłacić to chyba w każdej chwili widać na koncie księgowym... Generalnie pomysł jest ok dla uszczelnienia systemu podatkowego. Jak to będzie działać w praktyce i jak wpłynie na płynność finansową niektórych podmiotów - zobaczymy

#16 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1564 postów

Napisano 14 czerwiec 2018 - 13:37

ona, zakładasz nowe konto bankowe dla vat-u?

#17 Szym17

Szym17

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 147 postów

Napisano 14 czerwiec 2018 - 21:55

A to nie bank "założy" automatycznie takie konto?

#18 ona_

ona_

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 98 postów

Napisano 18 czerwiec 2018 - 06:24

Konto bankowe zakłada bank. Pytasz pewnie o księgowe... nie wiem jeszcze jak to będzie wyglądać na wyciągach. Zobaczymy po 1 lipca

#19 Guest_Szym17

Guest_Szym17
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2018 - 09:36

U mnie Gmina "nie wchodzi" w split :-) Więc niby jednostki tez nie :-)

Ale jak mi jakaś firma zapłaci za wodę splitem, to co wtedy?

#20 ona_

ona_

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 98 postów

Napisano 18 czerwiec 2018 - 09:47

Hehe.. może sobie nie wchodzić. Kazdy dostanie konto VAT czy chce czy nie. U nas już zakładają. Na szczęście każdej jednostce oddzielnie, bo wcześniej coś tam gadali, że będzie jedno konto dla wszystkich. Jakoś sobie tego nie wyobrażam. A jak Ci ktoś zapłaci, to i Ty musisz zacząć płacić. Przecież masz swój rachunek bankowy więc normalnie będziesz robić przelewy w odpowiedniej "formatce"

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych