Skocz do zawartości

Zasilek chorobowy

wróć do serwisu Kadry 45 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Ada

Guest_Ada
  • Goście

Napisano 26 maj 2018 - 12:42

Jezeli jestem na zwolnieniu lekarskim pow.33 dni to w haki sposob hest wypłacany ten zasilek. Firma zatrudnia pow.20 pracowników przelewy robi pracodawca. Czyli najpierw placi zus a mi pracodawca?

#2 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19287 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 26 maj 2018 - 14:51

Płaci dalej pracodawca

#3 Guest_Ada

Guest_Ada
  • Goście

Napisano 26 maj 2018 - 15:17

A cxy pracodawca sklada jakis wniosek do zus o wypłatę zasiłku chorobowego

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13512 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 maj 2018 - 15:21

Nie składa wniosku do ZUS - tobie wypłaca zasiłek, który potrąca z przelewu składek społecznych za pracowników. Wykazuje kwotę brutto zasiłku w deklaracji DRA. 

#5 Guest_Ada

Guest_Ada
  • Goście

Napisano 26 maj 2018 - 15:46

Jesli jestem na zwolnieniu ponad 3 miesiące to do tego zasiłku jest lucxona średnia z 3 miesięcy?

#6 Guest_Ada

Guest_Ada
  • Goście

Napisano 26 maj 2018 - 15:46

Jesli jestem na zwolnieniu ponad 3 miesiące to do tego zasiłku jest lucxona średnia z 3 miesięcy?

#7 Guest_Ada

Guest_Ada
  • Goście

Napisano 26 maj 2018 - 16:17

Czyli ten zasek wyplacany jest ze składek społecznych a potocznie mówi się ze jest to zasilek placony przez ZUS?

#8 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13512 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 maj 2018 - 16:23

Podstawa chorobowego /tak zasiłku jak i wynagrodzenia chorobowego/ jest wyliczana z 12-tu miesięcy sprzed zachorowania. Jeśli zatrudnienie jest krótsze, to z mniejszej ilości pełnych miesięcy zatrudnienia.

Zasiłek zawsze jest finansowany przez ZUS, a jego potrącenie ze składek to tylko techniczne rozwiązanie wypłacenia zasiłku. Gdyby pracodawca nie mógł potrącić zasiłku, to musiałby wpłacić całą kwotę składek, a pracownik czekałby na wypłatę od ZUS.

Pracodawcy, którzy nie wypłacają zasiłków niczego nie potrącają ze składek, bo ZUS przelewa zasiłek choremu pracownikowi. 

#9 Guest_Ada

Guest_Ada
  • Goście

Napisano 26 maj 2018 - 17:25

Jeżeli firma zatrudnia więcej niż 20 pracowników, to pensję nadal wypłaca pracodawca w imieniu ZUS i później rozlicza sobie takie wypłaty potrącając je ze składek, które musi zapłacić do ZUS.
Czy dobrze to rozumiem?
I dziękuję za odpowiedzi

#10 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13512 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 maj 2018 - 18:16

dobrze

tylko nie pensję a zasiłek chorobowy 

#11 Guest_Ada

Guest_Ada
  • Goście

Napisano 26 maj 2018 - 18:29

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie

#12 Guest_Ada

Guest_Ada
  • Goście

Napisano 26 maj 2018 - 19:30

A czy zasiłek macierzyński placony jest średnią z 12 miesięcy pezex zwolnieniem lekarskim?

#13 Guest_Ada

Guest_Ada
  • Goście

A czy zasiłek macierzyński placony jest średnią z 12 miesięcy pezex zwolnieniem lekarskim?

#14 Guest_Ada

Guest_Ada
  • Goście

#15 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8743 postów

Napisano 26 maj 2018 - 20:29

podstawę zasiłku macierzyńskiego ustala się na zasadzie zasiłku chorobowego , z 12 m-cy lub mniej, w niektórych przypadkach

#16 Guest_Ada

Guest_Ada
  • Goście

Napisano 26 maj 2018 - 21:04

Ale te 12 miesiecy to srednia z tego zasilku chorobowego czy bierze sie te wynagrodzenia zanim poszlam na l4? Bylam 6 miesiecy na zwolnieniu lekarskim

#17 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19287 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 26 maj 2018 - 21:26

Podstawą jest wynagrodzenie zanim był zasiłek chorobowy

#18 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5378 postów

Napisano 27 maj 2018 - 08:13

Podstawę zasiłkową ustala się na podstawie twoich zarobków z okresu 12 miesięcy przed zachorowaniem. Aby podstawa zmieniła się to pomiędzy chorobami musi być 3 miesiące kalendarzowe przerwy. Jeśli od 6 miesięcy chorujesz i będziesz chorowała do porodu to podstawa macierzyńskiego będzie jak do choroby (nie było przerwy 3 m-ce).

Zasiłki finansowane są przez ZUS. Pracodawca wypłaca ci go, ale potem potrąca go sobie ze swoich zobowiązań wobec ZUS płacąc mniejszą kwotę składek.

#19 Guest_Liczba

Guest_Liczba
  • Goście

Napisano 27 maj 2018 - 11:41

Dorota dlaczego ciągle windujesz się na cudzych odpowiedziach?
Powtarzasz to co już zostało napisane!
Przecież od tego nie zmądrzejesz.
Wszyscy już tu wiedzą, że nic sama nie wymyślisz, zwyczajnie, dlatego, że poprostu nie wiesz

#20 Guest_Ada

Guest_Ada
  • Goście

Napisano 27 maj 2018 - 17:03

Dorota czyli mój zasiłek macierzyński będzie praktycznie taki sam ja zasilek chorobowy? Ponieważ jestem na l4 od lutego i będę juz do dnia porodu czyli do października.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych