Skocz do zawartości

UberEats, a własna działalność

ubereats działalność

wróć do serwisu Moja Firma 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Filip

Guest_Filip
  • Goście

Napisano 23 maj 2018 - 16:50

Cześć
Jako, że UberEats "wchodzi" na dniach do Trójmiasta (na razie tylko Gdańsk) postanowiłem podjąć z nimi współpracę. Jednym z wymogów jest posiadanie własnej działalności gospodarczej. Alternatywa to podpięcie się (oczywiście za opłatą) pod większą firmę, skupiającą kurierów i kierowców bez własnej działalności. Moje pytanie brzmi: która opcja jest lepsza i dlaczego?
Zaczynając od własnej działalności; kompletnie się na tym nie znam. Działalność ma być w CEIDG/KRS i to właściwie tyle, co o niej wiem. Jaki ma być rodzaj tej działalności? Czy działalność w ogóle rozkłada się na rodzaje? Generalnie - czy wyczerpujące poznanie tematu w dwa, trzy wieczory jest możliwe? Wyczerpujące na tyle, by nie zarobić kary z powodu nie zgłoszenia czegoś, co w ogóle nie przyszłoby mi do głowy.
Inna sprawa - czy mógłbym podać numer działalności kogoś z rodziny? Działalność kompletnie nie związana z kurierką, czy gastronomią. Czy możliwe i legalne jest takie podpięcie się?
W kwestii alternatywy: koszta korzystania z firmy-matki są rzędu 20zł za tydzień.
Wspomnę, że praca w UberEats ma być pracą dodatkową, bardzo nieregularną. Czy opłaty za działalność musiałbym uiszczać nawet w tygodnie/ miesiące bez przychodu?
Przepraszam jeżeli któreś z tych pytań jest banalne, ale jak mówię, kompletnie się na tym nie znam.

#2 Guest_Mariusz

Guest_Mariusz
  • Goście

Napisano 24 maj 2018 - 23:42

Zadaj to pytanie na facebookowej grupie "UberEATS kierowcy dostawcy". Pewnie dostaniesz precyzyjniejsze/szybsze info niż tu.

#3 Quest

Quest

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 25 maj 2018 - 18:27

Dzisiaj nie każdy właściciel firmy to doktor ekonomii czy też zarządzania, więc nie zawsze pytania są banalne a normalne. Grunt to szybko się uczyć, bo niestety w prowadzeniu firmy nieznajomość prawa szkodzi.... i to bardzo. 

Co do Twojego pytania, czy działalność gospodarcza czy partner, skoro ma być to Twoja dodatkowa praca, to wszystko zależy od tego co jest Twoją główną i czy ona w ogóle jest. Jeżeli masz etat (czyt. Umowę o Pracę), u swojego aktualnego pracodawcy, to Twoim jedynym kosztem w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej będzie podatek dochodowy, czyli 18% od tego co zarobisz, miesięcznie albo kwartalnie (zależy jaki cykl płatności wybierzesz) oraz składka na ubezpieczenie zdrowotne - najniższa w 2018 roku, to 319,94. 

Dodatkowo do swoich kosztów miesięcznych, skoro będzie to Twoja pierwsza firma, dolicz sobie koszty usług księgowych - ok. 100-200 zł, w zależności jaka firma. Koszty usług księgowych możesz wrzucić sobie w koszty prowadzenia działalności. Zapłacisz mniejszy podatek dochodowy. 

Więc sam musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy na pewno jesteś wstanie tyle zarobić na Uber Eats, że będziesz wstanie utrzymać firmę i dodatkowo na tym zarabiać. Z tego co wiem po swoim mieście, to stawki za dostawy nie powalają na kolanach i musisz naprawdę nie źle namachać się na rowerze żeby coś na tym zarobić. Póki usługa dopiero wchodzi do Twojego miasta, to jeszcze możesz zyskać tym że nie będziesz miał konkurencji w postaci innych dostawców. W raz z rozwojem usługi, będziesz musiał się bić o zlecenia i tak jak jest w Warszawie na Centralnym, gdzie stoi po 10-20UberEats i czeka na zlecenie. 

#4 Guest_Filip

Guest_Filip
  • Goście

Napisano 25 maj 2018 - 22:17

Dzięki bardzo, te dwie kwoty bardzo szybko sprowadziły mnie na ziemię - nie ma sensu zakładać działalności w moim przypadku.
Dzięki raz jeszcze i pozdrawiam

#5 Glemiv

Glemiv

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów
  • LokalizacjaSunyville

Napisano 04 czerwiec 2018 - 07:51

Eats jest dość opłacalne ale jeśli jest się jednym z kierowców, dobra forma na dorobienie sobie. Stworzenie biznesu z tego jak na razie będzie nie możliwe moim zdaniem, bo będziesz dokładał do interesu przez spory czas ;)

#6 Guest_Krzysztof Benet

Guest_Krzysztof Benet
  • Goście

Napisano 08 czerwiec 2018 - 23:26

Pytanie o Uber Eats - Czy mogę pracować dla Uber Eats w Polsce na działalności gospodarczej zarejestrowanej w Angli? Bardzo proszę o info, będę wdzięczny!
Wie ktoś z Was???

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ubereats, działalność

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych