Skocz do zawartości

Odłączona jednostka

wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 23 maj 2018 - 15:32

Od 1 lipca będzie odłączony od GOPS ośrodek ŚDS.  Czy ŚDS może zatrudnić księgową na umowę zlecenie, czy musi mieć główną księgową co wiąże się z umowa o pracę?

Czy ŚDS będąc jeszcze w GOPS może już robić zakupy np. programu księgowego, biurowego itp. ?

#2 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18083 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 23 maj 2018 - 16:17

To odłączenie to przecież nic innego jak utworzenie nowej jednostki budżetowej, a ty kłania się ustawa o finansach publicznych, a tam wyraźnie stoi, że głównym księgowym jb może być Pracownik a to oznacza, że musi być zatrudniony na umowę o pracę.
Jb dokonuje wydatków w ramach środków w swoim planie finansowym, skoro dopiero powstanie to nie ma planu a tym samym nie może nic kupić bo zwyczajnie nie ma jej.
Ale zakupu może dokonać jednostka nadrzędna a później przekazać to co kupi i obciążyć za zakup.
Oczywiście po przeprowadzeniu postępowania w ramach zamówień publicznych, a jak by miała to zrobić jednostka, której jeszcze nie ma.
Nie wiem kto pyta, ale nie masz nawet tej podstawowej wiedzy?

#3 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 23 maj 2018 - 18:05

Napisze jak jest.

GOPS ma swoje wydatki z działu 85219, a także dokonuje wydatków z działu ŚDS 85203. ŚDS ma swojego kierownika, ale księgowość w jednym zadaniu prowadzi GOPS. 

Od 1 lipca Gops już nie będzie prowadził niczego co jest związane z ŚDS. Ale, nadal w planie finansowym są  środki dotyczące wydatków ŚDS.

Dokonujemy wydatków dotyczących ŚDS, wszelkiego rodzaju. Więc dlaczego nie można kupić czegokolwiek na poczet ich przyszłej działalności. Mają swoją księgę inwentarzową, swoje środki trwałe zewidencjonowane w księgach GOPS.  

Jak odejdą od 1 lipca to jakim cudem zakupią wszystko? Przecież od 1 lipca musza prowadzić już swoje księgi, a na czym? Przecież procedury trwają.

#4 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18083 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 23 maj 2018 - 18:18

Nic nie zrozumiałaś.
Napisałam wszystko co potrzeba.
Powinnaś zrozumieć jedno:co innego teraz a co innego po usamodzielnieniu się jednostki.
Może organizacyjnie do tego czasu niech ogarnia ktoś z doświadczeniem i wiedzą w zakresie podziału i tworzenia jednostek.
Mnie za to nie płacą, a podpowiedziałam dosyć.
Wracając do twojego ostatniego pytania:a jak zaczynają działać jednostki nowo powołane? Kto ma im na zapas coś kupować?

#5 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 23 maj 2018 - 19:27

Dziękuję za odpowiedź.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy