Skocz do zawartości


Zdjęcie

Niewywiązanie się pracodawcy z umowy przedwstępnej


wróć do serwisu Kadry 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 elementsoflfe

elementsoflfe

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 23 maj 2018 - 13:06

Witam Od 1 czerwca miałem podjąć pracę w nowej firmie - mam spisaną umowę przedwstępną z pracodawcą, w której zawarte mamy termin rozpoczęcia pracy, wynagrodzenie, stanowisko - kilka dni temu dowiedziałem się, że pracodawca rezygnuje z mojego stanowiska i mówi, że wielkie sorry - czy mam prawo domagać się od niego jakiegoś odszkodowania? Jeśli tak to jakie kroki muszę zrobić? Proszę o pomoc z góry dziękuję



#2 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17497 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 23 maj 2018 - 13:15

Jeszcze nie ma 1 czerwca, jeśli masz termin stawienia się w pracy, to nie słuchaj plotek, to ma wszystko mieć formę pisemną, niech odmówi.

1-go staw się w pracy i żądaj umowy.

Później zobaczysz co będzie, jak nie da umowy zawezwij go na piśmie do zawarcia przyrzeczonej umowy



#3 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17497 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 23 maj 2018 - 13:17

Podstawą dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z art. 390 KC jest zatem nie odstąpienie od umowy przedwstępnej, lecz sam fakt uchylania się od zawarcia umowy przyrzeczonej (zob. zob. wyrok SN z 2.4.2004 r., III CK 417/02, niepubl.). Przez uchylanie się od zawarcia umowy, będące przesłanką dochodzenia m.in. roszczenia o jej zawarcie, należy rozumieć tylko bezpodstawną odmowę zawarcia umowy przyrzeczonej (zob. wyrok SN z 26.9.2001 r., IV CKN 461/00, niepubl.).



#4 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17497 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 23 maj 2018 - 13:18

Strona (pracownik) może dochodzić jedynie naprawienia szkody,  na skutek tego, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej, przy czym wysokość tego odszkodowania z reguły nie powinna przekraczać kwoty 3-miesięcznego wynagrodzenia za pracę na stanowisku objętym umową przedwstępną (zob. uchwała SN z 22.4.1977 r., I PZP 5/77, OSNC Nr 10/1977, poz. 180).





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych