Skocz do zawartości

RODO - GRAFIK

wróć do serwisu Kadry 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Edawer

Guest_Edawer
  • Goście

Napisano 22 maj 2018 - 18:47

Witam,

prowadzę handel warzywami i owocami. Zatrudniam 5 osób przy produkcji. W pokoju socjalnym "wisi" na tablicy grafik pracy tzn. imię, nazwisko, dzień, i wpisywane są godziny pracy (z racji pracy na dwie zmiany). Dodatkowo mam jeszcze 1 księgową. Czy powinienem w związku z tym napisać jakieś pismo i dać moim pracownikom do podpisania ?

Czytałem o tym RODO ale szczerze powiem że nie wiem jak się za to zabrać. Proszę o radę.

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 maj 2018 - 19:06

O ile w grafiku nie masz zaznaczanych nieobecnści - głównie L4, to nie ma problemu. Jak księgowa na etacie, to upoważnienie do przetwarzania danych, jak współpraca w ramach działalności to umowa powierzenia.

Z minimum sugerowanego na dziś to jakaś krótka polityka bezpieczeństwa ogólnie opisująca co i jak, rejestr czynności przetwarzania, krótka procedura zgłaszania naruszeń do UODO i rejestr naruszeń, umowy powierzenia jeżeli są jakieś firmy, którym przekazujesz dane (zazwyczaj BHP, LMP), jeżeli jakaś infrestruktura informatyczna, to też jakaś krótka opisówka kto i jak ma dostęp do urządzeń. W kilka kartek można to zamknąć - cztery tabelki, trochę opisówek, trochę roboty.Niestety bez poczytania większej ilości informacji się chyba nie obejdzie, bo wskazówki można znaleźć, ale rozrzucone to jest.

#3 Guest_Edawer

Guest_Edawer
  • Goście

Napisano 22 maj 2018 - 19:19

O ile w grafiku nie masz zaznaczanych nieobecnści - głównie L4, to nie ma problemu. Jak księgowa na etacie, to upoważnienie do przetwarzania danych, jak współpraca w ramach działalności to umowa powierzenia.

Z minimum sugerowanego na dziś to jakaś krótka polityka bezpieczeństwa ogólnie opisująca co i jak, rejestr czynności przetwarzania, krótka procedura zgłaszania naruszeń do UODO i rejestr naruszeń, umowy powierzenia jeżeli są jakieś firmy, którym przekazujesz dane (zazwyczaj BHP, LMP), jeżeli jakaś infrestruktura informatyczna, to też jakaś krótka opisówka kto i jak ma dostęp do urządzeń. W kilka kartek można to zamknąć - cztery tabelki, trochę opisówek, trochę roboty.Niestety bez poczytania większej ilości informacji się chyba nie obejdzie, bo wskazówki można znaleźć, ale rozrzucone to jest.

1. Tak księgowa która wystawia tylko dokumenty jest na etacie. Tak to wszytsko jest zawożone do biura rachunkowego (czyli to będzie współpraca w ramach dzial. ta umowa powierzenia ??

2. umowy powierzenia jeżeli są jakieś firmy, którym przekazujesz dane (zazwyczaj BHP, LMP) czyli szkolenia BHP pracowników ?? A co to jest LMP 

3. wydaje towar na podstawie WZ a na koniec bądź w połowie m-ca fakutrę. To czy powinnam podpisać jakieś pismo z klientem (sklepami) o przetwarzaniu danych ??

4. A jeżeli będę mieć zaznaczanych nieobecnści - głównie L4, to musi być pismo tak ? A co z "U" czyli urlopami ??

DZIĘKUJĘ CI BARDZO BARDZO MI DUŻO POMOGŁEŚ. 

BO CZYTAM O TYM I ZA WIELE NIE ROZUMIEM A TAK TO JUZ CHOCIAŻ WIEM JAKIE PISMA ZACZĄĆ SZYKOWAĆ W SEGREGATOR SOBIE.

#4 rytmulicy

rytmulicy

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 22 maj 2018 - 19:37

Super, dzięki wielkie za sprawdzone porady w tym obszarze tematycznym ;)  Z całą pewnością przyda mi się to :)

Jeśli zarówno przeszłość, jak i świat zewnętrzny istnieją wyłącznie w naszym umyśle, a umysł można kontrolować - co wtedy?

#5 Guest_Edawer

Guest_Edawer
  • Goście

Napisano 22 maj 2018 - 19:48

Super, dzięki wielkie za sprawdzone porady w tym obszarze tematycznym Z całą pewnością przyda mi się to

A może masz jeszcze jakieś wskazówki ? Chętnie poczytam jakieś rady.

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 maj 2018 - 19:56

1.Upoważnienie dla księgowej (komu, jaki zakres danych i na jaki okres, ze zobowiązaniem do zachowania poufności) , bo pracowników, którzy przetwarzają dane powinno się upoważnić i mieć rejestr tych upoważnień (może być elektroniczny).

Biuro rachunkowe - zdecydowanie umowa powierzenia - to jest wymagane przez RODO wprost, ale też nie ma problemu ze znalezienim wzorów takiej umowy w necie.

2. LMP to lekarz medycyny pracy,  jeżeli masz podpisaną umowę na stałą obsługę BHP to może być odrębna umowa powierzenia, jeżeli szkolenia doraźnie zlecasz, to umowa powierzenia może być częścią zlecenia/umowy na takie doraźne szkolenia.

3. Podstawą przetwarzania danych klientów (np.wystawianie faktur) jest umowa sprzedaży, nawet jeżeli nie jest ona pisemna, więc na dzień dzisiejszy nie ma konieczności tworzenia dodatkowych dokumentów. Zgody są niezbędne jeżeli dane przetwarzane są w innych celach niż te wynikajace właśnie z umowy sprzedaży.

4. Podawanie do wiadomości pozostałych pracowników informacji o stanie zdrowia (L4) jednego z nich jest niezgodne w każdym przypadku, nie da sie tego usankcjonować żadnym upoważnieniem czy pismem - są to dane szczególne, do których dostęp mają mieć tylko ci, którzy z racji obowiązków służbowych muszą je przetwarzać (np. księgowa naliczająca wynagrodzenie). Nieobecności powinno się zaznaczać tak, żeby nie wskazywały na przyczynę, co w zasadzie w małych podmiotach jest fikcją-wszyscy wszystko wiedzą, ale... Najlepiej grafik na widoku z Nb jako nieobecność, a ewidencję na niewidoku z konkretnym oznaczeniem nieobecności.

Brnięcie przez temat RODO jest jak pływanie w mule - nadgorliwość i próba zbicia konkretnych pieniędzy na tym temacie powoduje, że po sieci (ale też w poważnych mediach) krąży całe mnóstwo mitów i wymysłów, a niestety mało konkretów.

Powodzenia w przygotowaniach.

#7 Aligru

Aligru

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 115 postów

Napisano 13 lipiec 2018 - 09:20

W kontekście RODO polecam poczytać jakieś poradniki, które wiele wyjaśniają i podobnie jak powiedział przedmówca - nie brnąć za bardzo. Polecam zerknąć np. tutaj: https://rodoporadnik.pl/

#8 pracownik księgowości

pracownik księgowości

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 313 postów

Napisano 19 sierpień 2019 - 22:36

A wiecie, że w związku z RODO od maja tego roku zmieniło się 160 ustaw. Można jednak wszystkiego się dowiedzieć na tym szkoleniu https://www.spolka-w...rodo-szkolenie/ . My już się zapisaliśmy, bo jakoś nie mam zamiaru sama szukać zmian i interpretować przepisów. Poza tym program szkolenia jest ciekawy. Grafik napięty i z tego co widzę, to będą poruszane najważniejsze tematy, które nas interesują.

#9 Dominika456

Dominika456

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 22 sierpień 2019 - 21:46

Ooo to super, że idziecie. Sensowne wydaje się to szkolenie z RODO. Widzę, że to jakaś duża kancelaria ma prowadzić. Gdzieś już mi się to "Klisz i Wspólnicy" obiło u uszy w pozytywnym tonie. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych