Skocz do zawartości

darowizna części domu

darowizna spadek

1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Marlena

Guest_Marlena
  • Goście

Napisano 17 maj 2018 - 09:00

Witam,

bardzo proszę o poradę w dość skomplikowanej sprawie ( przynajmniej dla mnie ). Otóż 6 lat temu otrzymałam wraz z 3 rodzeństwa oraz ojcem po 1/32 spadku po zmarłej mamie. W jego skład wchodziły między innymi dwa domy jednorodzinne ( zatem każdy z domów był współwłasnością 5 osób ). Wcześniej nie mogliśmy z tym za wiele zrobić ponieważ jedna z sióstr była niepełnoletnia. W tej chwili, ponieważ moje rodzeństwo przebywa za granicą i korzysta z jednego z budynków tylko podczas wakacji i świąt, chcielibyśmy przepisać jeden z domów w całości na mnie. Ja zrzekłabym się na ich rzecz mojej części drugiego domu, oni swojej części pierwszego. Ponieważ faktycznie wygląda to tak, że to ja zajmuje się tymi budynkami i mieszkam w jednym z nich opiekując się babcią, nie chcemy bawić się w jakieś wyceny, spłaty itp. Rodzeństwo chce mi przekazać swoją część w formie darowizny, ja natomiast zrzeknę się swojej części drugiego domu. Myślałam że nie będzie z tym problemu, spiszemy wszystko u notariusza i unikniemy podatku od darowizn ponieważ jesteśmy najbliższą rodziną. Jednak ostatnio ktoś mi powiedział że nie można skorzystać ze zwolnienia jeśli otrzymując darowiznę domu, jesteśmy właścicielami innego budynku mieszkalnego. Nie mogę znaleźć informacji czy jest to prawda. Ponadto nie wiem czy odnosi się to również do sytuacji kiedy współwłasności drugiego domu się zrzekam. ( czyli faktycznie będę właścicielką tylko jednego domu jednorodzinnego i nie będę posiadała współwłasności innego, tak samo jak moje rodzeństwo i tata ).

Bardzo proszę o wyjaśnienie i podpowiedź. Sama wizyta u notariusza nie będzie tania, spadek może nas już przerosnąć.  

z góry dziękuję za pomoc

#2 cz.roma

cz.roma

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 177 postów

Napisano 17 maj 2018 - 20:14

Jest to dział spadku ze zniesieniem współwłasności dwóch odziedziczonych domów

i połączony z podziałem majątku wspólnego rodziców.

Przenosicie nieodpłatnie  swoje udziały we własności tych domów .

Należycie do I grupy podatkowej.

Będziecie zwolnieni od podatku

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: darowizna, spadek

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych