Skocz do zawartości

Ciąża na zasilku dla bezrobotnych

wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Daniel

Guest_Daniel
  • Goście

Napisano 16 maj 2018 - 13:08

Witam
Po powrocie z urlopu wychowawczego Przebywalam na zaległym urlopie wypoczynkowym po czym rozwiazalismy umowe o prace. Jestem na zasilku dla bezrobotnych i dowiedzialam sie ze jestem w ciąży. Jakie w tej sytuacji będą przysługiwać mi świadczenia?tzn czy oprócz zasiłku dla bezeobotnych mogę liczyć na inny zasilek?

#2 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17461 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 16 maj 2018 - 13:49

"Bezrobotne w ciąży mogą liczyć na wydłużenie okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Ustawodawca przewidział bowiem szczególny przypadek wydłużenia okresu pobierania zasiłku, który dotyczy urodzenia dziecka przez kobietę pobierającą zasiłek w czasie trwania podstawowego sześciu- lub dwunastomiesięcznego okresu zasiłkowego lub w ciągu jednego miesiąca po jego zakończeniu. W takim przypadku okres pobierania zasiłku zostaje przedłużony o czas, przez jaki przysługiwałby jej, zgodnie z przepisami kodeksu pracy, zasiłek macierzyński.

Szczegółowe zasady przyznawania zasiłku dla bezrobotnych reguluje ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U.2013.674 ze zm.).
Przepisy tej ustawy przewidują, iż najdłuższym okresem pobierania zasiłku dla bezrobotnych jest dwanaście miesięcy, z jednym wyjątkiem. Przepis art. 73 ust. 3 ustawy stanowi, że w razie urodzenia dziecka przez kobietę pobierającą zasiłek w okresie pobierania zasiłku, lub w ciągu miesiąca po jego zakończeniu, okres ten ulega przedłużeniu o czas, przez który przysługiwałby jej, zgodnie z odrębnymi przepisami. Wówczas ów okres ulega przedłużeniu o czas, przez jaki przysługiwałby jej, zgodnie z przepisami kodeksu pracy, zasiłek macierzyński (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 5.10.2011 r., II SA/Bd 389/2011, LexPolonica nr 2811960)."

#3 Guest_Daniel

Guest_Daniel
  • Goście

Napisano 16 maj 2018 - 14:18

Czy mogę prosić o podanie na przykładzie.. jestem na zasilku dla bezrobotnych 4 mce i rodze... zasiłek przyznany był na 12 mcy. Wyzszy przez pierwsze 3 m-ce, kolejne miesiące niższy. Jak dalej wygląda zasilek- od porodu 12 m-cy niższego ? A co z 1000 zl dla bezrobotnych odpowiednik maciezynskiego?

#4 Zielona Linia

Zielona Linia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 292 postów

Napisano 17 maj 2018 - 10:35

Od daty porodu, wypłata zasiłku zostanie wydłużona o 12 miesięcy (w niższej wysokości). Możesz wnioskować o świadczenie rodzicielskie, które będzie wypłacane w wysokości różnicy między kwotą zasiłku a świadczenia.

#5 Guest_Daniel

Guest_Daniel
  • Goście

Napisano 19 maj 2018 - 13:05

Aaa. Czyli nie otrzymam zasiłku dla bezrobotnych oraz niezależnie 1000 zl macierzyńskiego dla bezrobotnych? Pierwszy z urzędu pracy, a o drugi zasiłek gdzie wnioskować?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych