Skocz do zawartości

Niewykonanie przedmiotu umowy, kara i ZUS

niewykonanie umowy rozwiazanie umowy zus ubezpieczenie potracenie karapieniezna

wróć do serwisu Kadry 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Asia

Guest_Asia
  • Goście

Napisano 10 maj 2018 - 21:38

Pytanie z mojej strony dot. umowy - załóżmy taką sytuację. Osoba współpracuje tymczasowo z pewną firmą,którą oferuje zlecenia typu inwentaryzacje. Pracownik chodzi na wybrane inwentaryzacje, bo ma prawo aby wybierac takie jakie mu pasuja w wybranym przez siebie terminie,są to umowy krótkoterminowe.Każdorazowo, chcąc wziąć udział w inwentaryzacji podpisuje z firmą umowę zlecenie na każdą taką akcję w systemie elektronicznym. Są to umowy jedno - dniowe, na czas danej akcji. I teraz: jeśli pracownik nie wykona przedmiotu umowy, czyli np. nie stawi się na takiej inwentaryzacji i nie przedstawi odpowiedniego usprawiedliwienia (zwolnienie lekarskie),to zleceniodawca narzuca mu karę umowną w wys. 100 zł, którą może po prostu zostać potrącona z innych zleceń,które ten pracownik wykonywał w ostatnim czasie dla firmy.

I teraz ok, jeżeli podpisuje umowę,w której są takie obostrzenia, to się na to godzę i to akceptuję,ale... 

1) Mój zleceniobiorca ma także prawo do wypowiedzenia bądź odstąpienia od umowy,w każdym czasie.Czy jeśli ma takie prawo,aby wypowiedzieć mi umowę,której nie wykonałam,to kara jak rozumiem ulega anulacji? Tak jakby umowy w ogóle nie było?

2)Czy jeśli nie wykonałam tej umowy i mam narzuconą karę umowną,to czy pracodawca i tak musi odprowadzić za mnie składki do ZUS (małe - ale jednak).Bo ja to rozumiem tak, że podstawą do narzucenia kary jest umowa,a żeby ona mogła istnieć, to musi mieć to swoje potwierdzenie w ZUS.

3) Czy gdybym miała podejrzenie, że pracodawca nie zgłosił mnie do ZUS i nie odprowadził za mnie składek, to czy może w ogóle narzucać mi kare umowną? 

#2 Guest_Joanna

Guest_Joanna
  • Goście

Napisano 13 maj 2018 - 23:49

Czy ktoś może mi jeszcze pomóc? Błagam.

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 maj 2018 - 07:35

ad. 1 Kara umowna nie ulegnie anulowaniu w momencie rozwiązania umowy, jeżeli jest wynikiem zdarzeń, które miały miejsce przed upływem terminu jej rozwiązania.

ad. 2 Składki ZUS odprowadzane są od wynagrodzenia, więc w przypadku potrącenia kary z wynagrodzenia za kolejne zlecenia , powinna być ona potrącona z kwoty netto po naliczeniu składek i podatku.

ad. 3 Jeżeli umowy są krótkoterminowe, to zleceniodawca zgłasza cię do ZUS tylko w okresie obowiązywania tych umów, ale niezgłoszenie do ZUS nie stanowi o ważności samej umowy, chyba że w umowie jest to zastrzeżone.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: niewykonanie umowy, rozwiazanie umowy, zus, ubezpieczenie, potracenie, karapieniezna

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych