Skocz do zawartości

Zdjęcie

Skrócenie urlopu rodzicielskiego.

wróć do serwisu Księgowość 12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Zuza33

Zuza33

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 22 postów

Napisano 07 maj 2018 - 08:28

Do 23.03. miałam urlop macierzyński a od 24.03 do 16.11 mam przyznany urlop rodzicielski. Wniosek na całość (max macierzyński i max rodzicielski) złożyłam tuż po porodzie. Obecnie musze zakończyć stosunek pracy a co za tym idzie muszę wcześniej skończyć ten urlop. Czy mogę złożyć wniosek w dowolnym momencie? I czy powinno się to odbyć w ten sposób, że zgłaszam pracodawcy chęć powrotu do pracy on zapewne wtedy udziela mi zaległego urlopu wypoczynkowego a po jego wykorzystaniu piszemy rozwiązanie za porozumieniem? Czy ZUS jakoś zwróci mi ta nadpłatę zasiłku który dostałabym gdybym wykorzystała urlop rodzicielski do końca? Bardzo proszę o pomoc.

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 maj 2018 - 09:25

Możesz rozwiązać umowę o pracę w trakcie rodzicielskiego - wypłatę zasiłku za pozostały okres przejmie ZUS. Jeżeli złożyłaś wniosek o całość, to kiedy zrezygnujesz  z rodzicielskiego w trakcie jego trwania bez przeniesienia pozostałej części na drugiego rodzica, to tracisz prawo do zasiłku za okres niewykorzystanego rodzicielskiego.

O jakiej nadpłacie piszesz - przecież ty ZUSowi nic nie płacisz, więc jaką nadpłatę miałby ci zwracać?

Rezygnujesz z rodzicelskiego=rezygnujesz ze świadczenia.

#3 Guest_Paweł

Guest_Paweł
  • Goście

Napisano 07 maj 2018 - 10:26

Dokładnie. Po co chcesz rezygnować? Podpisujecie z pracodawcą porozumienie. Umowa Ci się kończy z dniem uzgodnionym , urlop też. ZUS dalej Ci wypłaca zasiłek, a za urlop wypoczynkowy dostajesz ekwiwalent.

#4 Zuza33

Zuza33

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 22 postów

Napisano 07 maj 2018 - 10:51

Przy składaniu wniosku złożyłam oświadczenie że drugi rodzic nie będzie korzystał z urlopu rodzicielskiego (taki miałam formularz) więc ta opcja nie wchodzi w grę. A zwrot chodzi mi o to, że gdybym brała tylko macierzyński miałabym płatne 100% a gdy wzięłam też całość rodzicielskiego to mam od początku płatne 80% i miałabym płatne tyle do końca. Gdzieś kiedyś czytałam że jeśli nie wybiorę rodzicielskiego do końca a o nie wnioskowalam to ZUS zwraca te niewykorzystana cześć bo wtedy przez ten faktycznie odbyły okres urlopu powinnam dostawać więcej. Pomieszalam?
No i najważniejsze: naprawdę mogę rozwiązać umowę czyli być najpierw na urlopie wypoczynkowym a potem bezrobotna i przebywać dalej na urlopie rodzicielskim?

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 maj 2018 - 11:52

Jak przerwiesz urlop, to masz już pozamiatane - nic już nie wykorzystasz. Nie składa się wniosku o całość, chyba że na 100% wiadomo, że umowa o pracę zakończy się przed końcem rodzicielskiego i wypłatę przejmie ZUS.

Wyrównanie do 100% dostałabyś tylko wtedy, gdybyś zrezygnowała z całego lub z co najmniej 26 tygodni rodzicielskiego, a w twoim przypadku jest już na to za późno.

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 maj 2018 - 11:56

Nie da się być osobą bezrobotną na urlopie rodzicielskim - możesz otrzymywać zasiłek po rozwiązaniu stosunku pracy, ale nie możesz zrezygnować z rodzicielskiego i pójść na wypoczynkowy przed rozwiązaniem umowy.

#7 Guest_Paweł

Guest_Paweł
  • Goście

Napisano 07 maj 2018 - 14:01

Po co w ogóle chcesz kończyć umowę? Jeśli jednak ją rozwiążesz to nie będziesz już na urlopie, ale nadal ZUS będzie Ci wypłacał zasiłek. Nie skracaj urlopu rodzicielskiego i nie idź na wypoczynkowy tylko tak jak pisałem rozwiązujesz umowę z konkretnym dniem a pracodawca wypłaci Ci ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

#8 Zuza33

Zuza33

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 22 postów

Napisano 07 maj 2018 - 16:40

"Nie możesz zrezygnować z rodzicielskiego i pójść na wypoczynkowy przed rozwiązaniem umowy"?? Przyznam, że nie do końca rozumiem i nie wiem jaki zatem powinnam przybrać tok postępowania.
Powiem tak - zawnioskowalam o cały urlop bo nie wiedziałam ile będę na nim przebywać a sugerowalam się tym jak pisałam, że będę mogła go skrócić a i tak wyjdę na to samo. Obecnie zastanawiam się co zrobić z tego względu, że od września zakładam działalność gospodarczą do której założenia wymagane jest aby nie pozostawać w stosunku pracy. Dlatego muszę rozwiązać umowę, ale chciałabym jak najwięcej jeszcze skorzystać ze świadczeń jakie mam. Co do wypoczynkowego - podejrzewam że pracodawca jeśli będę chciała rozwiązać umowę nie zgodzi się na wypłatę ekwiwalentu tylko będzie kazał mi "iść" na urlop.

#9 Zuza33

Zuza33

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 22 postów

Napisano 07 maj 2018 - 17:41

I żeby była jasność. Nie zależy mi na zakończeniu urlopu rodzicielskiego wręcz przeciwnie. Po prostu muszę rozwiązać umowę o pracę i myślałam że skoro urlop rodzicielski wynika ze stosunku pracy to po jego zakończeniu automatycznie kończy się też urlop.

#10 Guest_Paweł

Guest_Paweł
  • Goście

Napisano 08 maj 2018 - 06:48

Tak. Urlop się skończy, ale świadczenie z ZUSu nadal Ci się należy. Jak pracodawca nie będzie chciał rozwiązać umowy za porozumieniem stron to po prostu złóż wypowiedzenie. Wtedy będzie musiał Ci wypłacić ekwiwalent. Inne rozwiązania są dla Ciebie niekorzystne . Po co masz wykorzystywać urlop wypoczynkowy skoro i tak masz wolne.

#11 Zuza33

Zuza33

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 22 postów

Napisano 08 maj 2018 - 08:55

To byłoby super gdyby dało się tak zrobić żeby rozwiązać umowę i mieć dalej zasiłek. Rozumiem, że jeśli pracodawca nie zgodzi się na ekwiwalent za urlop wypoczynkowy to taka opcja nie przejdzie? A jeśli rozwiąże za wypowiedzeniem to ekwiwalent jest dla niego jedyna opcja? A nie będzie mnie mógł wysłać na urlop w okresie wypowiedzenia?

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 08 maj 2018 - 10:31

Miałaś to już w pierwszej odpowiedzi - rozwiąż umowę pozostajac na rodzicielskim - tryb rozwiązania umowy nie ma znaczenia - bardziej korzystne jest dla ciebie dłuższe pozostawanie w zatrudnieniu, bo za każdy rozpoczęty miesiąc przysługuje ci urlop wypoczynkowy i ekwiwalent w przypadku rozwiązania umowy.

Rozwiązujesz umowę czy to za porozumieniem czy to przez wypowiedzenie, wypłatę zasiłku do końca rodzicielskiego przejmie ZUS.

Pracodawca nigdzie cię nie wyśle, bo w okresie wypowiedzenia będziesz nadal na urlopie rodzicielskim - nie rezygnujesz  z urlopu rodzicielskiego (świadczenia po rozwiązaniu stosunku pracy), a wyłącznie ze stosunku pracy.

Pracodawca nie ma nic do gadania w przypadku ekwiwalentu - w jakim trybie umowy nie rozwiążesz, on ma obowiązek wypłacić ekwiwalent za urlop niewykorzystany.

#13 Zuza33

Zuza33

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 22 postów

Napisano 08 maj 2018 - 18:15

Super! Naprawdę bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Nawet nie rozważalam tak optymistycznej wersji, ale cieszę się. A idąc za ciosem mojego przypadku mam jeszcze następujące pytanie: czy po rozwiązaniu umowy gdy, jak rozumiem, nie będę już na urlopie rodzicielskim ale będę mieć nadal zasiłek, będę mogła się zarejestrować jako osoba bezrobotna (chciałabym wystąpić do UP o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności). Czy wówczas stracilabym ten zasiłek?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy