Skocz do zawartości

Zdjęcie

Urlop wychowawczy w 2018 r. - ile trwa, wniosek-wzór

wróć do serwisu Kadry 18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 515967 postów

Napisano 29 kwiecień 2018 - 07:33

Wymiar urlopu wychowawczego w 2018 roku to maksymalnie 36 miesięcy. Rodzice mogą skorzystać z urlopu wychowawczego do momentu ukończenia przez dziecko 6 roku życia. O czym warto pamiętać przy składaniu wniosku o urlop? Przedstawiamy wzór wniosku o urlop wychowawczy.

Powrót do artykułu: Urlop wychowawczy w 2018 r. - ile trwa, wniosek-wzór

#2 Guest_ana

Guest_ana
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2018 - 07:33

przepraszam ale niezgodnosc w artykule do 6roku zycia? czy czy do ukonczenia 6roku zyccia bo to jest 1 rok roznicy

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2018 - 10:02

przepraszam ale niezgodnosc w artykule do 6roku zycia? czy czy do ukonczenia 6roku zyccia bo to jest 1 rok roznicy

Do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat.

#4 Guest_gość - ważne pytanie

Guest_gość - ważne pytanie
  • Goście

Napisano 12 lipiec 2018 - 11:12

Mam pytanie o te 21 dni. Wysłałam wniosek pocztą polską z opcją potwierdzenia odbioru na 30 dni wcześniej ale widzę (poprzez śledzenie przesyłki), że jest ona cały czas w transporcie. To znaczy, że pracodawca otrzyma ją w czasie krótszym niż 21 dni. Proszę powiedzieć jak wygląda sytuacja w takim przypadku, czy liczy się data nadania przesyłki z wnioskiem czy liczy się data odbioru przez pracodawcę?

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 lipiec 2018 - 11:19

Czy wniosek można przesłać mailem? Przesyłany pocztą nie dochodzi - pracodawca nie chce go odbierać więc jest w kółko awizowany.

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2018 - 10:20

Mam pytanie o te 21 dni. Wysłałam wniosek pocztą polską z opcją potwierdzenia odbioru na 30 dni wcześniej ale widzę (poprzez śledzenie przesyłki), że jest ona cały czas w transporcie. To znaczy, że pracodawca otrzyma ją w czasie krótszym niż 21 dni. Proszę powiedzieć jak wygląda sytuacja w takim przypadku, czy liczy się data nadania przesyłki z wnioskiem czy liczy się data odbioru przez pracodawcę?

Data odbioru przez pracodawcę.

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2018 - 10:22

Czy wniosek można przesłać mailem? Przesyłany pocztą nie dochodzi - pracodawca nie chce go odbierać więc jest w kółko awizowany.

Można. Tyle, że meila też może nie zechcieć odebrać.List 2 razy awizowany jest według prawa uznawany za doręczony.

#8 Guest_IWA

Guest_IWA
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2018 - 20:41

Mam pytanie, czy składając wniosek o urlop wychowawczy na bliźnięta trzeba składać dwa wnioski czy wystarczy na jednym wpisać oboje dzieci ?

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2018 - 11:03

Mam pytanie, czy składając wniosek o urlop wychowawczy na bliźnięta trzeba składać dwa wnioski czy wystarczy na jednym wpisać oboje dzieci ?

Wystarczy na jednym.

#10 Guest_gigi

Guest_gigi
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2018 - 12:36

czy pracodawca moze odmówić mi udzielenia urlopu wychowawczego? pracuje prawie 12 lat na stanowisku, mam aktualnie 1.5 roczne dziecko

#11 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 13 sierpień 2018 - 08:18

Jeżeli jeden z rodziców ma stałe zatrudnienie a drugi nie pracuje, to czy temu pierwszemu należy się urlop wychowawczy ?

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 sierpień 2018 - 08:51

Należy się.

#13 Guest_Ola

Guest_Ola
  • Goście

Napisano 14 listopad 2018 - 17:50

czy jezeli moj maz jest na wychowawczym obecnie to czy ja moge do niego dolaczyc? czy jest jakis limit czasowy do kiedy mozemy byc razem na urlopie wychowawczym?

#14 krzysieksm

krzysieksm

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 18 listopad 2018 - 22:39

Może Pani być na wychowawczym wspólnie z małżonkiem. Proszę jedynie pamiętać, że 36 miesięcy jest do wykorzystania ŁĄCZNIE przez obojga rodziców. Nie jest to 36 miesięcy dla ojca oraz drugie 36 miesięcy dla matki dziecka. Inaczej mówiąc będąc np. 1 miesiąc wspólnie na wychowawczym z limitu 36 miesięcy należy odjąć 2 miesiące (1 miesiąc wykorzystany przez ojca i 1 miesiąc wykorzystany przez matkę). W przypadku tego urlopu trzeba znać pewne zasady dotyczące kalkulacji czasu wykorzystanego urlopu. Proszę zapoznać się z artykułem kalkulacja terminów na urlopie wychowawczym w tym linku. Czasami kalkulacja ta nie jest taka oczywista jak nam się wydaje.

#15 edudusia

edudusia

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 19 listopad 2018 - 08:00

Mam pytanie: pracownica rozpoczęła urlop wychowawczy dnia 02.02.2018 a zakończy 31.12.2018r ile urlopu wypoczynkowego należy się jej za rok 2018? Przy założeniu że przysługuje jej 26 dni.

#16 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 19 listopad 2018 - 09:15

Mam pytanie: pracownica rozpoczęła urlop wychowawczy dnia 02.02.2018 a zakończy 31.12.2018r ile urlopu wypoczynkowego należy się jej za rok 2018? Przy założeniu że przysługuje jej 26 dni.

26 dni.

#17 Guest_Maja

Guest_Maja
  • Goście

Napisano 19 listopad 2018 - 10:37

Czy mogę iść na urlop wychowawczy na pierwsze dziecko które ma 2,5 roku na czas dwóch lat ( tyle czasu jest dodatek z mops) a później z niego zrezygnować ibisc na urlop wychowawczy na kolejne dwa lata na młodsza córkę ( obecnie 1 rok) ? Wiem że mops pomaga finansowo przez dwa lata wychowawczego jeśli mieści się w progu dochodowym. Czy chodzi o dwa lata na każde z dzieci czy ogółem?

#18 krzysieksm

krzysieksm

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 19 listopad 2018 - 22:55

Wymiar urlopu wychowawczego to 36 miesięcy czyli aż 3 lata. Można go wykorzystać do końca roku kalendarzowego kiedy dziecko kończy 3 lata.

Urlop wychowawczy jest udzielany na konkretne dziecko więc może Pani spokojnie najpierw wykorzystać ten urlop na starsze dziecko a później na młodsze. Czyli do wykorzystania będzie łącznie 6 lat urlopu.

Wykorzystanie urlopu wychowawczego jest dość elastyczne. Można go podzielić na maksymalnie 5 części i nie muszą one następować bezpośrednio po sobie. Może zatem Pani wystąpić na początek o 2 lata urlopy wychowawczego na pierwsze dziecko po czym wystąpić o 2 lata na kolejne dziecko. A później zdecydować co zrobić z resztą niewykorzystanego.

Więcej na temat urlopu wychowawczego w tym linku. Wzór gotowego wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego w tym linku.

#19 Guest_Jowita

Guest_Jowita
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2018 - 19:04

Jesli rozpoczelam urlop wych. z dniem 1.09.2018 to od koedy powinnam dostawac pieniadze z urzedu gminy ? Od wrzesnia ?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych