Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zobowiązanie do niewykonywania autorskich praw osobistych


wróć do serwisu Moja Firma 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Moja Firma

Admin Moja Firma

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 102843 postów

Napisano 27 kwiecień 2018 - 13:14

Ekspert wskazuje praktyczne rozwiązanie problemów płynących z zakazu zrzeczenia i zbywania autorskich praw osobistych.

Powrót do artykułu: Zobowiązanie do niewykonywania autorskich praw osobistych

#2 Guest_Piotr

Guest_Piotr
  • Goście

Napisano 27 kwiecień 2018 - 13:14

Panie Robercie, to jest oszustwo!!! Pisze Pan, że zgodnie z art. 16 osobiste prawa autorskie nie podlegają zrzeczeniu a jednocześnie proponuje Pan nakłonienie autora do zobowiązania się do nie wykonywania osobistych praw autorskich wskazując jednocześnie że jest to pewnego rodzaju zrzeczenie się tych praw. Czyli zrzeczenie to nie zrzeczenie ale zrzeczenie... Proszę powiedzieć jak by się Pan czuł, gdyby każdy korzystający z Pana usług żądał najpierw oświadczenia, że zrzeka się Pan, nie przepraszam, zobowiązuje się Pan do nie wykonywania osobistych praw autorskich pod groźba dużej kary finansowej. Pana pisemną opinię można by więc dowolnie zmieniać w zależności od potrzeb....Pod Pana nazwiskiem.

#3 Guest_Piotr

Guest_Piotr
  • Goście

Napisano 27 kwiecień 2018 - 14:12

Na tej samej zasadzie, czy zawierając umowę mogę poprosić kogoś o nie wykonywanie prawa do rękojmi, albo prawa do sądu??? Prawo komuś przysługuje z mocy prawa. Zrzec się go nie można. A zobowiązanie się do nie wykonywania prawa jest sprzeczne z zasadą, że prawo obowiązuje wszystkich i nikt nie może podpisywać oświadczeń, że nie będzie wykonywał prawa. Kto więc działa w celu ograniczenia czyiś praw, albo żeby ten ktoś zobowiązał się do nie korzystania ze swoich praw, ten jest przestępcą. Tylko sąd może odebrać prawa, np. ubezwłasnowolnić.

#4 Guest_Projektant

Guest_Projektant
  • Goście

Napisano 09 maj 2018 - 14:35

Autor artykułu napisał: Słusznie wskazuje się, iż prawo cywilne w zasadzie nie ustanawia obowiązku wykonywania praw podmiotowych. Tak ale przede wszystkim nie można umownie lub oświadczeniem ograniczać korzystania z tych praw: Art. 31 Konstytucji : "Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie" A osobiste prawa autorskie wynikają z konstytucyjnych praw, m.in. nienaruszalnego prawa do godności, do ochrony prawnej czci i dobrego imienia. Godność to wyobrażenie o swojej wartości (poczucie integralności fizycznej i psychicznej) oraz oczekiwanie szacunku za strony innych ludzi. Cześć to szacunek, poważanie. Dobre imię to dobra opinia jaka mają o człowieku inne osoby. Czy więc sprawianie aby autor nie mógł wykonywać swoich praw jest wyrazem szacunku, poważania, czy na pewno zachowa jego poczucie wartości? Czy po zmianie jego utworu bez jego zgody na konkretną zmianę (zniekształcenie, odstępstwo) będzie się cieszył szacunkiem i dobrą opinią. Czy człowiek pozbawiony możliwości wykonywania swoich praw zasługuje na szacunek?

#5 Guest_Kolejne pytanie

Guest_Kolejne pytanie
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2019 - 05:17

A co jeśli pani Kowalska pisze dla pani Kozłowskiej teksty artykułów, które później ta druga publikuje pod swoim nazwiskiem (Kowalska o tym wie). Czy to jest wykroczenie, a może przestępstwo? Z drugiej strony obie panie są zadowolone. Kozłowska nie ma talentu ale jest osobą publiczną i chce zdobyć popularność, a Kowalska jej to ułatwia.

#6 Guest_Leon

Guest_Leon
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2020 - 15:08

Niewolnik godzi się na wszystko, bo nie ma innego wyjścia. Ten kto wykorzystuje innych, jak niewolników, jest tyranem. Wyższy poziom cywilizacji to szacunek i godność dla każdego. Upadkiem zaś jest powrót do niewolnictwa, zmuszanie lub doprowadzanie ludzi do prostytucji, sprzedawania organów itd. Jeśli podpisuje się ktoś pod cudzym tekstem i nie podaje prawdziwego jego autora jest w mojej opinii złodziejem, niezależnie czy okradany się na to godzi czy nie.Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych