Skocz do zawartości

Kurator dla dzieci w sprawie spadkowej

kurator dzieci spadek

1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_ilonek

Guest_ilonek
  • Goście

Napisano 25 kwiecień 2018 - 17:20

Witam. Zmarł mój wujek. Część majątku przejęła jego żona. Dzieci i wnuki kolejno zrzekły się majątku. Majątek jest wyceniony na zero zł (0 zł) - połowa mieszkania z niespłaconym kredytem i pożyczka w banku. Ruszyła machina i w dalszej kolejności zrzekła się matka zmarłego, jego brat (a mój tato). Dostaliśmy wezwanie i my - ja i 2 braci. Zrzekliśmy się wszyscy. Mam 2 dzieci i one dostały teraz pozew do sądu. W sądzie rejonowym złożyłam pismo o zezwolenie na wykonanie czynności wykraczających poza zakres zwykłego zarządu majątkiem dzieci. Dzisiaj dostałam pismo, że nie wyznaczyłam kuratora sądowego dla dzieci (spośród bliskiej rodziny dziecka - dziadek, babcia, rodzeństwo rodziców). I teraz moje pytanie: kto może być kuratorem? Nie chcę mieszać rodziny męża, bo nie utrzymujemy kontaktów. A czy może zostać moja mama? Babcia dzieci i żona brata zmarłego? Jej sprawa spadkowa nie dotyczy, nie ma jej na żadnym piśmie sądowym. Proszę o szybką odpowiedz, bo jutro chcę załatwić formalności. Czy muszę pisać teraz jakieś pismo?

#2 cz.roma

cz.roma

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 126 postów

Napisano 25 kwiecień 2018 - 19:29

Art. 149. § 1 kro 

[...] opiekunem [kuratorem] małoletniego powinna być ustanowiona przede wszystkim osoba wskazana przez ojca lub matkę, jeżeli nie byli pozbawieni władzy rodzicielskiej. 

Art. 149 § 2 kro

[...]  opiekun [kurator] powinien być ustanowiony spośród krewnych lub innych osób bliskich pozostającego pod opieką albo jego rodziców.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy