Skocz do zawartości


urlop macierzyński


wróć do serwisu Kadry 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Gosia

Guest_Gosia
  • Goście

Napisano 20 kwiecień 2018 - 11:48

pracownica nie złożyła zaświadczenia od lekarza o urodzeniu dziecka, czy można jej udzielić urlopu macierzyńskiego?

czy jest to naruszenie obowiązków pracowniczych?



#2 Guest_gość, gość

Guest_gość, gość
  • Goście

Napisano 20 kwiecień 2018 - 11:51

Co jest naruszeniem obowiązków pracowniczych??? o co pytasz?

MUSISZ jej udzielić urlopu macierzyńskiego , co tam w ogóle robisz tumanie!!!!!



#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 20 kwiecień 2018 - 11:51

Urlopu macierzyńskiego udziela się wyłącznie na podstawie zaświadczenia lekarskiego.



#4 Guest_Gosia

Guest_Gosia
  • Goście

Napisano 20 kwiecień 2018 - 11:55

no właśnie pracownica się nie kwapi ze złożeniem tego zaświadczenia



#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 20 kwiecień 2018 - 12:00

To nie wypłacaj jej zasiłku, wtedy przyniesie zaświadczenie.



#6 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18057 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 20 kwiecień 2018 - 12:17

Bez dokumentów, nie udzialasz



#7 Dorota

Dorota

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4740 postów

Napisano 20 kwiecień 2018 - 13:41

Podstawą do udzielenia zasiłku macierzyńskiego jest akt urodzenia dziecka. Podstawa prawna § 9 Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 roku w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków......





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy