Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pracodawca nie chce wydać duplikatu świadectwa pracy

Duplikat świadectwa pracy

wróć do serwisu Kadry 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Angee91

Angee91

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 16 kwiecień 2018 - 20:12

Witam serdecznie wszystkich,

mam pytanie odnośnie duplikatu świadectwa pracy.
Miałam umowę o prace która rozwiązałam ja - za wypowiedzeniem.
Świadectwo pracy otrzymałam w terminie do 7dni wg przepisów, tj koło 5.03.2018 poczta z potwierdzeniem odbioru. Niestety pech chciał ze po kilku dniach zgubiłam to świadectwo, próbowałam odszukać - na daremnie.

16.03.2018 odrazu napisałam prośbę o duplikat, mam potwierdzenie poczty że do firmy to dostarczono 19.03.2018r. Do dziś nie otrzymałam duplikatu, w trakcie wysyłałam ponowną prośbę o duplikat. Pracodawca był "specyficzny" i wiem że z całą pewnością może specjalnie teraz ciągnąć czas i nie wydawać duplikatu.

Pytanie moje brzmi w związku z tym - jakby faktycznie tak ciągnął czas i nie wydawał świadectwa miesiącami - czy mogę jakoś od niego to świadectwo wyegzekwować?
Nadmienie że od marca zaczęłam nowa prace i na moje szczęście póki co nowy pracodawca nie upomina się o to świadectwo, ale w każdej chwili może o to poprosić i wtedy nie wiem co zrobię. Bez tego świadectwa pewnie też mi nie będą mogli naliczyc urlop.

Prosze o pomoc,
Z góry dziękuję

#2 Guest_Paweł

Guest_Paweł
  • Goście

Napisano 17 kwiecień 2018 - 07:56

Mogę tylko pomóc w ten sposób:

http://kadry.infor.p...pracownika.html

#3 Angee91

Angee91

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 17 kwiecień 2018 - 11:58

Mogę tylko pomóc w ten sposób:

http://kadry.infor.p...pracownika.html

Dziękuję, widziałam to ostatnio.

Może ktoś się orientuje gdyby przez to że nie dostarczyłam świadectwa pracy obecny pracodawca by mnie zwolnił - czy w takim przypadku były pracodawca musiałby ponieść odpowiedzialność odszkodowawczą z tego tytułu? że nie wydawał mi miesiącami duplikatu świadectwa i przez to straciłam pracę? gdybym poinformowała go o tym że np. w przypadku nie otrzymania duplikatu świadectwa w przeciągu dwóch miesięcy grozi mi utrata pracy?

Przecież to nie fair że taki ważny dokument może nie wydawać miesiącami i nie ponosić żadnych konsekwencji z tego tytułu... Różne bywają sytuacje losowe, duplikat ma obowiązek wydać z tego co czytałam

#4 Angee91

Angee91

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 17 kwiecień 2018 - 12:20

A może napisać skargę do PIP? czy to coś pomoże?

#5 aska

aska

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 215 postów

Napisano 19 kwiecień 2018 - 12:35

Pracodawca na wniosek pracownika powinien wydać duplikat świadectwa. Napisz jeszcze raz jak nie poskutkuje pisz do PIP.

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 19 kwiecień 2018 - 13:00

Obecny pracodawca musiałby mocno sie postarać, żeby móc jako przyczynę zwolnienia wskazać brak świadectwa pracy z poprzedniego miejsca zatrudnienia - naciaganym argumentem nie warto walczyć, robi z ciebie osobę mało poważną. Pisz do PIP, załącz dotychczasową koresponedencję z byłym pracodawcą im szybciej napiszesz, tym szybciej to świadectwo dostaniesz.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Duplikat świadectwa pracy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych