Skocz do zawartości


ulga na nie swoje dziecko


wróć do serwisu Księgowość 7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Edyta

Guest_Edyta
  • Goście

Napisano 15 kwiecień 2018 - 21:11

Proszę o informację czy ulga na dziecko (2 dzieci) przysługuje w niżej opisanej sytuacji:

Rodzina składa się z ojca X i matki Y oraz dwójki dzieci. Małżeństwo zostało zawarte w 03/2017, w związku z tym małżonkowie będą rozliczani oddzielnie.

Jedno dziecko urodziło się w 01/2017, rodzicami są oboje małżonkowie X i Y.

Drugie dziecko urodziło się w 2005, ojciec X nie jest ojcem biologicznym. Ojciec X nie jest prawnym opiekunem dziecka, nie przysposobił dziecka, ale pełni nad nim opiekę (wspólne mieszkanie przez cały 2017, pełnienie codziennych obowiązków rodzicielskich). Biologicznym ojcem dziecka oraz opiekunem prawnym jest obcokrajowiec nierozliczający się w Polsce.

Matka dzieci prowadzi działalność gospodarczą, rozlicza się na podatku liniowym (PIT-36L), a jedyne dochody osiągnięte w 2017 to zasiłek z tytułu urlopu macierzyńskiego. Zatem nie ma możliwości aby ulgę na dzieci uwzględnić w jej rozliczeniu podatkowym. Dochody ojca przekraczają kwotę 56 tys, więc ulga na biologiczne dziecko nie przysługuje (przy rozliczeniu na jedno dziecko).

Czy w tej sytuacji istnieje możliwość uwzględnienia w rozliczeniu podatkowym ojca PIT-37 ulgi na oboje dzieci? Wtedy jeśli dobrze rozumiem zapisy warunkujące możliwość naliczenia ulgi, przestaje obowiązywać limit dochodowy dla ojca? Czy możliwe jest złożenie do US oświadczenia lub innego dokumentu potwierdzającego faktyczne pełnienie przez ojca opieki nad niebiologicznym dzieckiem (np. dodatkowo potwierdzonym przez matkę
dzieci)?



#2 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11965 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 15 kwiecień 2018 - 21:51

wg mnie nie ma podstawy do odliczenia ulgi na 2 dzieci, poczytaj Art. 27f ust.1 ustawy o pdof 



#3 Maria

Maria

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3424 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 16 kwiecień 2018 - 08:19

Ulga przysługuje z tytułu wychowywania małoletnich dzieci w stosunku do których:
1) wykonywana była władza rodzicielska albo
2) pełniona była funkcja opiekuna prawnego, jeżeli dziecko zamieszkiwało z takim opiekunem albo
3) sprawowana była opieka poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Rodzice pozbawieni władzy rodzicielskiej (całkowicie) nie mogą więc korzystać z tej ulgi, podobnie, jak opiekunowie prawni, którzy nie mieszkali z dzieckiem w rozliczanym roku podatkowym.



#4 Guest_Edyta

Guest_Edyta
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2018 - 10:45

Dziękuję za odpowiedzi. Niestety nie znam zapisów kodeksu w tym zakresie, zatem czy wspólne mieszkanie oraz faktyczna opieka nad niebiologicznym dzieckiem jest wystarczające by zaliczyć to jako "pełnienie władzy rodzicielskiej"? W jaki sposób można to udokumentować w US?



#5 Guest_Edyta

Guest_Edyta
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2018 - 10:55

W uzupełnieniu dodam, że oczywiście rozumiem Wasze odpowiedzi wskazujące na brak możliwości naliczenia ulgi, tylko ciągle ma wątpliwości co do poprawnego rozumienia definicji pełnienia władzy rodzicielskiej.



#6 Maria

Maria

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3424 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 16 kwiecień 2018 - 11:13

http://taxfin.pl/ulg...datnikw-br-div/



#7 Guest_Edyta

Guest_Edyta
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2018 - 20:54

Artykuł wyczerpał moje pytania i rozwiał wątpliwości.Dziękuję za pomocne informacje.



#8 Maria

Maria

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3424 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 17 kwiecień 2018 - 07:03

:)





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy