Skocz do zawartości


Zdjęcie

Odmowa pełnienia dyżuru pracowniczego


wróć do serwisu Kadry 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 516318 postów

Napisano 11 kwiecień 2018 - 07:09

Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania w gotowości do świadczenia pracy, gdy zajdzie taka potrzeba poza normalnymi godzinami pracy, tzw. dyżur. Czy pracownik może odmówić pełnienia tego dyżuru?

Powrót do artykułu: Odmowa pełnienia dyżuru pracowniczego

#2 Guest_Ewa Skowrońska

Guest_Ewa Skowrońska
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2018 - 07:09

Pracownik odbiera dzień wolny za przepracowane dni (praca w weekend podczas dużuru telefonicznego). Czy w taki dzień pracodawca może zobligować pracownika do pełnienia dyżuru? Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej. Czy jeśli podczas pełnienia dużuru telefonicznego w domu pracownik ulegnie wypadkowi, może to być uznane za wypadek przy pracy? Z góry dziękuję za odpowiedź.

#3 Guest_gość, gość

Guest_gość, gość
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2018 - 08:18

Czas takiego dyżuru nie jest czasem pracy, a co za tym idzie, rozlicza się go na zasadach ogólnych ustalonych dla dyżuru, nie zaś dla czasu pracy.

Jeśli taki dyżur był pełniony w domu, to pracownikowi, w zamian za czas dyżuru, nie przysługuje żadna rekompensata - ani pieniężna, ani w formie czasu wolnego.

Skoro nie jest czasem pracy to wypadek nie będzie wypadkiem przy pracy.#4 Guest_Krzych

Guest_Krzych
  • Goście

Napisano 25 maj 2019 - 16:14

Przepraszam, ale czy to znaczy wprost, że pracownik poza 35 godzinami w weekend oraz 11 godzinami w dni powszednie nie może się oddalić zbytnio od domu, ani spożywać alkoholu. Bez granic czasowych, tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu. Brak życia prywatnego. Czy Sąd najwyższy i w ogóle prawnicy rozumieją co stanowi to prawo?Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych