Skocz do zawartości

Zdjęcie

umowa zlecenie a L4

wróć do serwisu Księgowość 7 odpowiedzi w tym temacie

#1 ja12

ja12

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 18 marzec 2018 - 17:14

mam pytanie pracuje na umowe zlecenie 2 miesiace mam oplacane dobrowolne skladki od 1 stycznia a od 28 do29 marca dostalem zwolnienie L4 wiec nie minelo 90 dni ochrony i nie dostane kasy.a co z nastepnym miesiacem jezeli lekarz chce mi dac kolejne zwolnienie to dostane kase ??? 

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12238 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 marzec 2018 - 21:44

Po 90-ciu dniach wyczekiwania za chorobę nabędziesz prawo do zasiłku chorobowego.

#3 ja12

ja12

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 19 marzec 2018 - 13:59

wiec nie musze nic robic tylko czekac az minie 90 dni a jak firma nie odprowadzi skladek bo przeciez nie pracuje w marcu wiec muj zarobek to 0 zl a dobrowolne skladki na ubezpieczenie chorobowe pobierajom z mojej wyplaty. 

#4 ja12

ja12

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 19 marzec 2018 - 14:09

czy te L4 zobowiazuje firme do oplacania skladek bo musza byc oplacane skladki spoleczne zeby mogly byc pobierane dobrowolne ubezpieczenie. Ja moge z wlasnej kieszeni oplacic dobrowolne ubezpieczenie ale czy musze ??? a jak tak to jak to zrobic???

#5 Guest_Mike

Guest_Mike
  • Goście

Napisano 19 marzec 2018 - 15:44

Za okres przebywania na L4 nie opłaca się składek na ubezpieczenie chorobowe. Aby otrzymać zasiłek trzeba mieć 90 dni nieprzerwanego okresu ubezpieczenia chorobowego i opłacania za ten okres składek na ubezpieczenie chorobowe. Zwolnienie lekarskie przerywa te okres 90 dni.

Z "własnej kieszeni" nie możliwości opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe. Tak więc nie otrzymasz nic na zwolnienie lekarskie.

Prawo do zasiłku nabędziesz znów dopiero po 90 dniach.

#6 ja12

ja12

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 19 marzec 2018 - 15:53

zwolnienie mam do 29 marca a co bedzie jak pujde 30,31 do pracy bedzie dalszy ciag. 90 dni nieprzerwanego okresu ubezpieczenia". Do okresów ubezpieczenia chorobowego zalicza się okresy poprzedniego ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni

#7 Rygom

Rygom

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 22 marzec 2018 - 07:22

Firma musi Ci opłacić składki

#8 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3464 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 22 marzec 2018 - 07:58

Za okres przebywania na L4 nie opłaca się składek na ubezpieczenie chorobowe. Aby otrzymać zasiłek trzeba mieć 90 dni nieprzerwanego okresu ubezpieczenia chorobowego i opłacania za ten okres składek na ubezpieczenie chorobowe. Zwolnienie lekarskie przerywa te okres 90 dni.

Z "własnej kieszeni" nie możliwości opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe. Tak więc nie otrzymasz nic na zwolnienie lekarskie.

Prawo do zasiłku nabędziesz znów dopiero po 90 dniach.

Nie wprowadzaj w błąd.Podstawowym warunkiem uzyskania prawa do zasiłku chorobowego jest powstanie niezdolności do pracy z powodu choroby w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu,a nie opłacaniu składek.

Na równi z okresem ubezpieczenia chorobowego przy ustalaniu okresu wyczekiwania traktowane są okresy:

• niezdolności do pracy przypadającej w okresie wyczekiwania, za które zasiłek chorobowy nie przysługuje,

• pobierania zasiłku macierzyńskiego przysługującego w czasie trwania tytułu ubezpieczenia chorobowego,

• podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, określonemu w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych