Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przejście z ryczałtu na VAT a odliczenie VAT w leasingu

wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Ryszard89

Ryszard89

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 16 marzec 2018 - 15:16

Dzień dobry,
Mam firmę i dwa lata temu wziąłem auto w leasingu finansowym. Firma była na ryczałcie więc nie odliczyłem VAT. Od roku jestem na VAT i ksiegowa stwierdziła, że już się nie da odliczyć VAT. Ma ona rację? Z góry dziękuję!

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12247 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 16 marzec 2018 - 21:17

"Firma była na ryczałcie więc nie odliczyłem VAT." - ale co ma piernik do wiatraka 

Przecież ryczałt ewidencjonowany i podatek VAT to są dwa odrębne podatki. Można mieć dg na ryczałcie i być vatowcem. Albo nie być, i wtedy nie rozlicza się podatku VAT. 

Dlaczego księgowa tak ci powiedziała, którego podatku VAT już się nie da odliczyć ?   

#3 Ryszard89

Ryszard89

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 16 marzec 2018 - 21:29

Szczerze mówiąc jestem kompletnie zielony, ale z tego co wiem, to są dwie możliwości. Odlicza się 23% od każdej miesięcznej raty lub w przypadku leasingu finansowego 23% od całości płacąc pierwsza ratę. Ja mam finansowy i nie mogłem odliczyć 23%, ponieważ nie byłem w VAT. Rok po tym musiałem przejść na 23% VAT i ksiegowa stwierdziła, że teraz co najwyżej mogę odliczać od kosztów zwiazanych z autem np. paliwo, ubezpieczenie, części.

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12247 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 16 marzec 2018 - 21:49

no tak, przecież teraz nie możesz odliczyć podatku VAT z okresu gdy nie byłeś vatowcem 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych