Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny

wróć do serwisu Kadry 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 516779 postów

Napisano 16 marzec 2018 - 08:10

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na okres próbny, którą następnie wypowiedzieliśmy. Pracownik złożył w sądzie pozew, w którym podnosi zarzut, że umowa została wypowiedziana niezgodnie z prawem, ponieważ w umowie nie było klauzuli o możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy. Proszę o informację, czy w umowie o pracę na okres próbny musi być zawarta klauzula umożliwiająca rozwiązanie umowy za pomocą wypowiedzenia? Czy taka klauzula może być zamieszczona np. w informacji do umowy dla pracownika, w której jest punkt „długość okresu wypowiedzenia umowy będzie ustalana zgodnie z art. 34 lub 36 Kodeksu pracy”?

Powrót do artykułu: Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny

#2 Guest_andrzej

Guest_andrzej
  • Goście

Napisano 16 marzec 2018 - 08:10

co w sytuacji gdy umowa na czas okreśłony się kończy, pracodawca nie zamierza jej przedłużyć a pracownik w okresie pracy nabył prawo od urlopu. Czy po wygaśnięciu umowy następuje okres wykorzystania urlopu czy też pracodawca powinien wręczyć wypowiedzenie w terminie zgodnym z okresem wypowiedzenia tak żeby umowa zakończyła się wraz z dniem jej wygaśnięcia

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 marzec 2018 - 08:28

Jeżeli pracownik nie wykorzystał urlopu w trakcie trwania umowy, to pracodawca wypłaca po jej zakończeniu ekwiwalent za niewykorzystane dni (godziny) urlopu. Po zakończeniu umowy nie ma podstawy do wykorzystania urlopu w naturze, bo nie istnieje już stosunek pracy.

Umowa zawarta jest na określny czas, więc jeżeli pracodawca nie ma zamiaru jej przedłużać, to kończy się w terminie w niej wskazanym i nie ma konieczności składania pracownikowi dodatkowego wypowiedzenia.

#4 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2021 - 07:47

Zostałam zwolniona na okresie próbnym , uważam że pracodawca niesłusznie wypowiedział mi umowę, oświadczając ,że nie spełniam oczekiwań. Po miesiącu pracy w obecnej sytuacji jako specjalista bhp uważam , trudno o takie stwierdzenie, poza tym nakłądano na mnie dodatkowe obowiązki nie wchodzące w zakres moich. Czy mogę się odwołąć ,że nie zgadzam sie z wypowiedzeniem tylko ewentualnie porozumienie stron?

#5 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Zostałam zwolniona na okresie próbnym , uważam że pracodawca niesłusznie wypowiedział mi umowę, oświadczając ,że nie spełniam oczekiwań. Po miesiącu pracy w obecnej sytuacji jako specjalista bhp uważam , trudno o takie stwierdzenie, poza tym nakłądano na mnie dodatkowe obowiązki nie wchodzące w zakres moich. Czy mogę się odwołąć ,że nie zgadzam sie z wypowiedzeniem tylko ewentualnie porozumienie stron?

#6 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2021 - 09:29

Oczywiście, że może odwołać się, masz do tego prawo.

#8 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21508 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 23 kwiecień 2021 - 09:32

Pracodawca miał prawo ocenić twoje starania tak, a nie inaczej.
Nawet nie musi tego uzasadniać.
Możesz się odwołać, ale uważam, że to nic nie zmieni.

#9 Guest_karola

Guest_karola
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2021 - 10:23

Pracodawca miał prawo ocenić twoje starania tak, a nie inaczej.
Nawet nie musi tego uzasadniać.
Możesz się odwołać, ale uważam, że to nic nie zmieni.

to co uwazasz nie ma tu znaczenia...

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2021 - 11:42

Ma znaczenie, bo jeśli Anna chce włóczyć się po sądach, to jej sprawa. Prosi o radę, to odpowiadamy.

#11 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21508 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 23 kwiecień 2021 - 12:48

O jakim znaczeniu tu piszesz?
Miałam pracownika na zastępstwo (to coś trochę więcej niż okres próbny) został po m-cy zwolniony, nie nadawał się do tej pracy.
Odwoływał się do Sądu Pracy wydawało mu się, że jest nie do ruszenia do czasu powrotu osoby zastępowanej. Niestety sąd podzielił pogląd, że skoro się nie nadawał.....

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych