Skocz do zawartości

Zaokrąglanie dziennego zasiłku

wróć do serwisu Kadry 13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Monia

Guest_Monia
  • Goście

Napisano 15 marzec 2018 - 09:01

Dzień dobry!Piszę do Państwa z prośbą o wyjaśnienie kwestii zaokrąglania kwot zasiłków dziennych.W obecnej mojej pracy nakazano mi zaokrąglać kwoty zasiłków tak jak ma to miejsce w przypadku liczenia podatków. I tak np.wyliczam pracownikowi podstawe chorobowego-założmy,ze dzienny zasiłek 100% wychodzi 70.35 zł z tego 80% to 56.28 zł. Teraz pracownik ma 17 dni L4.Powinien mieć wypłacone 956.76 zł a tutaj jak wiatr zawieje raz każą zaokrąglać w/w kwotę jako 956.70 raz 956.80 a jeszcze innym razem 957 zł!
Pierwszy raz zetknęłam się z takim sposobem liczenia.Proszę mnie tylko utwierdzic w przekonaniu ze w przypadku wyliczenia zasiłków nie obowiązuja żadne zaokrąglenia i to co tu się robi jest niezgodne z prawem.Jesteśmy płatnikiem który sam nalicza i wypłaca chorobowe.

#2 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 16940 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 15 marzec 2018 - 09:19

Ponieważ zasiłek chorobowy wylicza się jako wielokrotność stawki dziennej, to stawkę tę musimy zaokrąglić do najniższego nominału jakim jest 1 grosz, według podstawowych zasad matematycznych.
A więc powstałą w wyniku wyliczenia stawkę dzienną zasiłku należy zaokrąglić zgodnie z ogólną zasadą:
-w górę, jeżeli końcówka jest równa lub wyższa od 0,50 grosza, lub
-w dół, jeżeli końcówka jest niższa od 0,50 grosza.

#3 Guest_Monia

Guest_Monia
  • Goście

Napisano 15 marzec 2018 - 09:54

Zosiu czyli mam zaokrąglać zasiłek dzienny na etapie 80% i jeśli tu wyszedł on w kwocie 56.28 to mam z tego zrobić 56.20 i dopiero przeliczyc kwote naleznego wynagrodzenia za czas choroby?Nigdy nie zaokrąglalam groszy bo uczono mnie ze nie mozna ''oskubac'' pracownika z naleznych mu pieniedzy a w ten sposob pracownik traci.Zamiast 956.76 otrzyma 955.40 zł.Proszę powiedz czy dobrze zrozumiałam treść Twojej odpowiedzi bo moze coś mieszam.

#4 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 16940 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 15 marzec 2018 - 10:03

Wczytaj się w to co napisałam (zacytowałam)

Nie zaokrąglasz już tego 56,28, masz zaokrąglić do 1 grosz a to już jest zrobione.

Gdybyś miała 3 miejsca po przecinku, np 56,286 to wtedy byłoby 56,29

#5 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 15 marzec 2018 - 10:05

Ale chodzi nie o 0.50 groszy tylko o 0.05 grosza i wtedy liczysz jak pisze Zosia.Czyli zasiłek 80% 56.28 tzn 0.08 jest wyzsze niż 0.05 a więc zaokrąglasz zasiłek dzienny do 56.30.

#6 Guest_Monia

Guest_Monia
  • Goście

Napisano 15 marzec 2018 - 10:09

Zosiu ale mój kalkulator nie liczy wiecej niz dwa miejsca po przecinku wiec nigdy nie będę w stanie sprawdzić na nim czy powinnam czy nie powinnam zaokrąglać. Mnie zaskoczyło to ze zasiłek dzienny jest dziwnie liczony tak aby w sumie kwota wypłaconego świadczenia była w pełnych groszach bez 0.08 czy 0.03.Dlatego nie rozmumiem tego zaokrąglania stawki dziennej która liczona jest tylko do dwóch miejsc po przecinku.

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 marzec 2018 - 10:22

Ale chodzi nie o 0.50 groszy tylko o 0.05 grosza i wtedy liczysz jak pisze Zosia.Czyli zasiłek 80% 56.28 tzn 0.08 jest wyzsze niż 0.05 a więc zaokrąglasz zasiłek dzienny do 56.30.

ZosiaA pisze o zaokrągleniu z części grosza, a nie z groszy - gdyby z wyliczenia wyszło 56,2768 zł, to zaokrąglasz do 56,28 zł a nie do 56,30 zł, gdyby wyszło 56,2742 to 56,27.

#8 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1385 postów

Napisano 15 marzec 2018 - 10:47

Kurde Monia to przestaw sobie kalkulator

#9 Guest_Monia

Guest_Monia
  • Goście

Napisano 15 marzec 2018 - 11:04

Moj nie ma takiej opcji a firmy nie stać na nowy sprzęt hahaha. Wracając do meritum.Zaokrąglania inne niż wskazała Zosia są jakkolwiek nieprawidłowe i cuda jak napisałam w pierwszym poście są niezgodne z zasadami i finalnej kwoty wynagrodzenia chorobowego się nie rusza.Jeśli wyjdzie 856.99 to ma być wypłacone 856.99 a nie 857 czy inne takie.I o to mi tylko chodziło. Dzięki

#10 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1385 postów

Napisano 15 marzec 2018 - 11:27

Ten nowy "sprzęt" kosztuje 30 zł, a podejrzewam, że można kupić owy "sprzęt" z tą super funkcją jeszcze taniej ;)

#11 Guest_gościówa

Guest_gościówa
  • Goście

Napisano 15 marzec 2018 - 11:49

Ach nie cudujcie, jak liczydełko liczy dwa miejsca i wychodzą dwa miejsca to w czym problem? Przecież w razie kontroli ZUS nikt nie będzie przeliczał dziennego zasiłku po dwóch, trzech czy dziesięciu miejscach. Nie ma ŻADNEGO przepisu który mówi o tym, że do wyliczeń chorobowych masz mieć kalkulator z trzema miejscami po przecinku. Owszem, nielogiczne jest i nie ma przełożenia na przepisy prawne praktyka zaokrąglania już wyliczonej kwoty wynagrodzenia czy zasiłku do pełnych groszy. Jeśli wychodzą niepełne to takie się je zostawia. W przedstawionym przez Ciebie przykładzie jeśli ma mieć wypłacone 956,76 to dokładnie tyle masz wypłacić. Koniec kropka.

Zus się przyczepi jak źle policzysz podstawę albo walniesz się w obliczeniach na złote a nie na grosze. Wiem bo jestem po niejednej kontroli i nigdy nie liczyłam z trzema miejscami.

#12 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1385 postów

Napisano 15 marzec 2018 - 12:03

Przecież nikt Tobie nie każe liczyć z trzema miejscami litości. Chodzi o to, że jak masz wyliczone trzy miejsca po przecinku to dobrze zaokrąglisz do dwóch.

#13 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3426 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 15 marzec 2018 - 15:15

I tu się mylisz,miałam kiedyś taka kontrole z ZUS,że sprawdzali co do grosza.

#14 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 21 marzec 2018 - 10:28

To najlepiej dać na konto ZUS ze trzy grosze więcej niż wychodzi i nikt się czepiać nie będzie hahaha.Zus się nie będzie szarpał bo dostanie więcej niż powinien. Jedyny feler to sumienie wyliczającego wobec "ograbionego" pracownika i ewentualna kontrola z PIP.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy