Skocz do zawartości


Zdjęcie

Faktura za energię elektryczną


wróć do serwisu Księgowość 16 odpowiedzi w tym temacie

#1 M@lina

M@lina

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 02 marzec 2018 - 13:24

Od nowego roku dostaję dwie faktury za energię elektryczną dla jednego punktu poboru, jedna na usługę przesyłu, druga za zużycie energii. Czy obydwie księgować z paragrafu 4260 czy przesył z 4300???



#2 gabi

gabi

    gabi

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3009 postów
  • LokalizacjaCentrum Polski-jednostka budżetowa

Napisano 02 marzec 2018 - 13:30

obydwie 4260



#3 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18761 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 02 marzec 2018 - 13:40

Potwierdzam za Gabi. §4260 Nie jest możliwe zakupienie energii elektrycznej bez usługi przesyłu.

#4 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 02 marzec 2018 - 13:48

Jak zaksięgować wydatek -  opłatę za wydanie dzienników budowy wniesioną przez Gminę do Starostwa? Chodzi mi o konta i klasyfikację?



#5 M@lina

M@lina

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 02 marzec 2018 - 14:06

jest możliwość zakupu energii bez usługi przesyłu bo przesył świadczy PGE a sprzedaż energii inny sprzedawca -stąd dwie faktury.



#6 Guest_Bogdan

Guest_Bogdan
  • Goście

Napisano 02 marzec 2018 - 14:07

 

Jak zaksięgować wydatek -  opłatę za wydanie dzienników budowy wniesioną przez Gminę do Starostwa? Chodzi mi o konta i klasyfikację?

 


a ty buty na co dzień tam czyścisz? zapytaj GK, zajrzyj do Planu Kont

#7 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18761 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 02 marzec 2018 - 14:11

 

jest możliwość zakupu energii bez usługi przesyłu bo przesył świadczy PGE a sprzedaż energii inny sprzedawca -stąd dwie faktury.

 

A jak by tak na logikę:
1. W jakim celu zakupię przesył jeśli nie zakupię energii?
2. Po co mi energia jeśli nie zakupię usługi przesyłu?

A zupełnie odrębną kwestią jest to od ilu kontrahentów kupuję coś, co nie podlega rozłączności.
Równie dobrze może być 6 firm do jednego zakupu energii, każda będzie samoistnym właścicielem i każda mi wystawi FV

#8 M@lina

M@lina

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 02 marzec 2018 - 14:14

   

A jak by tak na logikę:
1. W jakim celu zakupię przesył jeśli nie zakupię energii?
2. Po co mi energia jeśli nie zakupię usługi przesyłu?

A zupełnie odrębną kwestią jest to od ilu kontrahentów kupuję coś, co nie podlega rozłączności.
Równie dobrze może być 6 firm do jednego zakupu energii, każda będzie samoistnym właścicielem i każda mi wystawi FV

Zgadzam się z Tobą jak najbardziej , tylko są różne interpretacje nawet na szkoleniach.



#9 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18761 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 02 marzec 2018 - 14:16

Czyje interpretacje są różne? Podaj je. Na szkoleniach..........OK, słuchaj tego co na szkoleniach, w zależności od wykładowcy :D

#10 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18761 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 02 marzec 2018 - 14:17

To odpowiedź Ministerstwa Finansów: "Nie jest możliwy zakup energii bez dokonania opłat bezpośrednio z nią związanych, m.in. dystrybucyjnej. Rozdzielenie umów może być efektem zmiany dostawcy bądź zagwarantowania stałej ceny na dostawy energii i ma charakter prawny. Opis do § 426 „Zakup energii” zawarty w załączniku nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych: paragraf ten obejmuje opłaty za dostawę energii elektrycznej, cieplnej i innej, gazu oraz wody, wskazuje na ujęcie opłat związanych z zakupem energii elektrycznej niezależnie od liczby umów regulujących warunki, na jakich energia jest dostarczana. Dokonując sztucznego rozdzielenia operacji gospodarczej polegającej na zakupie energii, nie jest możliwe spełnienie zasady przewagi treści nad formą określonej w art. 4 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości, zgodnie z którą zdarzenia, w tym operacje gospodarcze, ujmuje się w księgach rachunkowych i wykazuje w sprawozdaniu finansowym zgodnie z ich treścią ekonomiczną."

#11 M@lina

M@lina

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 02 marzec 2018 - 14:19

To odpowiedź Ministerstwa Finansów: "Nie jest możliwy zakup energii bez dokonania opłat bezpośrednio z nią związanych, m.in. dystrybucyjnej. Rozdzielenie umów może być efektem zmiany dostawcy bądź zagwarantowania stałej ceny na dostawy energii i ma charakter prawny. Opis do § 426 „Zakup energii” zawarty w załączniku nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych: paragraf ten obejmuje opłaty za dostawę energii elektrycznej, cieplnej i innej, gazu oraz wody, wskazuje na ujęcie opłat związanych z zakupem energii elektrycznej niezależnie od liczby umów regulujących warunki, na jakich energia jest dostarczana. Dokonując sztucznego rozdzielenia operacji gospodarczej polegającej na zakupie energii, nie jest możliwe spełnienie zasady przewagi treści nad formą określonej w art. 4 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości, zgodnie z którą zdarzenia, w tym operacje gospodarcze, ujmuje się w księgach rachunkowych i wykazuje w sprawozdaniu finansowym zgodnie z ich treścią ekonomiczną."

Dziękuję bardzo



#12 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18761 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 02 marzec 2018 - 14:25

Proszę :)

#13 Guest_Gosia

Guest_Gosia
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2018 - 12:58

Płacimy za energie elektryczna i wszystkie opłaty z tego tytułu kwalifikujemy z 4260. Otrzymaliśmy fakturę z tej samej firmy " oplata za przyłącze kablowe" Czy to również 4260, czy 4300 ? 



#14 Guest_Gosia

Guest_Gosia
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2018 - 13:07

Dodam,że przyłącze kablowe dotyczy zwiększenia mocy



#15 Guest_dario

Guest_dario
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2018 - 06:44

Ja bym wrzucił na 4300, ale jeśli chcesz może to być również 4260 - w tym przypadku pasuje to do tych paragrafów. Na pewno się wytłumaczysz (jeśli kiedykolwiek ktoś to zauważy).



#16 Guest_Pieter

Guest_Pieter
  • Goście

Napisano 03 wrzesień 2018 - 11:33

Myślę nad zmianą dostawcy prądu na Pulsar Energię i na panele fotowoltaiczne tym bardziej że cały montaż jest w cenie a jak czytałem to panele też nie byle jakie tylko od zachodnich sąsiadów a oni produkują solidne rzeczy i takie moje pytanie czy ma ktoś z Was i jak Wam sie sprawdza? słyszałem, że można dużo zaoszczędzić na tym więc jest to dosyć kusząca propozycja



#17 Guest_Marian

Guest_Marian
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2019 - 14:09

Ja w kwestii energii elektrycznej polecam skorzystanie z oferty Pulsar Energia. Dopiero przejście na ich usługi uświadomiło mi jak przepłacałem większość życia...





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych