Skocz do zawartości


ZAJĘCIE KOMORNICZE WYNAGRODZENIA CHOROBOWEGO I ZASIŁKU CHOROBOWEGO


wróć do serwisu Kadry 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_ALICJA

Guest_ALICJA
  • Goście

Napisano 27 luty 2018 - 09:37

Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. Za okres od 01-02-2018 do 10-02-2018 wypłacane mu jest wynagrodzenie chorobowe (10 dni)w wysokości 1.293,17 zł oraz zasiłek chorobowy za okres od 11-02-2018 do 28-02-2018 (18 dnia)w wysokości 2.327,69 zł. Do wynagrodzenia pracownika stosuje się podwyższone koszty uzyskania przychodu , jesteśmy upoważnieni do zmniejszenia zaliczki na podatek dochodowy o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (46,33 zł. Pracownik ma zajęcie niealimentacyjne na kwotę 12.000 zł. Jesteśmy płatnikiem zasiłków. Jak i w jakich kwotach dokonać potrącenia, jeżeli należności zostaną wypłacone 08-03-2018 ?

#2 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 16912 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 27 luty 2018 - 09:45

Należności potrącane z zasiłków z ubezpieczenia społecznego Potrącenia z zasiłków dotyczą tylko tych pracodawców i zleceniodawców, którzy są uprawnieni do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego. Potrącenia te są dokonywane na podstawie tytułu wykonawczego, który otrzymuje zakład pracy jako płatnik. Do egzekucji ze świadczeń pieniężnych przysługujących z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tj. zasiłku chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego oraz świadczenia rehabilitacyjnego) stosuje się przepisy o egzekucji ze świadczeń przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin. Tak wynika z art. 833 § 5 Kodeksu postępowania cywilnego oraz art. 10 § 3 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Zasiłki podlegają więc egzekucji na zasadach określonych przepisami ustawy emerytalnej. Podstawowe reguły egzekucji dotyczą dopuszczalnej granicy potrąceń oraz odpowiedniej części świadczenia nieobjętej egzekucją, czyli tzw. kwoty wolnej od potrąceń. Zasady te szczegółowo określa art. 139-143 ustawy emerytalnej. Należności podlegające egzekucji ze świadczeń pieniężnych przysługujących z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa potrąca się po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki i innych należności z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast wysokość części świadczenia podlegającego potrąceniom i egzekucji ustala się od kwoty świadczenia przed odliczeniem miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Co ważne, potrącenia należności dokonuje się w kolejności podanej w art. 139 ust. 1 ustawy emerytalnej. Wysokość kwoty wolnej od potrąceń, a więc należnej świadczeniobiorcy (nieobjętej egzekucją), zależy od rodzaju potrącanej należności. Wynosi ona 50%, 60% oraz 75% kwoty najniższej emerytury (por. art. 141 ust. 1 ustawy emerytalnej). Przepisy ustawy emerytalnej nie regulują natomiast potrąceń tzw. dobrowolnych. W praktyce utrwalony jest jednak pogląd, że na pisemny wniosek zainteresowanego z zasiłku można potrącić świadczenia niewymienione w art. 139 ustawy emerytalnej, pozostawiając jednak kwotę wolną w wysokości obowiązującej dla należności innych niż egzekwowane - 60% najniższej emerytury. Należy pamiętać, iż w sytuacji gdy zasiłek z ubezpieczenia społecznego jest należny za część miesiąca, kwotę wolną od potrąceń wyznacza się proporcjonalnie do ilości dni, za które zasiłek przysługuje.

#3 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 16912 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 27 luty 2018 - 09:46

Obowiązkowe i dobrowolne potrącenia dokonywane z wynagrodzeń za pracę Potrącenia z wynagrodzeń można podzielić na obowiązkowe oraz dobrowolne. W przypadku potrąceń obowiązkowych nie jest wymagana zgoda pracownika na dokonanie tych potrąceń, natomiast potrącenia dobrowolne mogą być wykonane jedynie za pisemną zgodą pracownika. W świetle art. 87 § 1 K.p., potrąceniu z wynagrodzenia za pracę, bez konieczności uzyskiwana zgody pracownika, podlegają tylko następujące należności: 1) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, 2) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, 3) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi, 4) kary pieniężne przewidziane w art. 108 K.p. Do dokonywanych potrąceń z wynagrodzenia pracodawca ma obowiązek stosować kolejność określoną w art. 87 § 1 K.p. Potrąceń tych dokonuje się od kwoty wynagrodzenia za pracę po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

#4 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 16912 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 27 luty 2018 - 09:46

No i sobie poczytaj - WARTO :D

#5 Sua

Sua

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1137 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk.

Napisano 02 marzec 2018 - 12:28

 

Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. Za okres od 01-02-2018 do 10-02-2018 wypłacane mu jest wynagrodzenie chorobowe (10 dni)w wysokości 1.293,17 zł oraz zasiłek chorobowy za okres od 11-02-2018 do 28-02-2018 (18 dnia)w wysokości 2.327,69 zł. Do wynagrodzenia pracownika stosuje się podwyższone koszty uzyskania przychodu , jesteśmy upoważnieni do zmniejszenia zaliczki na podatek dochodowy o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (46,33 zł. Pracownik ma zajęcie niealimentacyjne na kwotę 12.000 zł. Jesteśmy płatnikiem zasiłków. Jak i w jakich kwotach dokonać potrącenia, jeżeli należności zostaną wypłacone 08-03-2018 ?

 

Z wynagrodzenia chorobowego nic nie potrącisz, ponieważ już w kwocie brutto jest niższe niż kwota wolna.
Z zasiłku potrącasz 25 % jego kwoty brutto czyli 581,92 zł. I to jest wszystko co możesz potrącić. Do zasiłków kwota wolna to pół najniższej emerytury, także się mieści.

#6 ALICJAparapet

ALICJAparapet

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 22 marzec 2018 - 14:35

Bardzo dziękuję za pomoc, dokładnie w ten sam sposób to obliczyłam, chciałam sprawdzić czy dobrze interpretuję zasady naliczania i dokonywania potrąceń komorniczych, mogę spać spokojnie :P

 

Pozdrawiam





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych