Skocz do zawartości


Trzynastka - kto tu ma rację?

trzynastka

wróć do serwisu Sektor Publiczny 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Katarzyna

Guest_Katarzyna
  • Goście

Napisano 26 luty 2018 - 14:31

Cześć, proszę Was o pomoc.
Urząd zatrudnił mnie od 3 lipca 2017. Kadry odmawiają mi wypłaty trzynastki, twierdząc, że nie przepracowałam całych 6 miesięcy. Czy słusznie? Podobno należy to liczyć dniami? Czy miesiącami + dni (5 mcy + 29 dni)?

W sumie od 3 lipca do 31 grudnia mam 182 dni, bez zwolnień. Liczac efektywnie (30 dni-mc) wychodzi mi ponad 6 miesięcy. Kto ma rację?
Poradźcie proszę, dzięki :)
Kasia

#2 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19705 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 26 luty 2018 - 14:33

Do obliczania wymaganego 6-miesięcznego okresu rzeczywiście świadczonej pracy należy przyjąć, że miesiąc powinien być liczony jako 30 dni (art. 114 Kodeksu cywilnego) bez względu na to, ile faktycznie obejmuje dni. Aby pracownik uzyskał prawo do „trzynastki”, musi przepracować efektywnie 180 dni (6 miesięcy × 30 dni). Nie ma przy tym znaczenia, w którym dniu miesiąca pracownik podejmie pracę u danego pracodawcy i w którym dniu miesiąca ją zakończy. Ważne jest jedynie, aby przepracował 180 dni. Mierzenie 6-miesięcznego okresu miesiącami kalendarzowymi doprowadzałoby również do sytuacji, kiedy jedni pracownicy nabywaliby uprawnienie do wynagrodzenia rocznego przykładowo po 181 dniach, a inni - po 183 dniach, co mogłoby spotkać się z zarzutem dyskryminacji.

#3 Guest_Katarzyna

Guest_Katarzyna
  • Goście

Napisano 26 luty 2018 - 15:06

Kadry mi liczą 178 dni (Faktycznie to jest 182 w kalendarzu). 5 mcy czyli 5x30 dni plus 28 lipca (30-2). Czyli mają rację?

#4 Guest_Katarzyna

Guest_Katarzyna
  • Goście

Napisano 26 luty 2018 - 15:07

Moim zdaniem to 182 dni przepracowane powinno się dzielić na 30. Jak jest w praktyce ?

#5 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19705 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 26 luty 2018 - 15:08

Nie masz uprawnień i praktyka nie ma tu nic do rzeczy.

#6 Guest_Katarzyna

Guest_Katarzyna
  • Goście

Napisano 26 luty 2018 - 15:17

"Aby zweryfikować uprawnienie pracownika do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, sięgnąć należy do regulacji z art. 114 kodeksu cywilnego, zgodnie, z którym miesiąc liczyć należy, jako 30 dni. W związku z tym minimalny staż warunkujący nabycie trzynastej pensji wynosi 180 dni (6 miesięcy × 30 dni). W celu ustalenia, czy pracownik przepracował efektywnie wymagane 180 dni w poprzednim roku kalendarzowym, możemy od liczby dni kalendarzowych pozostawania w zatrudnieniu w poszczególnych miesiącach konkretnego roku kalendarzowego odjąć dni nieprzepracowane podlegające wyłączeniu, a wyniki zsumować."

U mnie są 182 dni. Ktoś jeszcze pomoże?

#7 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19705 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 26 luty 2018 - 15:50

Nie ma 182! masz 5 m-cy po 30 dni= 150 i do tego 28 dni lipca, gdybyś przyszła 1 lipca to lipiec byłby liczony za 30 dni, czy to takie trudne?

#8 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19705 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 26 luty 2018 - 15:51

Lipiec nie może być liczony jako MIESIĄC.

#9 Guest_Blumka88

Guest_Blumka88
  • Goście

Napisano 26 luty 2018 - 17:51

Wyraźnie pisze że zliczasz dni kalendarzowe z umowy, odejmując nieprzepracowane w poprzednim roku i ustalasz ile dni. Niewazne w jakich okresach i miesiącach. Jak wyszło 180 to się należy bo dzieli się przez 30 aby uniknąć dyskryminacji tych co pracowali w długich miesiącach a inni np w lutym który jest krótki.



Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: trzynastka

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych