Skocz do zawartości

Zdjęcie

Udzielenie pożyczki przez osobę prywatną bez prowadzenia działalności.

pożyczka podatek odsetki prowizja

wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Hagor

Hagor

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 26 luty 2018 - 11:42

Witam chciałbym udzielić znajomemu pożyczkę no wartości 10000 zł. Z tego co wyczytałem wartość odsetek nie może przekroczyć 4xstopa lombardowa, czyli na ten moment jakieś 10%. Natomiast jako wynagrodzenie chciałbym otrzymać 20%( pożyczone na 12 miesięcy, więc 20% w skali roku). Wiem, że oprócz odsetek mogę policzyć również prowizję od pożyczki. W związku z powyższą sytuacją mam kilka pytań. Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.

1. Czy przychód w postaci odsetek od pożyczki jest przychodem od kapitałów pieniężnych obłożonym 19% (podatku Belki) ? Cz jest to ten sam przychód jak w przypadku lokat bankowych?

2. Czy w ogóle jako osoba nie prowadząca działalności gospodarczej mogę pobrać prowizję( nie mylić z odsetkami) ?

3. Jeśli chciałbym uzyskać prowizję jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej to jaki przychodem będzie dla mnie właśnie: przychód z tytułu prowizji ?

4. Jaki jest maksymalny próg wysokości prowizji, czy 10% nie będzie za duże ?

#2 TK27

TK27

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 28 marzec 2018 - 14:33

Witam chciałbym udzielić znajomemu pożyczkę no wartości 10000 zł. Z tego co wyczytałem wartość odsetek nie może przekroczyć 4xstopa lombardowa, czyli na ten moment jakieś 10%. Natomiast jako wynagrodzenie chciałbym otrzymać 20%( pożyczone na 12 miesięcy, więc 20% w skali roku). Wiem, że oprócz odsetek mogę policzyć również prowizję od pożyczki. W związku z powyższą sytuacją mam kilka pytań. Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.

1. Czy przychód w postaci odsetek od pożyczki jest przychodem od kapitałów pieniężnych obłożonym 19% (podatku Belki) ? Cz jest to ten sam przychód jak w przypadku lokat bankowych?

2. Czy w ogóle jako osoba nie prowadząca działalności gospodarczej mogę pobrać prowizję( nie mylić z odsetkami) ?

3. Jeśli chciałbym uzyskać prowizję jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej to jaki przychodem będzie dla mnie właśnie: przychód z tytułu prowizji ?

""Na całkowity koszt kredytu konsumenckiego, a więc również i każdej pożyczki udzielanej przez firmę pozabankową, składają się m.in. odsetki. Maksymalna ich wysokość nie może w stosunku rocznym przekraczać dwukrotności wysokości odsetek ustawowych, których wysokość równa jest sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego, powiększonej o 3,5 proc., czyli w momencie, kiedy stopa referencyjna NBP wynosi 1,5 proc., to po powiększeniu jej o 3,5 punktu procentowego otrzymujemy równanie: (1,5+3,5 proc.) x2=10 proc. w skali roku. Takie uwarunkowania prawne wprowadzono w życie od 1 stycznia 2016 roku w zakresie odsetek umownych, które są naliczane m.in. za korzystanie z cudzego kapitału przy umowie pożyczki. Do 31 grudnia 2015 roku maksymalne odsetki umowne zgodnie z art. 359 Kodeksu

Limit kosztów pozaodsetkowych

Pożyczkobiorca przy korzystaniu z oferty pożyczkowej, oprócz kosztów odsetek, ponosi także koszty pozaodsetkowe, czyli niezwiązane z odsetkami naliczanymi standardowo przez pożyczkodawcę. 11 marca 2016 roku weszły w życie przepisy ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, wprowadzające istotne regulacje w zakresie limitów kosztów pozaodsetkowych m.in. do ustawy o kredycie konsumenckim. Dla konsumentów, którzy obecnie zawierają umowy pożyczkowe, maksymalna wysokość pozaodsetkowych kosztów takiego zobowiązania nie może przewyższać sumy 25 proc. całkowitej kwoty kredytu oraz 30 proc. kwoty zmiennej, która uzależniona jest od okresu, na jaki zaciągnięta zostaje pożyczka. Ponadto wszystkie pozaodsetkowe opłaty związane ze spłatą i udzieleniem pożyczki, nie mogą przekroczyć 100 proc. całkowitej kwoty kredytu. Oznacza to, że przy udzieleniu pożyczki w wysokości 500 zł, jej koszty pozaodsetkowe nie mogą być wyższe niż 140 zł, o ile zostanie ona udzielona na co najmniej 30 dni. Limit 25 proc. kosztów pozaodsetkowych pożyczek dotyczy wszystkich zobowiązań udzielonych w ciągu 120 dni przez tę samą firmę pożyczkową, wraz z pierwszą pożyczką włącznie."""

#3 mleszczak

mleszczak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 668 postów

Napisano 09 kwiecień 2018 - 16:52

Nie wiem, czy udzielenie pożyczki prywatnej, w przypadku nie prowadzenia działalności jest w ogóle możliwe :(. Na pewno jednak funkcjonują takie portale, jak Concash.pl - pożyczka pozabankowa, które umożliwiają inwestowanie w pożyczki pozabankowe, oferując przy tym ciekawy zwrot z inwestycji :).

#4 Arkadiusz Kędra

Arkadiusz Kędra

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 236 postów

Napisano 07 lipiec 2020 - 15:05

Ja jednak nie do końca wierzę te wszelkiego typu pożyczki pozabankowe. Jeżeli zaszłaby potrzeba, zyskania dodatkowych środków pieniężnych, bez wahania wybrałabym Lombard na Złotej , zawsze bardzo uczciwie wycenia przyniesione do nich rzeczy. Co więcej, podejście do klienta w tym przypadku jest bardzo fajne, zero złośliwości czy patrzenia z góry. Ponadto lokalizacja obiektu jest bardzo fajna, bowiem na przeciwko Dworca Centralnego czy Złotych Tarasów każdy dotrze bez większego problemu:).

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: pożyczka, podatek, odsetki, prowizja

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych