Skocz do zawartości

w jaki sposób ZUS naliczy zasiłek chorobowy i macierzyński przy drugiej ciąży

druga ciąża ciąża zasiłek macierzyński zasiłek chorobowy w ciąży ZUS a ciąża macierzyński zasiłek

wróć do serwisu Księgowość 146 odpowiedzi w tym temacie

#61 Guest_AA

Guest_AA
  • Goście

Napisano 12 październik 2013 - 11:13

Witam. Mam dość skomplikowną sytuację. Od 14 maja 2013r jestem na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży która była zagrożona poronieniem. Z dniem 20 maja nowy pracodawca przejął zakład byłego zleceniodawcy(ostatnią umowę zlecenie od niego dostałam do 19 maja więc w trakcie jej trwania byłam już na L4). Nowy pracodawca nie chciał mi dać umowy ponieważ byłam na L4 podczas gdy on przejmował zakład i powiedział że nie może mi jej dać bo się będą w urzędach czepiać jak mógł dać mi umowę skoro byłam na zwolnieniu lek. czy mógł tak postąpić?. czy powinien dać mi kontynuację umowy bo przecież przejął zakład z pracownikami.Obecnie dostaję zasiłek z zusu 150zł z powodu ustania składek chorobowych po ustaniu stosunku pracy.Mam takie pytaniaczy po urodzeniu dziecka mam prawo do zasiłku macierzńskiego,dodatkowego mac,i rodzicielskiego?Jeżeli mi się należy to czy będę mogła z nich zrezygnować i czy będzie mógł skorzystać z tych zasiłków mój mąż? ponieważ 150 zł które ja otrzymuje to są żadne pieniądze w porównaniu z wydatkmi na dziecko.Czy mąż będzie mógł pójść na roczny urlop w takiej sytuacji?bardzo proszę o odpowiedź

#62 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2013 - 16:24

Witam,

mam duży problem i potrzebuje waszej pomocy.

jestem w 5 miesiącu ciąży. byłam zatrudniona sklepie spożywczym od 24,09,13 do 23,10,13 na uowę  o pracę. w międzyczasie trwania tej umowy dowiedziałam się że jestem mniej więcej  w 4 miesiącu ciaży i pracodawca mi jej nie przedłużyl. jestem na zwolnieniu ze względu na powikłania i wszystkie zwolnienia włącznie z pierwszym dostarczyłam do zusu wypełniając te wszystkie ich kwitki. Pani w okienku stwierdziła że tylko czekać na pieniążki(zrozumiałam że zus przejmuje wypłatę mojej pensji, samej podstawy). ok tylko że teraz zus twierdzi że nic mi sięnie nalezy ze względu na brak 2 dni więcej w umowie z tym sklepem. co mogę zrobić ewentualnie jak mogę zmienić swoją sytuację bo jako samotna matka bez srodków do życia nie dam sobie rady.

#63 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5372 postów

Napisano 11 grudzień 2013 - 18:57

Jak to dopiero w 4 miesiącu ciąży dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży?Dołączona grafika

Nie rozumiem dlaczego w/g ZUS brakuje 2 dni, przecież podlegałaś ubezpieczeniu (czyli byłaś zatrudniona) przez wymagane 30 dni- podstawa prawna atr. 4 pkt.1 USTAWY z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Art. 4.
1. Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:
1) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu;

Otrzymałaś decyzję na piśmie czy to informacja telefoniczna?

#64 Guest_Ewelina

Guest_Ewelina
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2013 - 11:18

mam pytanie pracuję na umowę zlecenie, opłacam dobrowolnie składkę na ubezpieczenie chorobowe  czy jeżeli umowa się skończy i potem otworzę działalność, też będę opłacać dobrowolnie składkę na chorobowe jak ZUS policzy podstawę wymiaru do wypłaty np. chorobowego(średnia z 12 m-cy) czy tylko z działalności? 

#65 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 16 grudzień 2013 - 11:30

Przy rozpoczęciu działalności gospodarczej i podleganiu pod dobrowolne ubezpieczenie chorobowe,przy zasiłku chorobowym ZUS weźmie pod uwagę podstawę opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe tylko od tej działalności.Obecnie odprowadzane składki od umowy zlecenia nie będą brane pod uwagę,ponieważ umowa nie będzie już obowiązywała.

#66 Guest_Ewelina

Guest_Ewelina
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2013 - 11:49

Przy rozpoczęciu działalności gospodarczej i podleganiu pod dobrowolne ubezpieczenie chorobowe,przy zasiłku chorobowym ZUS weźmie pod uwagę podstawę opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe tylko od tej działalności.Obecnie odprowadzane składki od umowy zlecenia nie będą brane pod uwagę,ponieważ umowa nie będzie już obowiązywała.

serdecznie dziękuję

#67 Guest_Ewelina

Guest_Ewelina
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2013 - 13:58

serdecznie dziękuję

a czy będzie okres wyczekiwania 90 dni od zgłoszenia do momentu nabycia uprawnień do uzyskania zasiłku. Czy ja np. przerwa byłaby krótsza niż 30 dni to jest ciągłość z ubezpieczenia z umowy zlecenie? Czy w działalności liczy się wszystko od nowa. Dziękuję za odpowiedź

#68 Guest_Gosiula

Guest_Gosiula
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2014 - 09:46

Witam. W jaki sposób naliczane jest L4 w ciąży jeśli pracuje w kratke, w zależności od kondycji stanu zdrowia? Przykładowo w styczniu 21 dni L4, w lutym 7 dni L4, w marcu bez L4, kwiecień-sierpień L4. Rozwiązanie. Będę wdzięczna za pomoc.

#69 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13507 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 styczeń 2014 - 18:18

[font="georgia, serif;"]Podstawa do  tych zwolnień była wyliczona jak przy pierwszym, bo pomiędzy zwolnieniami nie było przerwy trzymiesięcznej.  Jeśli masz płacę minimalną to podstawą jest 1.600 - 13,71 %.[/font]

[font="georgia, serif;"]A do zasady to podstawę chorobowego wylicza się jako średnią z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania.[/font]

#70 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2014 - 20:02

jeśli działaność rozpoczęłam 31 grudnia i zapłaciłam składki od podstawy preferencyjnej (480zł) a teraz prtzez 3 miesiace chce placic od najwyzszej podstawy, to zus policzy mi srednia z tych pelnych 3 miesiecy czy wezmie pod uwage ten nieszczesny jeden dzien kiedy zaplacilam od najnizszej podstawy? Różne żródła róznie podają, w zusie powiedziano mi,żę z tych pełnych 3 miesięcy, ale zdaje mi się,że ta Pani sama nie była przekonana do tego co mi mówi

#71 Guest_Krokus1982

Guest_Krokus1982
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2014 - 12:36

[color=#000000;][font="calibri;"]Mam pytanie i prośbę. Moja żona jest w ciąży, na zwolnieniu lekarskim od 8 listopada. Wcześniej w 2013 roku 4 dni na chorobowych. Średnia pensja zasadnicza z okresu 12 miesięcy (do października 2013 włącznie) to 4676 zł. [/color][/font]

[color=#000000;][font="calibri;"]Za listopad naliczono 1327 zł pensji zasadniczej (za te 7 dni) i 2779 zł (za 23 dni choroby firma). Rozumiem, że listopad się nie wlicza do podstawy naliczenia, bo przepracowanych było jedynie 7 dni. [/color][/font]

[color=#000000;][font="calibri;"]Jaka powinna być pensja brutto/netto za grudzień?[/color][/font]

[color=#000000;][font="calibri;"]Wg moich obliczeń[/color][/font][color=#000000;][font="calibri;"],[/color][/font][color=#000000;][font="calibri;"] na podstawie historii wypowiedzi na tym forum:[/color][/font]
[color=#000000;][font="calibri;"]4,676.40 zł x (100% - 13,71%) / 30 dni = 134,51 zł brutto dziennie[/color][/font]

[color=#000000;][font="calibri;"]Część pracodawcy[/color][/font][color=#000000;][font="calibri;"] to  (6 grudnia to 33 dzień chorobowego u pracodawcy w roku): 807,05 i 610,56 brutto i netto, odpowiednio. Część ZUS to 25/31: 3362,72 i 2757,43 brutto i netto. [/color][/font]

[color=#000000;][font="calibri;"]Pytam dlatego, ze w kalkulacji na pasku są mniejsze kwoty brutto i netto. Odpowiednio 3,745zł [/color][/font][color=#000000;][font="calibri;"](łącznie zasadnicza Firma + ZUS) [/color][/font][color=#000000;][font="calibri;"]i 2,916zł. [/color][/font]

[color=#000000;][font="calibri;"]Będę bardzo wdzięczny za pomoc w tych kalkulacjach i wskazanie, gdzie ewentualnie tkwi przyczyna tych różnic. [/color][/font]

#72 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13507 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 styczeń 2014 - 16:54

[font="georgia, serif;"]Nie napisałeś czy wynagrodzenie miesięczne wynosi 4676 zł. Bo jeśli takie jest, to nie zgadza mi się ta listopadowa wypłata, za dużo jest wynagrodzenia a za mało chorobowego.[/font]

[font="georgia, serif;"]Nie napisałeś czy zwolnienie za grudzień obejmowało 31 dni, może było za mniejszą ilość dni i za tyle pracodawca naliczył zasiłek chorobowy. [/font]

#73 Guest_Krokus1982

Guest_Krokus1982
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2014 - 21:17

Witam,

Dzięki za odzew - 4,676 to średnia pensja zasadnicza według tzw. pasków. Na umowie jest 4,944 brutto w ciągu ostatnich 10 miesięcy i 5,688 zł w ciągu ostatnich 2, ale żona miała jakieś zwolnienia i opieki.

Co do grudnia, to na pasku była informacja 6 dni Firma + 25 dni ZUS. Żona jest nieprzerwanie od 8 listopada na zwolenieniu 100% płatnym (Dołączona grafika, aż do dnia dzisiejszego.

W swojej kalkulacji wziąłem średnie zasadnicze (z pasków) z okresu listopad12-październik13, bo w listopadzie przepracowała tylko 7 dni. Czy to jest okey?

Z góry dzięki za pomoc

#74 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13507 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 styczeń 2014 - 22:48

[font="georgia, serif;"]Skoro żona miała "jakieś zwolnienia i opieki" i od ostatniego zwolnienia nie minęły 3 miesiące kalendarzowe, to zwolnienie w listopadzie, a co za tym idzie i w grudniu będzie wyliczone z podstawy ostatniego zwolnienia. [/font]

[font="georgia, serif;"]I tak mogło być, bo z kwoty chorobowego z XI wynika, że stawka za 1 dzień wynosiła tylko 120,83 /lub podobnie, bo nie podałeś kwoty z groszami/.[/font]

[font="georgia, serif;"]Wynagrodzenie zasadnicze za listopad jest dobrze, bo 5.688 - (5.688 : 30 x 23) daje 1.327,20 zł.[/font]

[font="georgia, serif;"]Za grudzień 120,83 x 31 = 3.745,73 zł, czyli to też jest dobrze, bo podałeś kwotę 3.745.[/font]

#75 Guest_Krokus1982

Guest_Krokus1982
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2014 - 18:52

[font="georgia, serif;"]Skoro żona miała "jakieś zwolnienia i opieki" i od ostatniego zwolnienia nie minęły 3 miesiące kalendarzowe, to zwolnienie w listopadzie, a co za tym idzie i w grudniu będzie wyliczone z podstawy ostatniego zwolnienia. [/font]

Czy to znaczy, że przy obliczaniu podstawy muszę się cofnąć do momentu, kiedy miała 3 miesięce nieprzerwanej pracy? W naszym przypadku to jest tak: 23 w listopadzie, 4 we wrześniu, 4 w maju, 8 w lutym, 4 w grudniu12 ...

Czyli podstawa dla wyliczenia dniówki brana jest z okresu 12 miesięcy do sierpnia 2013? (czerwiec-sierpień to 3 miesiące bez zwolnień).

Jeśli tak, to wówczas średnia z 12m wynosi 4456 zł, czyli dniówka 128,18 zł (a to jednak więcej niż 120,81 u pracodawcy).

Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc Dołączona grafika

#76 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13507 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 styczeń 2014 - 23:14

[font="georgia, serif;"]Dobrze myślisz, że tu podstawa była wzięta z choroby wrześniowej. Bo od września do listopada nie było przerwy 3 miesięcy kalendarzowych.[/font]

[font="georgia, serif;"]Co do wysokości stawki za 1 dzień chorobowego należy pytać pracodawcę, bo to on wie jak była wyliczona podstawa we wrześniu. Ja  nic nowego nie mogę dodać.[/font]

#77 Guest_ania

Guest_ania
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2014 - 11:25

Witam,

wiem, ze byly już podobne pytania, ale nie mogę dojśc do ładu z zasiłkiem w okresie ciąży. W obecnej firmie pracuje 2 lata pierwsze wynagrodzenie wynosiło 1925zł brutto, a od wrzesnia 2013 zostało podniesione do 2776 brutto. Na zwolnienie lekarskie z tytułu ciąży poszłam 2.12.2013r. Moje pytanie dotyczy podstawy naliczania zasiłku, z moich obliczen wynika ze powinno to byc 61,49/dzień, natomiast kadrowa wyliczyła 55,37/dzień. Nie mam pojęcia skąd ta różnica? Czy podstawe wyliczam od grudnia 2012 do listopada2013? czy styczeń 2012-pażdziernik2013?

Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź.

#78 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13507 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 31 styczeń 2014 - 21:50

[font="georgia, serif;"]Tu podstawa jest wyliczona z miesięcy grudzień 2012-listopad 2013 i powinna wynosić tak jak wyliczyłaś, czyli 61,49 zł. Ciekawe jak ona to liczyła, musisz z nią porozmawiać, bo gdzieś się pomyliła.[/font]

[font="georgia, serif;"]Chyba, że w kwocie brutto, którą podajesz są jakieś inne składniki poza wynagrodzeniem zasadniczym, np. dodatek stażowy lub premie.[/font]

#79 Guest_Bożena

Guest_Bożena
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2014 - 22:41

[font="georgia, serif;"]Tu podstawa jest wyliczona z miesięcy grudzień 2012-listopad 2013 i powinna wynosić tak jak wyliczyłaś, czyli 61,49 zł. Ciekawe jak ona to liczyła, musisz z nią porozmawiać, bo gdzieś się pomyliła.[/font]

[font="georgia, serif;"]Chyba, że w kwocie brutto, którą podajesz są jakieś inne składniki poza wynagrodzeniem zasadniczym, np. dodatek stażowy lub premie.[/font]

Witam i proszę o pomoc, bo nie mogę tego nigdzie znaleźć, zrozumieć.

Aktualnie jestem w ciąży jak się o tym dowiedziałam lekarz wysłał mnie na L4 bo miał jakieś watpliwości i teraz dostałam właśnie pierwszy zasiłek chorobowy i jak się okazuje jest on niższy od mojej normalnej wypłaty, a stało się tak dlatego ponieważ jak już wyczytałam, policzyłam i się trochę zorientowałam (jednak wciąż za mało wiem) jako podstawę do naliczenia zasiłku wzięto wynagrodzenie za okres 12 miesięcy, ale z przełomu 2011/2012 roku ponieważ dopiero w tamtym okresie udało się uzbierać 3 miesiące składkowe bez przerwy, a wtedy zarabiałam dużo mniej niż w 2013 roku.

Mam pytanie czy jak bym od marca 2014 wróciła na 3 miesiące do pracy (o ile lekarz wyrazi zgodę, ale z tego co powiedział, że jak chcę to mogę wrócić, ale jeszcze potwierdzę to u innego, bo najpierw wysłał na L4, a teraz mówi, że mogę wracać) to:

1. podstawa do naliczenia kolejnego zasiłku chorobowego zmieniłaby się na ostatnie 12 miesięcy od tych 3 miesięcy bez zwolnień?

2. te 3 miesiące to mają być miesiące kalendarzowe czy wystarczy że od np 28.02 do 29.05 czy musi być cały marzec, kwiecień i maj?

3. jeszcze jedna nurtująca sprawa czy jeżeli teraz wrócę i nagle okaże, się że po 14, 21 czy nawet 29 dniach znowu idę na L4, ciąża to nieprzewidywalny stan, to już nie należy mi się zasiłek chorobowy, ponieważ nie przepracowałam 30 dni i zostaję bez pieniędzy do życia (nie wiem czy to mają być kalendarzowe 30 dni czy też pełny miesiąc np marzec)?

Ślicznie dziękuję za pomoc i odpowiedź.

Serdecznie pozdrawiam 

#80 Guest_ania

Guest_ania
  • Goście

Napisano 01 luty 2014 - 18:01

Dziękuję za odpowiedź Dołączona grafika Nie dostaje żadnych dodatkowych składników wynagrodzenia, jest tzw goła pensja. Będę musiała jakoś to wyjaśnić, choć i tak już raz dzwoniłam z wyjaśnieniami. Ze względu na to, że w grudniu dostałam 1644,93 netto, w styczniu 1218,09zł. Różnica wynikała podobno z tego, że kadrowa nie otrzymala na czas mojego drugiego L4 wystawionego 21.12.2013. Ogólnie, nie mogę dalej się z tym wszystkim połapać.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: druga ciąża, ciąża, zasiłek macierzyński, zasiłek chorobowy w ciąży, ZUS a ciąża, macierzyński, zasiłek

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych