Skocz do zawartości

w jaki sposób ZUS naliczy zasiłek chorobowy i macierzyński przy drugiej ciąży

druga ciąża ciąża zasiłek macierzyński zasiłek chorobowy w ciąży ZUS a ciąża macierzyński zasiłek

wróć do serwisu Księgowość 146 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 03 lipiec 2013 - 07:33

[font="arial, helvetica, sans-serif;"]Witam, bardzo proszę o poradę - nigdzie nie znalazłam podobnej sytuacji do mojej...[/font]

[font="arial, helvetica, sans-serif;"]Prowadzę działalność gospodarczą. We wrześniu 2012 urodziłam synka. Wcześniej 6 miesięcy miałam zwolnienie lekarskie na zagrożoną ciąże. Macierzyński skończył się pod koniec marca. Z powodu problemów z kręgosłupem od razu po macierzyńskim dostałam zwolnienie od neurologa i kontynuuje je do teraz. Po drodze przeszłam komisje lekarską w ZUSie który potwierdził zasadność zwolnienia.[/font]

[font="arial, helvetica, sans-serif;"]I teraz sedno pytania:[/font]

[font="arial, helvetica, sans-serif;"]Okazało się, że na początku czerwca zaszłam w kolejną ciąże... Najprawdopodobniej dostanę zwolnienie lekarskie (mam ciężką pracę fizyczną). Czy jeśli bez dnia przerwy dostanę teraz zwolnienie od ginekologa (czyli wystąpi inna przyczyna "choroby") to przysługujący okres zwolnienia w czasie ciąży - 270dni będzie liczył się od nowa (z datą wystawienia zwolnienia) czy od kwietnia 2013 kiedy dostałam pierwsze zwolnienie na kręgosłup?[/font]

[font="arial, helvetica, sans-serif;"]Według zasad opisanych na stronie ZUS: " [/font]

[font="arial, helvetica, sans-serif;"][font="'times new roman', serif;"]Do jednego okresu zasiłkowego zlicza się[/font][/font] [font="'times new roman', serif;"]okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy,[/font]

[font="arial, helvetica, sans-serif;"][font="'times new roman', serif;"]niezależnie od tego, jaka była przyczyna poszczególnych okresów niezdolności do pracy. W[/font][/font]

[font="arial, helvetica, sans-serif;"][font="'times new roman', serif;"]przypadku, gdy niezdolność[/font][/font] [font="'times new roman', serif;"]do pracy spowodowana gruźlicą[/font] [font="'times new roman', serif;"]albo przypadająca na okres ciąży[/font]

[font="arial, helvetica, sans-serif;"][font="'times new roman', serif;"]wystąpi bezpośrednio po niezdolności do pracy spowodowanej innymi przyczynami, nie[/font][/font]

[font="arial, helvetica, sans-serif;"][font="'times new roman', serif;"]powstaje prawo do nowego okresu zasiłkowego. Okresy tych nieprzerwanych niezdolności do[/font][/font]

[font="arial, helvetica, sans-serif;"][font="'times new roman', serif;"]pracy zlicza się[/font][/font] [font="'times new roman', serif;"]do jednego okresu zasiłkowego. Zasiłek może być[/font] [font="'times new roman', serif;"]wypłacany przez łączny[/font]

[font="arial, helvetica, sans-serif;"][font="'times new roman', serif;"]okres do 270 dni."[/font][/font]

[font="arial, helvetica, sans-serif;"]Gdy pytałam telefonicznie w ZUS to już dwukrotnie (w różnych inspektoratach) zapewniono mnie, że będę mogła być na zwolnieniu do końca ciąży - czyli, że okres 270 będzie się liczył od teraz, bez wliczenia poprzednich zwolnień na kręgosłup...[/font]

[font="arial, helvetica, sans-serif;"] [/font]

[font="arial, helvetica, sans-serif;"]Czy przyjmując, że jest jednak tak jak na stronie ZUSu (czyli że łączny okres zwolnienia trzeba by liczyć od kwietnia) to żeby tak nie było, musiałabym mieć przerwę w zwolnieniu pomiędzy tym na kręgosłup, a tym z powodu zagrożenia ciązy?[/font]

[font="arial, helvetica, sans-serif;"] [/font]

[font="arial, helvetica, sans-serif;"]Bardzo prosze o pomoc, bo nie wiem już sama jak to należy liczyć...[/font]

[font="arial, helvetica, sans-serif;"]Pozdrawiam[/font]

#22 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5342 postów

Napisano 03 lipiec 2013 - 08:27

Żeby otworzyć nowy okres zasiłkowy musisz mieć chociaż 1 dzień przerwy pomiędzy zwolnieniami, inaczej zostanie zwolnienie z kodem B zaliczane do poprzedniej choroby. Lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie po 1 dniowej przerwie musi wydać zaświadczenie, że obecna choroba nie ma związku z poprzednią. Wtedy prawidłowo zostanie otworzony nowy okres zasiłkowy

#23 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 03 lipiec 2013 - 11:59

[color=#222222;][font="arial, sans-serif;"]Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź Dołączona grafika [/color][/font]

[color=#222222;][font="arial, sans-serif;"]Właśnie tak sądziłam.[/color][/font]

[color=#222222;][font="arial, sans-serif;"]I jeszcze pytanie związane z powyższym:[/color][/font]

[font="arial, sans-serif;"]Czy za okres, kiedy byłam już w ciąży (czerwiec 2013), ale miałam zwolnienie na kręgosłup płatne 80% mogę ubiegać się o wyrównanie do 100%?[/font]

[color=#222222;][font="arial, sans-serif;"]Poniżej informacja ze strony ZUS:[/color][/font]

[font="arial, sans-serif;"]„Jeśli płatnik zasiłku - nie dysponując informacją, iż niezdolność do pracy przypada na[/font]

[font="arial, sans-serif;"]okres ciąży - wypłacał zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru, po[/font]

[font="arial, sans-serif;"]urodzeniu dziecka przez ubezpieczoną, wyrównuje wysokość zasiłku chorobowego do 100%[/font]

[font="arial, sans-serif;"]podstawy wymiaru za okres niezdolności do pracy przypadającej przed urodzeniem dziecka,[/font]

[font="arial, sans-serif;"]po przedłożeniu zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego stan ciąży w okresie[/font]

[font="arial, sans-serif;"]niezdolności do pracy.”[/font]

[color=#222222;][font="arial, sans-serif;"]Dziękuję za pomoc i pozdrawiam[/color][/font]

#24 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5342 postów

Napisano 03 lipiec 2013 - 12:07

Możesz. Od 10 stycznia 2012 roku wyrównanie odbywa się na wniosek ciężarnej (wcześniej było z urzędu). Złóż wniosek wraz z zaświadczeniem potwierdzającym ciążę

#25 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 08 lipiec 2013 - 13:21

Bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam

#26 Guest_Emila

Guest_Emila
  • Goście

Napisano 10 lipiec 2013 - 09:06

Witam!

Zarabiam najnizsza krajowa i jestem na zasiłku macierzyńskim,przed porodem byłam kilka miesiecy na zwolnieniu zwiazanym z ciażą dziwi mnie to ze nie dostaje co miesiac równych przelewówpotrafia sie róznic o 200-300 zlotych pesje dostawałam w miare równe czy powinnam dostawac co miesiac te same kwoty a jesli nie z czego róznica wychodzi?

Pozdrawiam!

#27 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5342 postów

Napisano 10 lipiec 2013 - 09:10

Macierzyński płacony jest za dni kalendarzowe, więc jak miesiąc ma 31 to za 31, jak 30 to za 30, jak 28  to za 28 dni. Różnice powinny być ale nie takie wysokie przy wynagrodzeniu minimalnym

#28 Guest_Emila

Guest_Emila
  • Goście

Napisano 10 lipiec 2013 - 10:41

Macierzyński płacony jest za dni kalendarzowe, więc jak miesiąc ma 31 to za 31, jak 30 to za 30, jak 28  to za 28 dni. Różnice powinny być ale nie takie wysokie przy wynagrodzeniu minimalnym

Najmniej dostałam teraz za czewiec wiec to chyba nie od dni zalezy....

#29 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 10 lipiec 2013 - 15:54

Dzień dobry, chciałabym się poradzić co mam zrobić, żeby było dla mnie jak najepiej. Pracę zwodową rozpoczęłam 2 maja 2012, miała wtedy pół etatu i pracowałam okres próbny 3 miesiące. Następnie przeszłam do innej pracy tj. od 3 września 2012 i tu zarabiam 1900 zł brutto. Obecnie jest to 10 m nowej pracy. Umowę mam do końca grudnia 2013, a teraz dowieziałam się, że jestem w ciąży. W firmie bywa różnie, obecnie mam 2 zaległe wypłaty i nie zanosi się na to, żeby cokolwiek miało się poprawić. Dodam, że daleko do miejsca pracy dojeżdżam.

I w związku z tym mam pytanie:

1. Czy i kiedy poinformować pracodawcę o ciąży?

2. Czy idąc na L4 uchronię się od skutków likwidacji miejsca pracy- dostanę jakiś zasiłek?

3. W jakiej wysokości będzie to zasiłek?

Jeśli będziecie mieli jakieś dodatkowe uwagi to proszę o wszystkie niezbędne informacje.

Pozdrawiam.

#30 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 lipiec 2013 - 16:07

Pracując na umowę o pracę ,należy pracodawcy przedłożyć zaświadczenie ,że jesteś w ciąży .W tej sytuacji pracodawca Cię nie zwolni w pierwszej kolejności do dnia porodu.Przysługuje Ci z racji zwolnienia lekarskiego wynagrodzenie chorobowe oraz kolejno zasiłek chorobowy ,a w przypadku porodu zasiłek macierzyński.Zasiłek chorobowy i macierzyński będziesz miała płatny od 1900 zł brutto czyli 1900 zł minus 13.71% =1639,51 zł brutto za 30 dni zasiłku chorobowego lub zasiłku macierzyńskiego.

#31 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 10 lipiec 2013 - 16:23

Najlepiej jak najszybciej poinformować pracodawce o ciąży, nie wiemy jaka prace wykonujesz a w tym okresie najlepiej o siebie dbać.

#32 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13481 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 lipiec 2013 - 21:23

[font="'courier new', courier, monospace;"]do Emili[/font]

[font="'courier new', courier, monospace;"]Szkoda, że nie napisałaś jakie te kwoty zasiłku dostawałaś za poszczególne miesiące, łatwiej byłoby coś policzyć. Poza tym nie napisałaś od kiedy do kiedy masz urlop macierzyński, może już w czerwcu ci się skończył ?[/font]

[font="'courier new', courier, monospace;"]Czy to ZUS wypłaca ci zasiłek macierzyński ?[/font]

#33 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2013 - 09:27

Boguława, Edzia- dziękuję Wam bardzo. Pracuję w biurze, po 8 godzin dziennie, non stop przy komputerze. To akurat przynajmniej na razie nie jest dla mnie problemem. Gorzej jest z dojazdami- w obie strony codziennie 130 km. Chciałabym pracować do końca grudnia- w miarę możliwości oczywiście.

Doczytałam gdzieś w sieci, że w przypadku umowy o pracę na czas określony, gdy 3 miesiąc ciąży zbiega się z końcem umowy pracodaca nie ma obowiązku przdłużenia jej do dnia porodu- czy to jest prawda? Martwię się tym wszystkim, bo oboawiam się, że zostanę co najwyżej z kuroniówką, jeśli coś pójdzie nie tak jak powinno.

Zainteresowanym dziękuję serdecznie za pomoc.

#34 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5342 postów

Napisano 11 lipiec 2013 - 09:54

Nie panikuj.

Obecnie masz umowę na czas określony do końca grudnia i jesteś w ciąży (oczywiście musisz pracodawcy dostarczyć zaświadczenie), więc nie można ci wypowiedzieć umowy.

Do grudnia jest jeszcze 5 miesięcy, więc na pewno na dzień rozwiązania umowy będziesz powyżej 3 miesiąca ciąży, a więc umowa automatycznie przedłuży się do dnia porodu. W  tym przypadku dzień porodu będzie pierwszym dniem macierzyńskiego, a ostatnim dniem pracy. Wypłatę macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego i rodzicielskiego przejmie ZUS.

Inna wersja- pracodawca podpisuje z tobą nową umowę od 1 stycznia 2014 r

#35 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2013 - 13:31

Nie panikuję i dziękuję bardzo za pomoc. Pozdrawiam!

#36 Guest_mama2014

Guest_mama2014
  • Goście

Napisano 22 lipiec 2013 - 13:48

Witajcie, piszę, ponieważ znów trochę zmieniła się sytuacja, a ja nie mogę doczytać jak dalej mam się zachować.

Jestem w ciąży- w 7 tygodniu, pracuję u obecnego pracodawcy 11 miesięcy, umowę mam o pracę na czas określony do 31 grudnia 2013 r. Ostatnio zadzwoniła do mnie szefowa, że ona już nie ma siły się użerać i z dniem 1 września najprawdopodoniej zamnknie firmę (jednoosobowa spółka z o. o.). Chciałabym uratować swoją skórę- co więc powinnam zrobić? Iść na L4 i ciągnąć je do końca? Ale czy po zwolnieniu i porodzie będę otrzymywała macierzyński? Z tego co wiem, to chyba szefowa ogłosi upadłość.

Dziewczyny proszę o pomoc- czytałam informacje na stronie ZUS, ale tam jest to tak napisane, że już sama nie wiem o co chodzi.

Będę wdzięczna za podpowiedź (nie ukrywam, że jestem gotowa być w pracy i robić co do mnie należy- czuję się dobrze, choć lekarz kręci nosem, że powinnam się oszczędzać).

Pozdrawiam, mama2014

#37 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5342 postów

Napisano 22 lipiec 2013 - 14:31

Nie panikuj będzie dobrze.

Ogólna zasada jest taka: zasiłek macierzyński przysługuje osobie ubezpieczonej czyli pozostającej w stosunku pracy, ale nie dotyczy to upadłości firmy, a mówi o tym art. 30 USTAWY z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Art. 30. 1. Zasiłek macierzyński przysługuje również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży:

1) wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy;

2) z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu.

2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie.

3. Ubezpieczonej będącej pracownicą, z którą rozwiązano stosunek pracy w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy i której nie zapewniono innego zatrudnienia, przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Tak więc na chwilę obecną musisz dostarczyć do pracodawcy zaświadczenie o ciąży.

Jeżeli firma będzie dalej funkcjonowała to twoja umowa zostanie przedłużona do dnia porodu.

#38 Guest_Mariola

Guest_Mariola
  • Goście

Napisano 29 lipiec 2013 - 21:10

[*]witam prosze o pomoc jestem na bezrobotnym od 3 lat poniewaz siedze z moja 3 letnia coreczka teraz idzie do przeczkola i postanowilam isc do pracy do sklepu za najmniejsza srednia na dwa miesiace pozniej przejsc na l4 i  jak zostanie obliczone moje macierzyńskie?
    [/list]

#39 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13481 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 lipiec 2013 - 21:14

[font="georgia, serif;"]bez urazy, ale postanowiłaś iść do pracy aby pracować czy aby zaraz "iść na l4" ?[/font]

[font="georgia, serif;"]skąd wiesz, że zachorujesz i dostaniesz ZLA ?[/font]

#40 Guest_Mariola

Guest_Mariola
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2013 - 07:47

[font="georgia, serif;"]nie chodzi mi o to ze chce isc chorowac bo taki mam kaprys tylko jak bym byla w ciazy i nie mogla pracowac i chciala odejsc na l4 pracowala bym w ciazy ile bym mogla [/font]

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: druga ciąża, ciąża, zasiłek macierzyński, zasiłek chorobowy w ciąży, ZUS a ciąża, macierzyński, zasiłek

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych